Česi prestrieľali Američanov, ale bronzové medaily nezískali

NETKY.SK • 17 Máj 2015, 18:00 • 2 min

PRAHA - Hokejisti USA vybojovali na 79. majstrovstvách sveta v Česku bronzové medaily.

V nedeľňajšom zápase o 3. miesto zdolali v pražskej 02 Aréne domáci výber 3:0 a po dvoch rokoch sa na svetovom šampionáte opäť tešili zo zisku cenného kovu. Zo Štokholmu 2013 si takisto odviezli bronz.

Američania položili základ svojho triumfu už v úvodnej tretine, ktorú vyhrali 2:0. Zverenci trénera Vladimíra Růžičku síce potom zapli, chvíľami si vytvorili obrovský tlak, prestrieľali súpera, ale ich hre chýbala iskra a Connora Hellebuycka v americkej bránke nedokázali prekonať ani raz. Rovnako ako na predchádzajúcom domácom šampionáte v roku 2004 tak zostali Česi bez cenného kovu, aj pred 11 rokmi im medailový sen vzali USA, keď ich vyradili už vo štvrťfinále. Šampionát vyvrcholí večerným zápasom, v ktorom si to od 20.45 h rozdajú o titul Kanada a Rusko.

o 3. miesto (Praha):

USA - Česko 3:0 (2:0, 1:0, 0:0)

Góly: 8. Bonino (Nelson, Coyle), 19. Lewis (Eichel), 40. Coyle (Bonino). Rozhodovali: Vinnerborg (Švéd.), Jyri (Fín.) – Dahmen (Švéd.), Lazarev (Rus.), vylúčení: 5:3 na 2 min., presilovky a oslabenia: 0:0, 15.007 divákov.

USA: Hellebuyck – Faulk, Krug, Jones, Reilly, Murphy, Gardiner, Redmond – Moses, Larkin, Hendricks – Smith, Arcobello, Sexton - Lewis, Eichel, Nelson - Coyle, Bonino, Lee - Morin

Ćesko: Pavelec - Jordán, Hejda, Nakládal, Kolář, Krejčík, Čáslava, Němec - Voráček, Sobotka, Erat - Jágr, Plekanec, Klepiš - Vondrka, Jan Kovář, Červenka - Zaťovič, Koukal, Novotný - Simon

Úvodné minúty patrili domácemu tímu, v nádejných príležitostiach sa ocitli Kolář, Plekanec i Erat, vo všetkých prípadoch však zasiahol pozorný Hellebuyck. Američania sa postupne prebudili a prebrali iniciatívu. V 8. minúte Pavelec ešte zneškodnil pokus Nelsona, na dorážku Bonina do odkrytej brány už ale nemal nárok - 1:0. Druhý gólový úder USA pridal v 19. minúte Lewis, ktorý usmernil za Pavelcov chrbát strieľanú prihrávku Eichela. V druhej tretine prišiel podľa očakávania mohutný český nápor, ktorému ale chýbalo gólové vyjadrenie. Po Jágrovej prihrávke mieril Voráček do vonkajšej kontrukcie bránky, Kolář trafil spojnicu pravej a hornej žŕdky a vzápätí Erat z medzikružia pálil iba do ľavého betónu amerického brankára. Pri vylúčení Bonina na 2+2 min dostali Česi možnosť hrať štvorminútovú presilovku, súpera v nej zovreli do klieští, no chýbal im pohyb a moment prekvapenia a Hellebuyck musel riešiť iba minimum nepríjemných situácií. A tak prišiel zákonitý trest, v závere tretiny zvýšil na 3:0 pre zámorský tím strelou z prvej Coyle. V treťom dejstve pokračovala úporná útočná snaha domáceho mužstva, ktoré sa nevedelo presadiť cez dobre sformovanú defenzívu súpera. Američania sa už nikam nehrnuli, na modrej čakali na prípadné chyby Čechov, v 52. minúte mohol z úniku definitívne rozhodnúť Eichel, ale Pavelec ho vychytal. Domácim zjavne chýbali sily, aby v závere aspoň zdramatizovali duel, a tak šampionát ukončili dvoma prehrami na nulu a zostali bez medaily.