Fegyveres

18. jan. 2019Bohdana
Víťazný gól McDavida
14.05.2018 22:57 MS v hokeji 2018
VIDEO Česi zdolali aj Rakúsko a do štvrťfinále idú z 3. miesta, Kanaďania sa trápili s Lotyšmi

KODAŇ - Hokejisti Česka zvíťazili v pondelok vo svojom poslednom zápase A-skupiny MS v Kodani nad Rakúskom 4:3 a do štvrťfinále postúpili z tretieho miesta so ziskom 15 bodov. Rakúšania obsadia v skupine predposledné 7. miesto so ziskom štyroch bodov a predstavia sa medzi elitou aj o rok na Slovensku. V druhom večernom zápase sa Kanaďania proti húževnatým Lotyšom presadili až po predĺžení.

A-skupina (Kodaň):

Česko - Rakúsko 4:3 (2:1, 1:0, 1:2)

Góly: 1. Hyka (Kubalík, Šulák), 3. Chytil (Krejčík), 26. Kubalík (Hyka, Nečas), 50. Hyka (Faksa, Kubalík) – 18. Komarek (Hofer), 51. Raffl (Unterweger, Haudum), 58. Raffl (Komarek, Schumnig).

Rozhodcovia: Olenin (Rus.), Schukies (Nem.) – Jensen (Dán.), Otmachov (Rus.), vylúčení 4:2 na 2 min, presilovky: 1:0, oslabenia: 0:0, 3843 divákov

Česko: Rittich – Gudas, Šulák, Hronek, Moravčík, Sklenička, Polášek, Krejčík - Pastrňák, Krejčí, Jaškin – Řepík, Faksa, Červenka – Hyka, Nečas, Kubalík – Horák, Plekanec, Chytil - Kousal

Rakúsko: Kickert – Ulmer, Altmann, Schumnig, Unterweger, Peter, Viveiros, Schlacher – Schneider, Ganahl, Hundertpfund – Raffl, Hofer, Komarek – Rauchenwald, Haudum, Zwerger – Obrist, Woger, Spannring.

Favorit duelu vletel do zápasu ako uragán a Rakúšania už po dve a pol minútach prehrávali 0:2. Prvý gól Čechov strelil po 31 sekundách Hyka, ďalší pridal Chytil. Česi boli aj po rýchlom vedení naďalej pánmi na ľade, Kickert však už v prvom dejstve neinkasoval. Najväčšiu šancu Rakúšanov zmaril Rittich Wogerovi, keď ho vychytal v samostatnom úniku, no krátko nato znížil Komarek. Neskôr mohlo byť dokonca vyrovnané, keď Wogerovu strelu zastavila žrď. V druhej tretine najskôr vrátil Čechom dvojgólové vedenie Kubalík, ďalšie ich šance zostali nevyužité. O prevahe Čechov hovoril aj pomer striel po 40 minútach - 29:12. V tretej tretine najskôr vo veľkej šanci zlyhal Nečas, v 50. minúte však Hyka strelil štvrtý gól českého výberu. V závere sa zrodili šance na oboch stranách, no presadil sa len Rakúšan Raffl, ktorý zmiernil prehru outsidera dvoma gólmi a výsledku dal prijateľnejšiu podobu.

B-skupina (Herning):

Kanada - Lotyšsko 2:1 pp (1:0, 0:0, 0:1 - 1:0)

Góly: 3. Beauvillier (Pageau, Barzal), 61. McDavid (Nugent-Hopkins) - 42. Rubins (Rob. Bukarts, Blugers).

Rozhodcovia: Reneau (USA), Wehrli (Švaj.) – Malmqvist (Švéd.), ŠEFČÍK (SR), vylúčení: 2:2 na 2 min, presilovky a oslabenia: 0:0, 2966 divákov

Kanada: Kuemper - Vlasic, Parayko, Ekblad, Edmundson, Nurse, Murray, Chabot - Bailey, O'Reilly, Schwartz - Schenn, McDavid, Nugent-Hopkins - Jost, Horvat, Eberle - Pageau, Barzal, Beauvillier

Lotyšsko: Gudlevskis - Galvinš, Cibulskis, Siksna, Sotnieks, Rubinš, Freibergs, Zile - Redlihs, Džerinš, Indrašis - Keninš, Abols, Balcers - Blugers, Rob. Bukarts, Rih. Bukarts - Razgals, Jevpalovs, Pavlovs - Meija

Kanaďania začali podľa očakávania aktívnejšie a už po 171 sekundách sa ujali vedenia. Po strele Barzala prešiel puk pomedzi betóny brankára Gudlevskisa a zostal za jeho chrbtom, do bránky ho potom pohotovo zasunul Beauvillier - 1:0. Favorit bol síce strelecky aktívnejší, ale jeho profesorská hra v prvej tretine ďalšie výraznejšie šance nepriniesla a Lotyši sa držali na dostrel. V prvej polovici druhej periódy boli dokonca aktívnejší tím a medzi 25. a 30. minútou mohli postupne vyrovnať Blugers, Redlihs a Indrašis, no Kuemper držal čisté konto. Zámorský tím dal o sebe opäť výraznejšie vedieť až v 36. minúte, no McDavid v rýchlom protiútoku nevyužil svoju šancu a dorážka nevyšla ani Nugentovi-Hopkinsovi. Lotyši sa vyrovnania dočkali na začiatku tretej tretiny, keď sa presadil mladý obranca Rubins - 1:1. Kanaďania potom bez väčšej šance odohrali svoje vôbec prvé dve presilovky v zápase. Sedem minút pred koncom trafil McDavid hornú žrď a Lotyši v závere riadneho času dokázali odolať tlaku súpera. Extra bod pre Kanadu zariadil hneď v prvej minúte predĺženia McDavid.