Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
01.03.2017 17:48 Ekonomika
ČESMAD Slovakia súhlasí so znížením veku pre vodičov nákladných áut a autobusov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
01.03.2017 17:48 Ekonomika

ČESMAD Slovakia súhlasí so znížením veku pre vodičov nákladných áut a autobusovBRATISLAVA - Združenie cestných dopravcov SR ČESMAD Slovakia súhlasí s poslaneckým návrhom novely cestného zákona v súvislosti zo získaním vodičského oprávnenia skupiny C a D pre vozidlá nákladné vozidlá a autobusy. Vek žiadateľov o vodičské oprávnenie skupiny C a CE by sa na základe novely mal znížiť zo súčasných 21 na osemnásť rokov a skupiny D a DE z 24 na 21 rokov. Takéto hodnoty už platili na Slovensku do roku 2013.


Autodopravcovia  očakávajú, že zmena legislatívy  by mohla výrazne pomôcť v kritickej situácii s nedostatkom profesionálnych vodičov. "Na slovenskom trhu ročne chýba približne 1 900 vodičov nákladných vozidiel a 500 vodičov autobusov, a táto zmena zákona by mohla situáciu výrazne zlepšiť," uviedol v správe generálny tajomník ČESMAD Slovakia Pavol Reich.

Zníženie hraničného veku vodičov nákladných vozidiel a autobusov by podľa autodopravcov mohlo k tomuto povolaniu prilákať množstvo absolventov stredných škôl, ktorí sa práve po štúdiu rozhodujú o výbere povolania. Kým súčasné nastavenie legislatívy vytvára pre možných záujemcov z radu stredoškolských absolventov hluché trojročné alebo šesťročné obdobie, úprava by vytvorila plynulý prechod.

Podmienky vyplývajúce z novely sú podľa združenia ČESMAD Slovakia pripravené tak, že aj keď mladí žiadatelia získajú vodičský preukaz týchto skupín, musia okrem toho získať aj základnú kvalifikáciu v podobe kvalifikačnej karty vodiča. Okrem všetkých takto získaných vedomostí a skúseností bude môcť mladý profesionál jazdiť len na vnútroštátnej preprave v rámci Slovenska. Vďaka takto stanoveným podmienkam nie je potrebné obávať sa, že za volant nákladného auta alebo autobusu si sadne človek, ktorý nemá adekvátne vedomosti, schopnosti či psychologické predpoklady k vykonávaniu tohto povolania, uvádza ČESMAD.

"Mladí vodiči takto získajú dôležité skúsenosti, kým dovŕšia limitný vek 21 rokov pre vykonávanie medzinárodnej dopravy. Vidíme tu obrovský potenciál pre zvýšenie počtu profesionálnych vodičov kamiónov a autobusov," uviedol Reich. Každodenným problémom viac ako deväťsto členských dopravných spoločností združenia je práve nedostatok vodičov, ktorý bráni v rozširovaní ich podnikateľskej činnosti.
 reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok