Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
16. apr. 2021Dana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Prezidentský palác vysvietený vo farbách slovenskej trikolóry.
Prezidentský palác vysvietený vo farbách slovenskej trikolóry.
10.12.2020 19:33 Domov
Čaputová bude lobovať za chudobných, ktorých ťažko zasiahla aj pandémia. Všimla si aj takúto zákernosť
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
10.12.2020 19:33 Domov

Čaputová bude lobovať za chudobných, ktorých ťažko zasiahla aj pandémia. Všimla si aj takúto zákernosťPočas stretnutia s ľuďmi, ktorí prišli o prácu, boli prezidentke tlmočené aj dlhodobé byrokratické zákernosti systému, ktorý treba opraviť.


Hlava štátu sa pred najkrajším sviatkom roku špeciálne zaujíma aj o ľudí, ktorí sa aj pre nový koronavírus dostali do neľahkej životnej situácie.

 

Preto si ich Zuzana Čaputová dokonca pozvala do Grassalkovichovho paláca. Nachádzali sa medzi nimi matky či otcovia, „ktorých životy pandémia ťažko zasiahla“.

 

 

Prezidentka si uvedomuje, že ide len o vzorku ľudí, lebo tých zasiahnutých je ďaleko viac. Nielen pre pandémiu. „Svojím príbehom však reprezentujú stovky podobných osudov ľudí po celom Slovensku,“ napísala na sociálnej sieti.

 

Povedali jej príbeh, ako sa kvôli šíreniu nového koronavirásu dostali do neľahkej životnej situácie. Opísala aj problémy, ktoré vyplývajú z dlhodobých nedokonalostí v sociálnom systéme štátu.

 

„Rozprávala som sa s pani, ktorá počas prvej vlny pandémie prišla o prácu. Dostala sa jej len minimálna pomoc, keďže v minulom roku mala zdravotné problémy, pre ktoré nepracovala a rozhodla sa na tri mesiace ukončiť dobrovoľné poistenie do Sociálnej poisťovne,“ napísala s tým, že takto sa pripravila o lepšiu štátnu podporu.

 

 

Stretla sa aj s pracovníkom kreatívneho priemyslu. „Vypočula som si pána, ktorý pracoval ako kameraman na živnosť. Kvôli pandémii prišiel o prácu. Rodinu a päťročného syna teraz ekonomicky zabezpečuje len jeho manželka,“ opísala s tým, že nepomohla ani žiadosť o SOS-dotáciu.

 

„Pre chýbajúce potvrdenia stále žiadnu pomoc nedostal,“ vysvetlila byrokratickú záťaž v tomto prípade.

 

Čaputová sa rozprávala aj s predstaviteľkou gastro-priemyslu, ktorá sama vychováva dcéru. „Pracovala v gastre a po obmedzení prevádzok prišla o prácu. Novú prácu si nevedela nájsť, a tak vzala aspoň malú brigádu - niekoľko hodín do mesiaca, spolu za 70 eur mesačne,“ opísala prezidentka s tým, že pani bola prakticky potrestaná za snahu.

 

 

„SOS-dotáciu od štátu nedostala, práve kvôli príjmu z dohody, ktorý jej nestačí ani len na nájom,“ dodala hlava štátu a dvihla varovný prst. „Títo ľudia nesmú zostať pre štát neviditeľní, i keď ich životné situácie sú rôzne,“ zdôraznila nevyhnutnosť zostať v prvom rade ľuďmi a myslieť aj na tých najbiednejších, ktorí tiež majú právo na život v ľudských podmienkach.

 

Súčasťou veľkého problému štátu nie sú len bezdomovci, ale aj ľudia, ktorí sú veľmi blízko k tomu, aby sa nimi v blízkom čase stali. Čaputová dodala, že ľudí, ktorých symbolicky stretla, spája jedna byrokratická štátna zábrana. A teda, že „prepadli sitom štátnej pomoci“. V čase, keď vo veľkom myslíme na práva zvierat na ulici, musíme myslieť aj na chudobných a bezdomovcov.

 

Hlava štátu na záver príspevku sľúbila, že informácie, ktoré sa dozvedela, nezostanú len v jej príspevku na sociálnej sieti, ale ich bude tlmočiť členom vlády. „V mnohých prípadoch sa dá totiž pomôcť tak, že sa zo systému pomoci odstráni viacero drobných nedostatkov alebo zbytočne prísnych podmienok,“ dodala prezidentka.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michal Albert

Foto:  Michal Albert / YouTube / UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok