Chodec Matej Tóth so zdravým optimizmus, bez obáv z konkurencie

NETKY.SK • 2 Máj 2014, 11:46 • 2 min
Chodec Matej Tóth so zdravým optimizmus, bez obáv z konkurencie

TCHAJ CCHANG - O svoj prvý vrchol sezóny sa postarajú chodci v ďalekej Číne. Na 26. ročníku Svetového pohára v Tchaj-cchangu sa ukáže v plnej paráde absolútna špička a medzi ňou bude ťahať nitky na 20 km aj najlepší zo Slovákov, súčasná svetová jednotka Matej Tóth.

slovakia

left justify in out

Vysoké ambície neukrýva, predurčuje ho na to momentálna výkonnosť. Aj keď je už srdcom päťdesiatkár, rovnocenne stačí aj dvadsiatkárov, a práve na tejto trati sa opäť pokúsi potvrdiť výnimočnú obojživelnosť.
      

Matej Tóth sa presunul do Tchaj-cchangu týždeň pred nedeľným štartom po trase Viedeň - Moskva - Šanghaj a zhruba hodine autom. Odlišné časové pásmo a aj klimatické podmienky zvyšujú dôležitosť aklimatizácie, no Matej Tóth zostáva pokojný. "Relatívne bol dostatok dní na to, aby organizmus nevystrájal a plnohodnotne zvládol záťaž. Vlani na jeseň som v Šanghaji štartoval druhý deň po príchode a zvládol som to. Teraz po prílete do Číny som mal k dispozícii plných sedem dní na preladenie a skrotenie šesťhodinového posunu."
      

Skúsenosti Mateja Tótha navrávajú, že najhorší variant nastáva na tretí, či štvrtý deň. "Vtedy kríza vrcholí. Verím si, v tomto by problém nemal nastať. Na mieste činu už veľa nenatrénujem, sústredím sa hlavne na jemné doladenie formy súvisiace práve s aklimatizáciou. Výhoda bola, že som si doma v Banskej Bystrici pred odletom užíval podobné počasie, aké predpokladám aj v Číne, taktiež so zvýšenou vlhkosťou."
      

Aj keď Svetový pohár v Tchaj-cchangu patrí medzi najväčšie lákadlá, Matej Tóth ho v tejto sezóne zaradil na druhé miesto. "Za vrchol považujem augustové majstrovstvá Európy v Zürichu, predsa len, preteky Svetového pohára som už raz vyhral. V Číne zavŕšim súvislú sériu jarných štartov a sám som zvedavý, či doterajšiu formu z marca a apríla udržím a či z nej vyťažím maximum."
      

Doterajšie jarné výsledky Mateja Tótha v Lugane, Dudinciach i Poděbradoch, vždy v prvej trojke, vzbudzujú optimizmus, SP v Číne však pripomína vzhľadom na konkurenciu jamu levovú. "Viem, že tí najlepší sa doteraz v podstate schovávali, pre mnohých predstavuje sveťák vrchol roka a bude to nesmierne náročné. Bez primeraného sebavedomia by sa ťažko merali sily, o nejakých próbach u mňa už hovoriť nemožno a zdravo sa treba pokúsiť o popredné umiestenie. Možno úmysel skončiť minimálne do desiateho miesta pôsobí priskromne, vychádza však z reality."
      

Krúžiť sa bude na dvojkilometrovom okruhu, ktorý považuje Matej Tóth za typicky čínsky. "Rovná cesta v centre mesta, kužele uprostred, ostré otočky. Netreba zabúdať, že vo svojej podstate som už päťdesiatkár a mám oproti špecialistom dvadsiatkárom určitú nevýhodu. Predsa len, som viac tempárom, aj keď v apríli som si v Poděbradoch vyskúšal aj zmeny rytmu s nástupmi, teda presne to, čo musím zvládnuť a dopadlo to perfektne."
      

Bol to práve Matej Tóth, ktorý pred štyrmi roky v mexickej Chihuahua na 24. ročníku SP dosiahol životný úspech  a na 50 km zvíťazil, navyše s Milošom Bátovským a Dušanom Majdánom obsadil 7. miesto v družstvách. Aj keď vzdialené historicky najúspešnejšiemu umiesteniu, 2. miestu družstva päťdesiatkárov pred 17 rokmi v Poděbradoch, no po dlhšej prestávke sa Slováci ocitli opäť v spoločnosti širšej špičky.
      

Pred ôsmimi rokmi v španielskej La Corune mala slovenská výprava len šesť členov a vtedy si zapísala rekord, tak úzka reprezentácia v SP dovtedy nepôsobila. V Čeboksaroch'08 nepríjemný rekord zlomila s chudobnou päticou. Pred dvoma rokmi v ruskom Saransku účasť púhych troch bez zostavenia čo len jedného družstva znamenala, že chodci vytvorili nepríjemné historické minimum. V Saransku dominovalo v absolútnej podobe Rusko, ktoré v družstvách zvíťazilo vo všetkých kategóriách.
      

V slovenskej chôdzi nastalo uspokojenie v Turíne'02, s 8. miestom družstva dvadsiatkárov a individuálne rovnaké umiestenie päťdesiatkára Petra Tichého. Odvtedy sa slovenská chôdza nadlho trápila. V nemeckom Naumburgu'04 nastal jasný úpadok a zotrval až do roku 2010, keď vďaka Tóthovi slovenská chôdza v Chihuahua zažiarila a pripomenula si slávnu minulosť. Tréner reprezentácie Roman Benčík: "Cenný je teraz štart družstva dvadsiatkárov, už dávno sa nestalo, že budú bodovať do tímov, naposledy pred štyrmi rokmi v Chihuahua klasifikovali na 7. mieste päťdesiatkárov. Som zvedavý, ako dopadnú juniori, všetci majú splnené účastnícke limity na MSJ a štart vo vrcholnej konkurencii bude pre nich obrovská skúsenosť. Inak v Číne sa otepľuje, aj dusno sa zvyšuje, predpoveď počasia v tomto priaznivá nie je a ťažko pomýšľať na nejaké veľké časy."
      

Na Svetovom pohári v Tchaj-cchangu štartuje osem slovenských chodcov, štyria štartujú na 20 km Matej Tóth, Anton Kučmín, Dušan Majdán a Patrik Spevák. Okrem nich sa predstaví na 20 km Mária Czaková, na 10 km juniori Miroslav Úradník, Michal Morvay a Monika Hornáková. Konkurencia bude obrovská, 364 pretekárov z 50 krajín, pre Mateja Tótha 119 dvadsiatkárov zo 45 krajín.
      

Program (SELČ)
      

sobota: 2.00 muži na 50 km, 10.30 ženy na 20 km (Mária Czaková)

nedeľa: 4.10 muži na 20 km (Matej Tóth, Anton Kučmín, Dušan Majdán, Patrik Spevák a 3.00 juniorky na 10 km (Monika Hornáková), 9.30 juniori na 10 km (Miroslav Úradník, Michal Morvay)

dd    



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky

Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona