Česko a Island postúpili, Turci zdolali Holandsko 3:0

NETKY.SK • 7 September 2015, 07:16 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti Česka a Islandu sú po Anglicku ďalšími istými účastníkmi budúcoročného kontinentálneho šampionátu EURO 2016.

Česi v nedeľu vyhrali v Lotyšsku 2:1 a v tabuľke A-skupiny už s istotou neskončia horšie ako na druhom mieste, lídrovi z Islandu postačila aj bezgólová remíza v domácom dueli s Kazachstanom. Ďalšiu tvrdú ranu dostalo Holandsko, po jasnej prehre 0:3 v Turecku kleslo na nepostupovú štvrtú priečku.

Česi rozhodli o svojom triumfe v Rige za úvodných 25 minút. Najskôr sa strelecky presadil David Limberský a dvojgólový náskok pre hostí zariadil utešenou strelou z hranice šestnástky Vladimír Darida. Zverenci kouča Pavla Vrbu potom kontrolovali vývoj duelu a hoci Lotyši v druhom polčase znížili, postup si už hostia nenechal vziať. Na európskom šampionáte ešte Česi vo svojej novodobej histórii nechýbali.

Postup sa naopak naďalej vzďaľuje Holandsku, ktoré po domácom zaváhaní s Islandom prehralo aj v Turecku. "Oranjes" inkasovali už v 8. minúte, keď sa presadil Oguzhan Özyakup a Arda Turan ešte v prvom polčase zvýšil na 2:0 pre domácich. Burak Yilmaz štyri minúty pred záverečným hvizdom definitívne spečatil suverénny triumf Turkov, ktorí tak v priebežnej tabuľke poskočili pred Holandsko na barážovú tretiu priečku. Islanďania už vedeli, že im v nedeľu na postup stačí získať s Kazachstanom bod a ten si v Reykjavíku po výsledku 0:0 aj pripísali.

V kvalifikačnej B-skupine si na postupovú definitívu musí počkať Wales, hoci si letenky do Francúzska mohol zabezpečiť už v nedeľu v prípade domáceho víťazstva nad Izraelom. Ostrovania síce mali výraznú hernú i streleckú prevahu, ani raz ale nedokázali prekonať brankára Ofira Marciana a tak sa duel skončil bez gólov 0:0. Walesu ale stačí získať bod v zostávajúcich dvoch stretnutiach vonku s Bosnou alebo doma proti Andorre. V tabuľke druhé Belgicko je opäť bližšie k postupu po výhre 1:0 na Cypre, tri body pre favorita zariadil až v 86. minúte Eden Hazard. K tretiemu Izraelu sa na rozdiel dvoch bodov priblížila Bosna a Hercegovina, ktorá si podľa očakávania poradila s Andorrou hladko 3:0.

Dôležitý krok k postupu urobilo Nórsko, ktoré v Oslo vyhralo nad Chorvátskom 2:0 a dostalo sa v tabuľke H-skupiny pred svojho súpera. Severania o svojom cennom triumfe rozhodli v druhom polčase, hrdinom večera bol dvojgólový Jo Inge Berget, pôsobiaci vo švédskom Malmö FF. Na čelo skupiny sa vyšvihlo Taliansko vďaka víťazstvu 1:0 nad Bulharskom. O jediný gól zápasu v Palerme sa postaral už v 6. minúte Daniele De Rossi z pokutového kopu, v druhom polčase videl za nešportové správanie červenú kartu. V súboji outsiderov skupiny Malta remizovala s Azerbajdžanom 2:2.