Chicago rozdrvilo Dallas 8:1, Hossa dvakrát skóroval!

NETKY.SK • 18 Marec 2013, 11:58 • 2 min

NEW YORK - V trinástich zápasoch zámorskej NHL v noci na nedeľu sa predstavili siedmi slovenskí hokejisti, z ktorých sa bodovo presadili traja. Najvyššie víťazstvo sa zrodilo v Dallase, kde Chicago rozdrvilo domáci tím 8:1. V mužstve hostí sa dvoma gólmi prezentoval krídelník Marián Hossa, ktorý si tak svoje osobné štatistiky vylepšil už na 23 bodov (13+10).

Bodovo dali o sebe vedieť aj obranca Bostonu Zdeno Chára a útočník Floridy Tomáš Kopecký. Zatiaľ čo asistencia Cháru pomohla "medveďom" k domácej výhre nad Washingtonom 4:1, Floride asistencia Kopeckého nestačila a prehrala s NY Islanders 3:4. Slovenskí brankári Peter Budaj (Montreal) a Jaroslav Halák (St. Louis) odsledovali víťazné zápasy svojich tímov len v pozíciách náhradníkov.

Hossa strelil oba svoje góly v druhej tretine. V 33. minúte predviedol so spoluhráčom Patrickom Kaneom vydarenú kombináciu, ktorú zakončil gólom do poloodkrytej bránky, vďaka čomu zvýšil náskok Blackhawks na 5:0. "Pred striedaním sme si povedali, ako budeme takéto situácie riešiť. Hneď ako Patrick začal prenikať po pravej strane, vedel som, že pošle puk na stred. Tak som sa tam snažil nakorčuľovať a nájsť si čo najlepšiu streleckú pozíciu," opísal pre nhl.com gólový moment slovenský útočník, ktorý v závere tretiny presnou strelou z pravého kruhu využil presilovku a dal šiesty gól hostí. Ani po tejto trefe sa chicagský valec nezastavil, v 50. minúte Kane spečatil skóre na 8:1 gólovou lahôdkou, keď sa obtočil okolo domáceho obrancu Brendena Dillona a bekhendom namieril do ľavého horného rohu domácej bránky. "To bolo neuveriteľné. V tréningoch túto fintu často skúša, no predviesť ju v zápase a zakončiť po nej priamo do vinkľa, to už skutočne svedčí o jeho skvelej technike," obdivoval spoluhráčov kúsok Marián Hossa, ktorý zakončil duel s dvomi pluskami. "Jastrabi" ukázali, že im právom patrí prvá priečka v súťaži. "Celý tím podal vynikajúci výkon. Takýto zápas sme potrebovali, aby niektorí chalani získali sebavedomie," vyhlásil pre zámorské médiá Kane (1+2), ktorého tromi bodmi napodobnil kapitán Chicaga Jonathan Toews (2+1). Naopak, dallaské hviezdy totálne vyhoreli, v končiacom sa týždni zaznamenali tretiu prehru na domácom ľade. "Ak toto nebol budíček, tak potom už skutočne neviem, čo to malo byť," poznamenal tréner Stars Glen Gulutzan.

Chára v dueli Bostonu s Washingtonom (4:1) asistoval pri prvom góle domácich a zaznamenal 13. bod (6+7) sezóny. "Medveďov" doviedla k výhre dosiaľ málo výrazná útočná formácia Nathan Horton, David Krejčí, Milan Lucic, uvedené trio nazbieralo dokopy deväť kanadských bodov (2+7). "Ukázali to, čo potrebujeme u nich vidieť v každom zápase, teda dynamický korčuliarsky výkon s neustálym napádaním a fyzickou hrou. Vďaka tomu sa im podarilo získavať puky a vytvárať si šance," pochválil prebudenú lajnu tréner Bostonu Claude Julien. Chára počas takmer 24-minútového pobytu na ľade ohrozil Michala Neuvirtha v bránke Capitals dvomi strelami.

Hráči NY Islanders síce na ľade Floridy prešustrovali trojgólový náskok, no napokon vydreli víťazstvo 4:3, ktoré im v 53. minúte zabezpečil mladík Casey Cizikas. Panthers dokázali v treťom dejstve nastrieľať tri góly v priebehu 103 sekúnd, napokon si však pripísali šiestu prehru v rade. Kopecký asistoval pri druhom góle Panthers a na konte má 18 bodov (11+7). Jeho krajan Ľubomír Višňovský odohral v obrane "ostrovanov" 20 minút a štatistiky si obohatil o jednu plusku.

Ani "jazdci" z New Yorku nezastavili víťazné ťaženie hokejistov Pittsburghu. Hoci Sidney Crosby vyšiel naprázdno a Jevgenij Malkin nemohol nastúpiť pre zdravotné problémy, Penguins aj bez bodov svojich megahviezd zdolali Rangers 3:0 a mohli tak oslavovať svoj ôsmy triumf v rade. Brankár Marc-Andre Fleury zlikvidoval všetkých 23 striel súpera a zaknihoval si prvé čisté konto sezóny. S 23 shutoutmi v drese "tučniakov" prekonal klubový rekord, o ktorý sa dosiaľ delil s dvojnásobným držiteľom Stanleyho pohára Tomom Barrassom. "Veľmi som túžil pokoriť túto métu. Klopal som na drevo, dnes sa mi ju konečne podarilo dosiahnuť," vyznal sa Fleury. Tréner hostí John Tortorella v snahe oživiť impotentný útok presunul Mariána Gáboríka z tretej formácie na pravé krídlo elitnej lajny s Bradom Richardsom a Carlom Hagelinom, no ani táto rošáda nepriniesla úspech. Slovenský krídelník počas 18-minútového pobytu na ľade vyslal na Fleuryho dve strely a zapísal si jednu mínusku.

Buffalo v zostave s obrancom Andrejom Sekerom nestačilo v predĺžení na Ottawu. Pod výhru senátorov 4:3 pp sa najväčšou mierou podpísal center Kyle Turris, ktorý ku gólu a asistencii v riadnom hracom čase pridal víťazný zásah v predĺžení. "Sens" sa doslova vyžívajú v takýchto tesných bitkách, všetkých posledných 11 zápasov tímu z kanadskej metropoly sa skončilo víťazstvami o jediný gól, pričom Ottawa v nich zaznamenala bilanciu 5-4-2.

Vydarený návrat do zostavy Toronta má za sebou útočník Joffrey Lupul, ktorý v dueli s Winnipegom vsietil dva góly. Ani jeho výkon však neodvrátil prehru Maple Leafs 4:5 po nájazdoch. Rozstrelovú tajničku vyriešila až desiata séria, v nej rozhodol o triumfe Jets premeneným nájazdom obranca Zach Bogosian. Išlo o najdlhší rozstrel v NHL od zápasu Buffala s Montrealom z februára 2011, v ktorom Sabres takisto zvíťazili až po úspešnom pokuse v 10. sérii.

Montreal pokračuje vo valcovaní protivníkov, na ľade New Jersey (2:1) dosiahol piate víťazstvo v rade, vďaka čomu sa stále drží na čele tabuľky Východnej konferencie. Nahor stúpa aj obhajca trofeje z Los Angeles, Kings zdolali San Jose 5:2. V drese Sharks odohral Michal Handzuš vyše pätnásť minút, počas ktorých si pripísal jeden neúspešný strelecký pokus.

Hokejovú nudu videli diváci v Columbuse, kde v súboji s Phoenixom (1:0 sn) nepadol v riadnom hracom čase a predĺžení ani jeden gól. O triumfe Blue Jackets rozhodol až nájazdový rozstrel, v ktorom skórovali iba domáci Arťom Anisimov a Mark Letestu. Brankár "modrokabátnikov" Sergej Bobrovskij potvrdil výbornú formu, keď kryl všetkých 39 striel hráčov arizonského tímu a zapísal si druhý shutout sezóny. Zo štvrtého čistého konta v ročníku sa tešil aj jeho náprotivok Mike Smith, ten sa blysol 23 úspešnými zákrokmi.

Ani nevšedné bordové retrodresy nepomohli hráčom Vancouveru k bodovému zisku na ľade Detroitu. Canucks, ktorí si pripomínali jubilejné 100. výročie vzniku bývalého profesionálneho klubu Vancouver Millionaires, prehrali 2:5 a prepustili prvé miesto v tabuľke Severozápadnej divízie Minnesote, ktorá nezaváhala v Colorade. "Kosatky" pritom začali ako z partesu, už v šiestej sekunde otvoril skóre Alexandre Burrows a utvoril nový klubový rekord v rýchlosti dosiahnutia prvého gólu.

Tampa Bay víťazstvom 4:1 nad divíznym sokom z Caroliny prerušila sériu piatich prehier. Výraznú zásluhu majú na tom nováčikovia Tyler Johnson a Ondřej Palát, ktorí zaznamenali premiérové góly v NHL.

Sumáre zápasov NHL:
VANCOUVER - DETROIT 2:5 (1:1, 0:1, 1:3)
Góly: 1. a 58. Burrows - 7. a 55. Abdelkader, 34. a 42. Zetterberg, 46. Cleary. Brankári: Luongo - Howard, strely na bránku: 35:26. Diváci: 18.910.

FLORIDA - NY ISLANDERS 3:4 (0:2, 0:1, 3:1)
Góly: 46. Brennan, 46. Goc (KOPECKÝ), 47. Santorelli - 16. Okposo, 18. Martínek, 21. Boyes, 53. Cizikas. Brankári: Clemmensen - Nabokov, strely na bránku: 30:25. Diváci: 17.627.

BOSTON - WASHINGTON 4:1 (2:0, 1:1, 1:0)
Góly: 15. Horton (CHÁRA), 18. Krejčí, 29. Ference, 43. Peverley - 22. Johansson. Brankári: Chudobin - Neuvirth, strely na bránku: 38:33. Diváci: 17.565.

PITTSBURGH - NY RANGERS 3:0 (1:0, 0:0, 2:0)
Góly: 2. Bennett, 47. Kennedy, 48. Dupuis. Brankári: Fleury - Lundqvist, strely na bránku: 27:23. Diváci: 18.658.

COLORADO - MINNESOTA 4:6 (1:4, 2:1, 1:1)
Góly: 15. Mitchell, 23. Parenteau, 31. Landeskog, 59. Kobasew - 6. a 51. Setoguchi, 5. Suter, 10. Clutterbuck, 18. Brodziak, 33. Bouchard. Brankári: Giguere (21. Varlamov) - Bäckström, strely na bránku: 32:28. Diváci: 17.708.

LOS ANGELES - SAN JOSE 5:2 (2:0, 3:1, 0:1)
 Góly: 3. a 34. Clifford, 13. Williams, 32. Stoll, 39. King - 21. Marleau, 60. Irwin. Brankári: Bernier - Niemi (34. Stalock), strely na bránku: 24:22. Diváci: 18.118.

DALLAS - CHICAGO 1:8 (0:3, 0:3, 1:2)
Góly: 47. Daley - 10. a 11. Toews, 33. a 40. HOSSA, 18. Leddy, 29. Oduya, 43. Keith, 50. Kane. Brankári: Lehtonen (29. Bachman) - Crawford, strely na bránku: 19:34. Diváci: 18.584.

BUFFALO - OTTAWA 3:4 pp (2:0, 0:3, 1:0 - 0:1)
Góly: 16. a 53. Stafford, 9. Weber - 39. a 64. Turris, 25. Wiercioch, 31. Phillips. Brankári: Miller - Bishop, strely na bránku: 36:34. Diváci: 19.070.

NEW JERSEY - MONTREAL 1:2 (0:1, 1:0, 0:1)
Góly: 24. Harrold - 9. Armstrong, 47. Plekanec. Brankári: Hedberg - Price, strely na bránku: 33:22. Diváci: 17.625.

TAMPA BAY - CAROLINA 4:1 (1:0, 2:0, 1:1)
Góly: 11. Johnson, 27. Palát, 33. Thompson, 44. Purcell - 47. E. Staal. Brankári: Garon - Peters, strely na bránku: 26:22. Diváci: 19.204.

ST. LOUIS - ANAHEIM 2:1 pp (0:1, 1:0, 0:0 - 1:0)
Góly: 33. Russell, 61. Stewart - 20. Koivu. Brankári: Allen - Hiller, strely na bránku: 21:28. Diváci: 19.593.

COLUMBUS - PHOENIX 1:0 pp a sn (0:0, 0:0, 0:0 - 0:0, 1:0)
Rozhodujúci samostatný nájazd Anisimov. Brankári: Bobrovskij - Smith, strely na bránku: 23:39. Diváci: 14.231.

TORONTO - WINNIPEG 4:5 pp a sn (1:0, 2:4, 1:0 - 0:0, 0:1)
Góly: 2. a 39. Lupul, 39. Kuľomin, 46. Kessel - 33. a 36. Wheeler, 26. Wright, 31. Miettinen, rozhodujúci samostatný nájazd Bogosian. Brankári: Scrivens (41. Reimer) - Pavelec, strely na bránku: 32:33. Diváci: 19.401.