Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. máj. 2023Vilma
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ceny mäsa na Slovensku budú od decembra rásť
Ceny mäsa na Slovensku budú od decembra rásť
28.11.2019 10:37 Domov
Ceny mäsa budú opäť rásť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
28.11.2019 10:37 Domov

Ceny mäsa budú opäť rásťBRATISLAVA - Zväz spracovateľov mäsa očakáva od začiatku decembra navýšenie cien mäsa a mäsových výrobkov na úrovni približne 10 až 12 %. V niektorých prípadoch sa môže zvýšiť cena až o 20 %.


Výkonná riaditeľka zväzu Eva Forrai konštatovala, že ceny mäsa budú od decembra stúpať. Súčasnú situáciu na trhu možno z pohľadu spracovateľov mäsa označiť za kritickú. „Rastúce ceny bravčových polovíc ako základnej výrobnej suroviny majú zásadný vplyv na cenotvorbu výsekového mäsa i mäsových výrobkov - výrobcovia sú preto nútení premietnuť ich aj do odberateľských cien,“ dodala riaditeľka ZSM.

 Prognózy vývoja cien nie sú podľa Zväzu spracovateľov mäsa priaznivé ani pre rok 2020. „Na základe vývoja celosvetovej situácie s africkým morom ošípaných zväz očakáva ešte ďalší nárast cien bravčového mäsa, pričom vzniknutú situáciu spracovateľom mäsa skomplikujú od 1. januára 2020 ešte aj rastúce mzdové náklady na zamestnancov a už avizované zvyšovania cien energií,“ pokračovala Eva Forrai.

Bravčového mäsa je v EÚ v súčasnosti akútny nedostatok. V dôsledku prepuknutia epidémie afrického moru ošípaných (AMO) v ázijských krajinách, ale i v EÚ sa prudko zvýšil dopyt týchto krajín po bravčovom mäse, čo dlhodobo spôsobuje kontinuálny rast jeho ceny. Od začiatku roka ceny jatočne upravených bravčových polovíc stúpli takmer o 45 %.

 


Tento stav zároveň potvrdzujú aj výsledky už zrealizovaných aukcií na nemeckej burze, ktorej vývojom sa trh riadi. Postupný, ale intenzívny nárast cien bravčových jatočne upravených tiel bol na burze prvotne zaznamenaný vo štvrtom týždni 2019 odkedy cena postupne rástla.

 

Po jedenásť týždňovej stagnácii vyvolávacej ceny na hodnote 1,85 eura za kilogram, cena na burze znovu opäť stúpla v priebehu dvoch týždňov až o 5 %. V rovnakom časovom období bol zaznamenaný aj nárast cien slovenských ošípaných a to v rozmedzí 40 - 45 %.

 Zväz spracovateľov mäsa je dobrovoľným združením fyzických a právnických osôb, podnikajúcich v oblasti spracovania mäsa, výroby mäsových výrobkov a v oblasti súvisiacej s touto podnikateľskou činnosťou.
 reklama


Zdroj: SITA/ Netky Gabriela Nagyová

Foto:  TASR, UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok