Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. okt. 2021Vladimíra
BratislavaBratislava 26°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia
06.09.2021 15:07 Relax
Českí vedci predstavili neinvazívnu metódu na presnú diagnostiku nádorov
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.09.2021 15:07 Relax

Českí vedci predstavili neinvazívnu metódu na presnú diagnostiku nádorovVedecký časopis Optica zverejnil výsledky výskumu, ktorého cieľom bolo nahradiť klasickú biopsiu, pri ktorej dochádza ku skutočnému invazívnemu odoberaniu tkaniva z tela, optickou biopsiou.


Českí vedci prišli na novú metódu, pomocou ktorej vedia presnejšie a s minimálnym poškodením diagnostikovať nádory a fibrózy v hlbokých tkaninových štruktúrach tela.

 

Prečítajte si: Ako súvisí nedostatok igelitových vriec a plastov so spomalením vývoja vakcín?

 

Pri optickej biopsii je ochorenia možné diagnostikovať z informácie získanej zobrazovaním priamo vo vnútri tela zavedením miniatúrneho endoskopu. Takéto vyšetrenie vedie len k minimálnemu poškodeniu okolo tkaniva.

 

Vedci implementovali optické vlákna s hrúbkou ľudského vlasu do svalového tkaniva. Diagnostiku tak môžu vykonať priamo v tele, bez nutnosti odberu tkaniva ako pri klasickej biopsii. Metóda je založená na interakcií svetla s biologickými molekulami, pri čom hrá veľkú úlohu polarizácia fotónov. Umožňuje tak zobraziť a vzájomne odlíšiť rôzne časti tkaniva vo vnútri tela s vysokým rozlíšením.

 

Podobný článok: Aspirín môže pomôcť pri liečbe agresívnej rakoviny!

 

"Aj keď väčšina našich aplikácií mieri do neurovied, nelineárne zobrazovacie metódy sme na zoznam našich cieľov zaradili predovšetkým kvôli ich obrovskému potenciálu v zdravotníctve," uviedol Tomáš Čižmár, vedúci vedeckej skupiny Komplexnej fotoniky AV ČR.

 

Možno vás zaujme: Vedec vymyslel toaletu, ktorá premieňa ľudské výkaly na skutočnú energiu!

 

Súčasné metódy používané na diagnostiku nádorov, ako napríklad röntgen, výpočtový tomograf (CT) či ultrazvuk, tiež poskytujú neinvazívny pohľad do tkaniva. V porovnaní s novou metódou vedcov z AV ČR však neponúkajú toľko detailných informácii, ktoré sú potrebné na stanovenie presnejšej diagnózy.

 

 

 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky KP

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok