Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
30. nov. 2022Ondrej
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
28.09.2022 14:02 Domov
Chodenie k urológovi nesmie byť tabu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.09.2022 14:02 Domov

Chodenie k urológovi nesmie byť tabuBRATISLAVA - Európsky urologický týždeň sa každoročne venuje niektorej dôležitej téme z oblasti urológie. Odborníci z oblasti urológie sa snažia osvetou povzbudiť ľudí, aby mysleli na svoje zdravie a nezanedbávali prevenciu, prvé príznaky ochorení, či potrebné urologické vyšetrenia.


Tento rok sa zamerali na rakovinu močového mechúra. Na fakt, že návštevy urológa u mužov a žien sú dlhodobo podceňované aj pri tomto ochorení, poukazuje aj Slovenská urologická spoločnosť. Oficiálne sa tak zapája do Európskeho urologického týždňa aj na Slovensku, ktorý prebieha od 26. do 30. septembra vo všetkých európskych krajinách.

Rakovina močového mechúra patrí medzi diagnózy, o ktorých sa až tak nehovorí. Podľa štúdie z roku 2020 je však karcinóm močového mechúra v poradí desiatym najčastejšie diagnostikovaným onkologickým ochorením na svete. Podobne, ako aj pri iných onkologických ochoreniach, stretávame sa pri ňom s predsudkami, chýbajúcou osvetou o rizikových faktoroch a prvých príznakoch ochorenia, či neskorou diagnostikou.

 

Symptómy netreba brať na ľahkú váhu

 

Vo svete je každoročne diagnostikovaných viac ako pol milióna prípadov rakoviny močového mechúra. Toto ochorenie je nebezpečné najmä v tom, že často trvá dlho, kým sajeho symptómy prejavia – iba 30 % z pacientov pociťuje napríklad bolesť v podbruší. „Jedným z  hlavných symptómov, ktorý by ľudia nemali brať na ľahkú váhu, sú stopy krvi v moči, ako aj zmena jeho sfarbenia,“ hovorí doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD., prezident Slovenskej urologickej spoločnosti.

 

Najviac ohrození sú muži po 60. roku života. Majú 4- až 5-násobne vyššiu pravdepodobnosť vzniku karcinómu močového mechúra v porovnaní so ženami. U žien však figuruje vyššia úmrtnosť, na možné symptómy ochoreniabysi tak mali dávať pozor všetci.Mnohým ľuďombráni vo vyhľadaní pomoci lekára ostych a tabuizácia urologických tém v spoločnosti. Čakať s návštevou odborníka sa neoplatí, ľudia však príznaky problémov často ignorujú a urológa vyhľadajú, až keď je neskoro.„Čím dlhšie sa čaká na začatie liečby,štádium ochoreniapostupuje a tým pádom horšia je i prognóza. V neskorších štádiách sa rakovina močového mechúra šíri ďalej do vzdialených lymfatických uzlín alebo iných orgánov, čo liečbu komplikuje,“ vysvetľuje doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.

 

Boj s nedostatočnou osvetou aj tabuizáciou

 

Slováci preventívne prehliadky u urológa zanedbávajú, napriek tomu, že je to dôležitá časť včasného záchytu a vyliečenia. Chodí na ne približne len 20 % pacientov po päťdesiatke, čo je alarmujúco nízke číslo. Podľa údajov zozbieraných Európskou urologickou asociáciouje však zarážajúce, že v piatich európskych krajinách 40 % respondentov nevedelo uviesť, čo urológ vlastne robí.

 

Okrem rakoviny močového mechúra sa tabuizácia týka aj iných urologických ochorení,vrátane rakoviny prostaty. Tá patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia u mužov. Podľa dát Národného centra zdravotníckych informácií trpí rakovinou prostaty takmer 9 000 Slovákov a každoročne ich pribúdaviac ako 2 000.

 

„Kvôli nízkej návštevnosti urologických ambulancií sú však čísla v realitepravdepodobne oveľa vyššie“,uviedol MUDr.Ladislav Macko, predseda ambulantnej Sekcie neštátnych urológov.

Aj tento rok preto Slovenská urologická spoločnosť pripravuje veľkú novembrovú kampaň „Movember“. „Už piaty rok chceme prostredníctvom tejto kampanepokračovať v osvete prevencie a liečby rakoviny prostaty, ako aj jej symptómoch a rizikových faktoroch. Návšteva urológa by sa mala stať pravidelnou a bežnou súčasťou starostlivosti o vlastné zdravie,“ uzatvára doc. MUDr. Ivan Minčík, PhD.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: Seesame/MP Netky.sk

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok