Testovaných na slovensku
179293
Infikovaných na slovensku
1522
Infikovaných svetovo
6388116
Úmrtí svetovo
377862
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
2. jún. 2020Xénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
30.08.2019 18:36 Relax
Cestujete a fajčíte e-cigarety? Dajte si pozor kam ich môžete vziať!
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.08.2019 18:36 Relax

Cestujete a fajčíte e-cigarety? Dajte si pozor kam ich môžete vziať!Radi cestujete a obľubujete elektronické cigarety? V tom prípade by ste mali vedieť, že v niektorých krajinách je ich užívanie obmedzené, alebo dokonca striktne zakázané. Niekde vám hrozí tučná pokuta, inde väzenie. A nejedná sa pritom len o Thajsko či Filipíny.


Napríklad na Filipínach môžu turisti čeliť hrozbe väzenia vo forme štyroch mesiacov len kvôli tomu, že tento zákaz (možno aj nevedomky) porušia kdekoľvek na verejných priestranstvách.

 

V Kambodži nie sú sankcie za vaping zatiaľ celkom jasné, avšak v susednom Thajsku je stanovený až 10-ročný trest v prípade, ak turistom pri vstupe do krajiny v batožine nájdu e-cigarety alebo náplne do nich.

 

Podľa Európskej únie sú elektronické cigarety nebezpečné a môžu chuť fajčiara podnecovať prostredníctvom ovocných príchutí.

 

Správa WHO hovorí úplne nekompromisne

 

Zákaz fajčenia elektronických cigariet platí vo vnútornom priestore všetkých typov športovísk, vo vnútornom zábavnom priestore, ako je kino, divadlo, výstavné a koncertné siene či športové haly.

 

Ďalej v inom vnútornom priestore po dobu organizovania kultúrnych a tanečných podujatí, v škole a školskom zariadení, v zariadeniach pre deti.

 

 

Vo verejnosti voľne prístupnom vnútornom priestore, s výnimkou stavebne oddeleného priestoru vyhradeného na fajčenie. Na medzinárodnom letisku, s výnimkou stavebne oddeleného priestoru vyhradeného na fajčenie, v dopravnom prostriedku verejnej dopravy.

 

A dôvod? Mnohí fajčiari sa domnievajú, že vdychovanie pary namiesto dymu z klasických cigariet predstavuje menšie riziko vzniku rakoviny. Lenže Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) v roku 2014 vydala nekompromisnú správu. Tá poukazuje na neexistujúce dôkazy, že by elektronické cigarety skutočne pomáhali fajčiarom fajčenie obmedziť alebo s ním úplne prestať.

 

Aká je situácia vo svete?

 

V Dubaji vám elektronické cigarety vezmú už na letisku (vrátane IQOSU). Nejednoznačnosť ohľadom e-cigariet spôsobila, že ľudia z krajín, kde sú povolené, často prídu do krajiny, kde platí prísny zákaz ich používania, bez toho aby o tom vedeli. 

 

Zákaz fajčenia e-cigariet platí napríklad v austrálskom Queenslande, Argentíne, Bahrajne, Brazílii, Indonézii (neplatí pre turistické oblasti), Paname, Singapure, Taiwane, Tadžikistane, Saudskej Arábii či Venezuele.

 

Spojené arabské emiráty (SAE) zakazujú dovoz e-cigariet do zeme a zhabú ich každému priamo na letisku! V Turecku sa elektronické cigarety nesmú predávať (napriek tomu je ich možné občas zohnať v turistických zónach). Ich fajčenie je zakázané vo vnútorných priestoroch a vo verejnej doprave.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: netky BL

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok