Chára prispel gólom k výhre, Pittsburgh so siedmou výhrou v rade

NETKY.SK • 15 Marec 2013, 13:51 • 2 min

NEW YORK - Slovenský hokejový obranca Zdeno Chára prispel jedným gólom k víťazstvu Bostonu Bruins v nočnom zápase zámorskej NHL nad Floridou Panthers 4:1. Kapitán "medveďov" strelil úvodný gól duelu, keď v 4. minúte pohotovo napriahol a odrazený puk od mantinelu poslal bez prípravy za chrbát Scotta Clemmensena.

Pre 35-ročného slovenského zadáka to bol šiesty presný zásah v prebiehajúcej sezóne, pričom v 25 dueloch nazbieral aj rovnaký počet asistencií. Hokejisti Bostonu síce viedli v zápase 2:1, ale tretiu gólovú poistku dosiahol až štvrtý útok Bruins, keď Shawnovi Thorntonovi asistovali Daniel Paille a Gregory Campbell. Veľkú pozornosť zámorských médií si však vyslúžil autor čestného úspechu hostí Shawn Matthias. Ten totiž vo vlastnom oslabení prenasledoval tínedžera Bostonu Dougie Hamiltona, v obrannom pásme domácich sa mu vrhol pod nohy s tým, že mu na zemi odobral puk a urobil vydarený blafák na brankára Tuukku Raska.

Hokejisti Toronta držali na uzde najofenzívnejší útok v zámorskej profisúťaži celých 52 minút, potom však trikrát kapitulovali a Pittsburgh napokon vyhral 3:1. V drese tučniakov, ktorí zaznamenali už siedmy triumf v rade, dal dva góly Pascal Dupuis. Potlesk si vyslúžil najmä vyrovnávajúci zásah na 1:1, keď puk od mantinelu rýchlo rozohral Chris Kunitz na Sidneyho Crosby, ktorý efektnou zadovkou našiel pred bránkou nekrytého Dupuisa a ten už nezaváhal. Dupuis potom 2 minúty a 10 sekúnd pred koncom dosiahol aj víťazný gól. Pittsburg neskóroval v prvých 50 minútach už po druhý raz za tri dni, pričom duel s Bostonom otočil zasa za necelých sedem minút z 0:2 na 3:2.

Hráči Winnipegu bodovali už v piatom stretnutí za sebou, pričom štyrikrát sa v rámci danej série radovali z víťazstva. Posledný úspech pridali po domácej výhre 3:1 nad Rangers, pričom slovenský útočník jazdcov Marián Gáborík vyšiel naprázdno a do štatistiky si zapísal len mínusový bod. V bránke Jets žiaril český gólman Ondřej Pavelec, ktorý pochytal 28 z 29 rán New Yorku, a vyhlásili ho za prvú hviezdu zápasu. Hosťujúci Henrik Lundqvist pochytal dokonca 30 pukov, za jeho chrbát však trafili dvaja hráči Winnipegu, útočníci Nik Antropov s Antti Miettinenom, pričom do prázdnej bránky poisťoval výsledok kapitán Jets Andrew Ladd. Dvojbodový zisk na úkor najbližších konkurentov tak Winnipeg (30 bodov) posunul na poslednú postupovú priečku do play-off vo Východnej konferencii. Rangers (28 bodov) sa naopak aktuálne prepadli na deviatu pozíciu, čo je prvá nepostupová pozícia.

Bez slovenského brankára Jaroslava Haláka zdolali hokejisti St. Louis na domácom ľade tím Phoenixu 3:0, pričom Chris Stewart dal dva góly. Kedže Haláka ešte mierne trápia slabiny, a Brian Elliott zaznamenal pokles výkonnosti, do bránky bluesmanov sa dostal opäť Jake Allen. A opäť čaroval. Zachytil všetkých 28 striel kojotov a pripísal si prvý shutout v kariére. Allen, ktorého Blues povolali z AHL z tímu Peoria Rivermen, má bilanciu v NHL sedem výhier a jedna prehra.

Dôvod na radosť mal aj ofenzívny obranca Ľubomír Višňovský, ktorého tím New York Islanders zdolal Tampa Bay Lightning 2:0. Slovenský zadák odohral necelých 20 minút a zaznamenal tri strelecké pokusy. V bránke ostrovanov zatiahol rolety ruský gólman Jevgenij Nabokov, pre ktorého to bolo druhé čisté konto v sezóne a 54. v kariére. Islanders vyhrali na nulu v hale Tampa Bay Times po prvý raz od 14. októbra 1998. Lightning momentálne prežívajú krízu, v domácom prostredí prehrali štvrtý raz v rade. Višňovského tím momentálne figuruje vo Východnej konferencii na nepostupovom desiatom mieste, pričom na ôsmy Winnipeg stráca len tri body.

Už tretiu prehru v rade si pripísali hokejisti Dallasu po tom, čo v noci na piatok na domácom ľade prehrali 1:2 po penaltovom rozstrele s Anaheimom. S aktuálnym ziskom 43 bodov druhý najlepší tím celej NHL uspel vďaka premeneným nájazdom Bobbyho Ryana a kapitána Ryana Getzlafa. V riadnej hracej dobe sa oba tímy rozišli po remíze 1:1, keď skóre otvoril v 13. minúte domáci veterán Ray Whitney a vyrovnanie obstaral v 28. minúte Andrew Cogliano. Na oboch stranách chýbali veľké opory ofenzívy. Stars nemohli využiť služby zraneného Jamieho Benna a Ducks zasa chýbal suspendovaný kanonier Corey Perry.

Sumáre NHL:
SAN JOSE - LOS ANGELES 4:3 (1:0, 2:1, 1:2)
Góly: 29. a 41. Couture, 12. Burns, 28. Irwin - 30. a 53. Brown, 57. King. Brankári: Niemi - Quick (29. Bernier), strely na bránku: 26:37. Diváci: 17.562.

VANCOUVER - NASHVILLE 7:4 (3:1, 2:1, 2:2)
Góly: 2. Ebbett, 6. Edler, 19. Raymond, 26. Lapierre, 34. Hansen, 58. H. Sedin, 59. Booth - 4. Halischuk, 27. Spaling, 47. Fisher, 56. G. Bourque. Brankári: Luongo - Rinne (26. Mason), strely na bránku: 22:33. Diváci: 18.910.

DALLAS - ANAHEIM 1:2 pp a sn (1:0, 0:1, 0:0 - 0:0)
Góly: 13. Whitney - 28. Cogliano, rozh. nájazd Ryan. Brankári: Lehonen - Hiller, strely na bránku: 34:30. Diváci: 15.775.

MINNESOTA - COLORADO 5:3 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 26. a 55. Stewart, 45. Steen. Brankári: Backström - Varlamov, strely na bránku: 30:28. Diváci: 17.852.

ST. LOUIS - PHOENIX 3:0 (0:0, 1:0, 2:0)
Góly: 26. a 55. Stewart, 45. Steen. Brankári: Allen - Smith, strely na bránku: 30:28. Diváci: 17.852.

WINNIPEG - NY RANGERS 3:1 (1:0, 1:1, 1:0)
Góly: 2. Antropov, 35. Miettinen, 60. Ladd - 22. Callahan. Brankári: Pavelec - Lundqvist, strely na bránku: 33:29. Diváci:  15.004.

TAMPA BAY - NY ISLANDERS  0:2 (0:0, 0:1, 0:1)
Góly: 31. Tavares, 60. Boyes. Brankári: Lindbäck - Nabokov, strely na bránku: 18:29. Diváci: 19.204.

BOSTON - FLORIDA 4:1 (2:0, 0:1, 2:0)
Góly: 15. a 60. Bergeron, 4. CHÁRA, 53. Thornton - 24. Matthias. Brankári: Rask - Clemmensen, strely na bránku: 32:30. Diváci: 17.565.

CAROLINA - WASHINGTON 2:3 (2:0, 0:1, 0:2)
Góly: 2. Sjomin, 9. Dwyer - 26. Crabb, 42. Ovečkin, 58. Ribeiro. Brankári: Ellis - Neuvirth, strely na bránku: 38:25. Diváci: 16.810.

COLUMBUS - CHICAGO 1:2 pp a sn (0:0, 1:1, 0:0 - 0:0)
Góly: 38. Johnson - 37. Oduya, rozh. nájazd P. Kane. Brankári: Bobrovskij - Crawford, strely na bránku: 30:40. Diváci: 15.009.

TORONTO - PITTSBURGH 1:3 (0:0, 1:0, 0:3)
Góly: 31. Bozak - 53. a 58. Dupuis, 60. Adams. Brankári: Scrivens - Fleury, strely na bránku: 29:28. Diváci: 19.561.