Chmelár bude spokojný, ak nás na OH v Riu zastúpi aspoň 50 športovcov

NETKY.SK • 22 Apríl 2016, 13:45 • 2 min
Chmelár bude spokojný, ak nás na OH v Riu zastúpi aspoň 50 športovcov

BRATISLAVA - Podľa prezidenta Slovenského olympijského výboru (SOV) Františka Chmelára bude SR na augustových olympijských hrách v brazílskom Riu de Janeiro (5. - 21. 8. 2016) reprezentovať približne 50-členná výprava športovcov.

slovakia

left justify in out

Uviedol to na piatkovom 49. valnom zhromaždení SOV v Bratislave a pripomenul, že v súčasnosti má právo štartu pod piatimi kruhmi 37 slovenských športovcov a ďalší piati - šiesti by mali pribudnúť v najbližších dňoch.

 

"V súčasnosti sú v plnom prúde kvalifikačné boje. Ak by sme v Riu mali 50-člennú výpravu športovcov, boli by sme spokojní. Napĺňalo by to predpoklady, s ktorými sme vstupovali do tohto štvorročného olympijského cyklu. Samozrejme, uvedomujeme si, že dostať sa na OH je z roka na rok náročnejšie, pretože konkurencia je čoraz kvalitnejšia. Preto musíme utvoriť čo najlepšie podmienky pre všetkých našich nádejných olympionikov, aby nás mohli čo najlepšie reprezentovať," zdôraznil Chmelár.

 

Prezident SOV v tejto súvislosti pripomenul aj netradičný rozsah problematiky športu, ktorý bol zahrnutý do aktuálneho Programového vyhlásenia vlády. "Je veľmi dobré pre slovenský šport, že aj súčasná politická špička si uvedomila jeho dôležitosť nielen pre vrcholových reprezentantov, ale aj širokú verejnosť. Je pre nás potešujúce, že na rozdiel od minulých rokov tentoraz sa oblasti športu venuje vo vyhlásení značný priestor. Len treba pripomenúť, že bez širokej športovej obce by sme ťažko vychovali špičku, ktorá nás môže reprezentovať na takých podujatiach, ako je olympiáda," povedal Chmelár a v inom duchu pokračoval: "Pre náš šport však nie je v súčasnosti dobré jeho delenie na populárne a menej populárne odvetvia, na úspešné a menej úspešné, na zaujímavé a menej atraktívne. Šport by mal byť v každom prípade jednotný, pretože žiadne odvetvie nie je zlé, podradné. Mrzí ma, že v súčasnosti dochádza k vzniku mnohých skupín, podskupín a podobných štruktúr, ktoré slovenskému športu neprospievajú. Ako športovci by sme mali byť jednotní. Súčasná doba je veľmi náročná, nemali by sme sa deliť."

 

Člen VV SOV a vedúci slovenskej výpravy v Riu Peter Korčok informoval, že z 28 športov a 42 odvetví, v ktorých budú účastníci OH 2016 bojovať o medaily, sa už v tridsiatich dvoch uskutočnili testovacie súťaže. Športovci si na vlastnej koži mohli vyskúšať podmienky, ktoré im o približne sto dní poskytnú športoviská v Riu. "Štyridsať šesť percent objektov je už dlhšie fungujúcich, tridsať sa ešte buduje, ale Brazílčania robia všetko, aby účastníkov OH privítali v čo najmodernejších podmienkach. Zvyšok infraštruktúry budú dočasné stavby. Štát dbá na úsporný režim s dôrazom na ďalšie využitie objektov po skončení olympiády," uviedol.

 

Chmelár ešte na túto tému pripomenul, že Brazília je veľká krajina, ktorej obyvatelia milujú šport, a preto verí, že nedopustia, aby prvé OH na území Južnej Ameriky sa skončili nejakým veľkým fiaskom. "Doteraz som bol na mnohých olympiádach a pri všetkých tesne pred ich začiatkom vyplávali na povrch kauzy a správy o meškajúcej výstavbe, zaostávajúcej infraštruktúre, nesplnených plánoch a zámeroch, no nakoniec každá dopadla veľmi dobre. Nič z poplašných správ sa nepotvrdilo. Verím, že takáto situácia bude aj teraz v Brazílii," zdôraznil František Chmelár.

 

Súčasťou programu 49. valného zhromaždenia SOV, na ktorom sa zo 76 pozvaných delegátov pre začiatkom rokovania prezentovalo 54 zástupcov športových zväzov a združení (71% účasť), bola aj správa o hospodárení za rok 2015 a návrh rozpočtu pre rok 2016. Ako konštatovala predsedníčka ekonomickej komisie SOV Jana Gantnerová príjmy a výdavky SOV na rok 2015 boli vo výške 2 270 000 eur, čo znamená, že vedenie SOV dosiahlo rovnovážny stav príjmov a výdavkov.

 

Rozpočet na rok 2016 delegáti VZ SOV odsúhlasili vo výške 3 189 350 eur, pričom najnáročnejšou udalosťou roka bude účasť výpravy SR na OH 2016 v Riu de Janeiro. K naplneniu tejto plánovanej sumy by malo prispieť Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu SR vo výške 2 329 000 eur, Olympijská solidarita (t. j. dotácie z Európskych olympijských výborov a Medzinárodného olympijského výboru) prispeje sumou 246 150 eur a zvyšok plánovaných výdavkov pomôže zabezpečiť Slovenská olympijská marketingová (SOM, a.s.), sponzori a reklamní partneri SOV (614 200 eur).

 

Vedenie SOV sa v týchto dňoch usiluje získať pre podporu slovenskej štátnej športovej reprezentácie ďalších sponzorov. Tak isto hľadá možnosti a spôsoby, ktoré by pomohli naplniť plány a záujmy SOV aj v oblasti výchovy talentovanej mládeže, rozvoja olympijských aktivít v oblasti výchovy a šírenia myšlienok olympizmu najmä na základných a stredných školách. O týchto aktivitách hovoril na VZ SOV predseda správnej rady Nadácie SOV Anton Siekel. Nadácia v roku 2015 investovala do troch oblastí záujmu (investovanie do talentovanej mládeže, podpora úspešných trénerov a poďakovanie bývalým úspešným olympionikom) spolu 13 805 eur. V roku 2016 chcú v týchto aktivitách pokračovať, novým projektom je grantový program s názvom "Ukáž sa!", v rámci ktorého plánujú prerozdeliť medzi mladých talentovaných športovcov až 30 000 eur. Program je určený mladým športovcom vo veku od 12 do 18 rokov, ktoré vynikajú v niektorom odvetví.

 

Na 49. valnom zhromaždení SOV zároveň vyhlásili držiteľov výročných ocenení za rok 2015. Nechýbali medzi nimi majstri sveta - chodec Matej Tóth, cyklista Peter Sagan, strelec Erik Varga a kvarteto rýchlostných kanoistov.

 

Trofej SOV (za prínos v propagácii olympijského hnutia a prehlbovaní jeho vplyvu na šport, kultúru, výchovu a spoločnosť):
Slovenský krasokorčuliarsky zväz

 

Cena Vladimíra Černušáka (za výchovnú, vzdelávaciu a propagačnú činnosť v oblasti olympijskej výchovy)
Anton Javorka

Cena Matyldy Pálfyovej (pre ženy za športové výsledky, alebo za aktivitu v športe a v olympijskom hnutí)
Angelika Révész

Cena Pavla Schmidta (za najhodnotnejší individuálny výkon roka)
štvorkajak SR (Denis Myšák, Erik Vlček, Juraj Tarr, Tibor Linka)
Peter Sagan - cyklistika
Matej Tóth - atletika

Erik Varga - športová streľba

Cena Ondreja Nepelu (pre mladého športovca do 23 rokov, u ktorého sa výrazne prejavila športová perspektíva)
Jakub Grigar - vodný slalom

Cena Jána Zacharu (pre trénera, ktorý dlhodobo i aktuálne dosahuje prenikavé výsledky v práci s mládežou)
Ivan Iľanovský - zjazdové lyžovanie

Cena Mira Procházku (za celoživotnú propagáciu športu a olympizmu prostriedkami literatúry a publicistiky)
Jozef Jarkovský

Cena Ladislava Chudíka (za filmové dielo propagujúce šport a olympizmus)
Ivan Ostrochovský

Cena Jána Mráza (za významné aktivity v oblasti ochrany a zveľaďovania životného prostredia)
Základná škola Emila Boleslava Lukáča v Šahách

Cena Vincenta Lafka - olympijský klub roka
Olympijský klub Vysoké Tatry

Cena Pavla Demitru (za mimoriadny pozitívny prínos k reprezentácii Slovenskej republiky v spojení s vynikajúcimi výkonmi)
Daniela Hantuchová

Cena Bohumila Goliana (za najhodnotnejší kolektívny výkon roka)
futbalová reprezentácia Slovenska

Cena Jána Popluhára (za celoživotné pôsobenie v duchu fair play)
Ján Michalko



twiterfacebooklinkedinwhatsapp

Za Netky.sk
Redakcia Netky
Netky
LETNÉ PRÁZDNINY O
00 DNÍ 00 HODÍN 00 MINÚT 00 SEKÚND
logo
Copyright © 2023 PetsoftMedia Inc.
Všetky práva sú vyhradené. Publikovanie alebo ďalšie šírenie správ, fotografií a video správ zo zdrojov TASR, SITA, taktiež z vlastnej autorskej tvorby, je bez predchádzajúceho písomného súhlasu porušením autorského zákona

Pre používanie spravodajstva Netky.sk je potrebné povoliť cookies