Nóri utrpeli bolestivú prehru 7:0, Češi im nedali dýchať

NETKY.SK • 12 Máj 2016, 17:48 • 2 min

MOSKVA - Hokejisti Česka potvrdili pozíciu favorita a zvíťazili aj vo svojom štvrtom zápase na 80. MS v Česku. Zverenci Vladimíra Vůjtek zdolali Nórsko presvedčivo 7:0 a s trojbodovým náskokom sú na čele A-skupiny pred Švédskom. Ďalší zápas odohrajú už v piatok o 15.15 SEČ proti Kazachstanu, Nóri budú hrať v sobotu o 11.15 proti Švédom.

A-skupina (Moskva):

Česko - Nórsko 7:0 (3:0, 4:0, 0:0)

Góly: 6. Červenka (Pastrňák, Kundrátek), 10. Zohorna, 20. Kousal, 23. Kašpar (Kundrátek), 29. Šimek (Birner), 35. Řepík (Jeřábek, Kovář), 40. Kašpar (Zohorna, Doudera). Rozhodcovia: Bjork (Švéd.), Wiegand (Švajč.) – Chartrand-Piche (Kan.), Ponomarjow (Nem.), vylúčení: 5:6 na 2 min., navyše Jordán (ČR) 10 min. za nešp. správ., presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, zmeny: 29. Haugen namiesto Voldena (Nór.).

Česko: Furch – Jeřábek, Jordán, Kolář, Šimek, Kempný, Kundrátek, Doudera – Červenka, Plekanec, Pastrňák – Birner, Kovář, Řepík – Kašpar, Zohorna, Kousal – Filippi, Koukal, Jarůšek – Zaťovič

Nórsko: Volden – Holös, Nörstebö, Johannesen, Tollefsen, Trygg, Ödegaard, Sveum – Bastiansen, Martinsen, Zuccarello – K. Olimb, M. Olimb, Rosseli Olsen – Ask, Roymark, K. Forsberg – Stene, Haga, Dahlström – Trettenes

Lepší začiatok mohli mať Nóri, ale s dorážajúcim Bastiansenom si obrana Česka poradila. Táto šanca mohla severanov mrzieť, pretože ich súper sa v ďalšom priebehu dostal do veľkej hernej pohody, ktorú potvrdzoval aj gólmi.

Český tlak v 6. minúte vyústil do pozičnej chyby Nórov a gólu Červenku, proti ktorého strele sa brankár Volden nestihol presunúť. O štyri minúty neskôr zaváhal rozohrávajúci nórsky obranca, puk mu vzal Zohorna a Česi viedli 2:0. O tom, že už po prvej tretine budú Česi viesť o tri góly rozhodol ďalší gólový debutant Kousal, ktorý v čase 19:44 aj s prispením šťastia zvýšil náskok favorita.

Zverenci Vladimíra Vůjtek predvádzali sebavedomý výkon, súpera nepúšťali do vážnejších príležitostí a aj za výrazného náskoku mali snahu pridať ďalšie góly. V 23. minúte nasledovali ďalšie zmätky v obrane Nórov a po jednoduchej kombinácii namieril presne Kašpar - 4:0.

Hŕstka českých fanúšikov sa v komornej atmosfére moskovskej arény tešila z piateho gólu v 29. minúte, keď svoj prvý gól na MS dosiahol obranca Šimek a v nórskej bránke nahradil Voldena skúsenejší Haugen. Jeho čisté konto trvalo iba viac než päť minút, keď ďalšie obliehanie nórskej bránky zakončil Řepík - 6:0. Hoci nechýbali góly ani vylúčenia, k prvej využitej presilovke došlo až v 40. minúte. Svoj druhý gól v zápase strelil Lukáš Kašpar, keď využil zakrytý výhľad nórskeho brankára.

Tretia tretina už nebola v znamení českých manévrov, hoci nórsky brankár musel byť v strehu neustále. Česi mali puk naďalej viac na hokejkách, ale ďalší gól už nepridali. Brankár Dominik Furch si pripísal už druhé čisté konto na šampionáte.