Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2020Vratko
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník
Poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník
10.11.2013 10:18 Domov
Chce umožniť páleniciam páliť nielen ovocie, ale aj obilniny
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.11.2013 10:18 Domov

Chce umožniť páleniciam páliť nielen ovocie, ale aj obilninyBRATISLAVA - Kaník po piatykrát do parlamentu predkladá aj novelu zákona o priestupkoch.


Na Slovensku sa oficiálne v pestovateľských páleniciach nesmie páliť ražná pálenka (rožovka), ale len ovocie. Zmeniť to chce poslanec NR SR za SDKÚ-DS Ľudovít Kaník. Do parlamentu predložil návrh novely zákona o výrobe a uvádzaní liehu na trh. „Podľa súčasného zákona je možné v páleniciach na dedinách páliť alkohol len z ovocia. Novela by rozšírila túto možnosť aj o obilniny. Mojim cieľom je  aby sa mohla páliť ražná (rožovka), pretože na Podpoľaní je to tradičný alkohol,“ povedal Kaník pre agentúru SITA. Zároveň upozornil, že pálenice fungujú len cez sezónu, kým je ovocie. „Týmto by sa rozšírila možnosť na ich celoročnú prevádzku, čo by malo vplyv na zamestnanosť a na príjmy štátu, pretože ľudia by nepálili na čierno, ale v páleniciach,“ dodal.

Kaník po piatykrát do parlamentu predkladá aj novelu zákona o priestupkoch. Teraz verí, že poslancov Smeru-SD na jej podporu zlomí. Kaník chce právnou normou zastaviť dynamický rast každodennej kriminality, s ktorou sa stretávajú ľudia najmä tam, kde žije veľmi veľká skupina ľudí závislá od sociálnych dávok. "Opakovane s návrhom prichádzam preto, lebo problém existuje, ale vláda sa tvári, že ho buď nevie riešiť, alebo ho odkladá, alebo pred ním zatvára oči,“ povedal Kaník. 

Návrh je podľa jeho slov očistený od kritizovaných zástupných problémov, ako napríklad zníženie priestupkovej zodpovednosti z 15 na 14 rokov. Podľa novely sa v priestupkovom zákone má zaviesť náhradné plnenie za finančnú sankciu, a to verejnoprospešné práce. Príslušný orgán určí vykonanie tejto práce a stanoví lehotu na jej vykonanie v troch stupňoch. Išlo by o malé práce pre obec. Rovnako má páchateľ odpracovať aj škody a nedoplatky. Keď ani tretíkrát táto osoba nenastúpi na verejnoprospešné práce, stáva sa to trestným činom marenia výkonu súdneho rozhodnutia, čo sa už posudzuje podľa Trestného zákona.     SDKÚ-DS chce novelou zaviesť aj prenesenie zodpovednosti za priestupky maloletých na ich rodičov. Rodičia budú môcť byť potrestaní verejnými prácami za priestupky svojich detí. Za posledné dva roky maloletí spáchali 1 285 priestupkov. Sú to podľa Kaníka drobné krádeže, bitky, ničenie majetku a narúšanie spolužitia medzi občanmi. Problémy s nezvládnuteľnými žiakmi majú podľa Kaníka aj učitelia. "Týmto by sa to zmenilo, za priestupky žiakov by zodpovedal rodič a ten by musel odpracovať trest za tento priestupok,“ upozornil Kaník. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok