Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. sep. 2020Michal
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Najväčší dodávatelia energií zvýšili ceny plynu, aj napriek krokom v SPP
Najväčší dodávatelia energií zvýšili ceny plynu, aj napriek krokom v SPP
03.02.2020 15:41 Domov
Ceny plynu sa zvýšia aj napriek krokom v SPP
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.02.2020 15:41 Domov

Ceny plynu sa zvýšia aj napriek krokom v SPP



Najväčší dodávatelia energií zvýšili pre domácnosti ceny za dodávky plynu tak, ako o tom rozhodol regulačný úrad. Urobili to aj napriek krokom Ministerstva hospodárstva Slovenskej republiky.


Ministerstvo hospodárstva koncom vlaňajška ako jediný akcionár na základe rozhodnutia vlády SR rozkázalo Slovenskému plynárenskému priemyslu (SPP), aby do skončenia vykurovacej sezóny ceny za plyn nezdvíhal a účtoval minuloročné ceny. "Naša spoločnosť upravila pre svojich zákazníkov cenu za dodávku plynu od 1. januára," povedala hovorkyňa Stredoslovenskej energetiky (SSE) Michaela Krivá.

 

Vyjadrenie spoločnosti innogy Slovensko
"Naša spoločnosť v minulom roku podala na ÚRSO cenový návrh, ktorý kopíroval situáciu na burze. Rozhodnutie ÚRSO rovnako reflektovalo nárast cien komodít a ten sa vlastne týkal všetkých európskych krajín," dodala špecialistka komunikácie spoločnosti innogy Slovensko Katarína Šulíková s tým, že nárast ceny za dodávku zemného plynu sa na koncovej cene pre ich zákazníkov prejavil nárastom o 5 %, respektíve u najväčšej skupiny ich odberateľov vo výške približne jedno euro mesačne.

 

ZSE Energia využila svoje právo
Aj spoločnosť ZSE Energia využila svoje právo a po významnej zmene ekonomických parametrov požiadala ÚRSO o nové cenové rozhodnutie. "Naša cenotvorba reflektuje ceny komodít. Priemerné medziročné zvýšenie regulovaných našich cenníkov dosiahlo 6,92 %, pričom v najčastejšie používanej tarife na Slovensku D1 sme cenu znížili o 2,34 %," doplnila hovorkyňa ZSE Energia Michaela Dobošová.

 


SPP dodával energie do viac ako 1,3 milióna odberných miest. Spoločnosti SSE, ZSE Energia a innogy Slovensko patria do prvej štvorky na slovenskom trhu s dodávkami energií. Rozhodnutie slovenskej vlády poveriť ministerstvo hospodárstva, aby zmrazilo ceny plynu v SPP, stredoslovenskí a západoslovenskí energetici komentovať nechceli. "Rozhodnutie akcionára SPP nebudeme komentovať," konštatovala Krivá. "Ministerstvo hospodárstva je 100-percentným vlastníkom obchodníka s komoditami SPP. Neprislúcha nám hodnotiť manažérske rozhodnutia 100-percentného akcionára v konkurenčnom podniku," dodala Dobošová.

 

innogy považuje rozhodnutie za politické
Spoločnosť innogy Slovensko považuje zmrazenie cien od začiatku za politické rozhodnutie. "Naše cenové návrhy prešli štandardným procesom. Obdržali sme platné cenové rozhodnutie od ÚRSO a máme platné cenníky. Nepotrebujeme takto zasahovať do cien na pár mesiacov pre malú skupinu zákazníkov," uzavrela Šulíková.

 

Ceny sa zvýšia o 3,95%
Úrad pre reguláciu sieťových odvetví koncom vlaňajška rozhodol, že priemerné ceny za dodávky plynu pre domácnosti a malé podniky sa zvýšia o 3,95 %. Napríklad v tarife D2, čo je charakter odberu plynu na varenie a ohrev vody pri priemernej ročnej spotrebe 14 tisíc kilowatthodín, si mali domácnosti priplatiť v rámci celého Slovenska priemerne 60 centov mesačne. Ceny plynu na Slovensku mali podľa regulačného úradu vzrásť pre situáciu na medzinárodných trhoch. Pri stanovovaní cien za dodávku zemného plynu počítal regulátor s veľkoobchodnou cenou na úrovni 20,53 eura za megawatthodinu, čo predstavuje medziročný nárast o necelých 9 %.

 



reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky Gabriela Nagyová

Foto:  Unsplash



Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok