Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Peter Olajoš, riaditeľ BVS (Bratislavská vodárenská spoločnosť)
Peter Olajoš, riaditeľ BVS (Bratislavská vodárenská spoločnosť)
03.02.2020 15:47 Domov
BVS Bratislava podáva trestné oznámenie za úmyselné znečistenie vody
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
03.02.2020 15:47 Domov

BVS Bratislava podáva trestné oznámenie za úmyselné znečistenie vodyBRATISLAVA - Bratislavská vodárenská spoločnosť (BVS) podala minulý týždeň v piatok trestné oznámenie na neznámeho páchateľa za trestný čin ohrozenia prevádzky ústrednej čistiarne odpadových vôd v bratislavskej mestskej časti Vrakuňa.


Skutok

Neznámy páchateľ minulý týždeň vylial do kanalizácie veľké množstvo ropných látok, pravdepodobne motorového oleja, ktoré zo štvrtka na piatok zaznamenali pracovníci BVS.

 

 

Pomocný zápach

"Ak by sa tieto ropné látky nezachytili už pri príchode do čistiarne odpadových vôd, mohlo by sa stať, že by čistiareň bola odstavená na obdobie približne dvoch týždňov až jedného mesiaca. Vďaka tomu, že naši pracovníci zacítili zápach, sa nám podarilo tieto látky odseparovať a momentálne sa nachádzajú v sklade nebezpečných látok," povedal na tlačovej konferencii riaditeľ BVS Peter Olajoš.

 

 

Možná katastrofa
Podľa odhadu pracovníkov vyliali do kanalizácie niekoľko sudov ropných látok. V prípade, ak by ropné látky prenikli až do biologického stupňa čistenia dopadových vôd, hrozilo by vážne poškodenie, až znefunkčnenie celého procesu a do vôd Malého Dunaja by mohla prúdiť znečistená voda. Momentálne BVS ropné látky analyzuje a zisťujú z čoho pozostávajú.

 

 

Nie je to ojedinelé
"Táto vec sa nám stala za posledných 12 mesiacov už tretíkrát a považujeme to za absolútne hazardovanie s fungovaním životného prostredia. V prípade, že by sa stalo niečo s čistiarňou, boli by sme nútení spustiť krízový režim, čo by znamenalo prestať splachovať v celom meste a zároveň púšťať neprečistené vody do Malého Dunaja. Takéto konanie nebudeme ďalej tolerovať a podávame trestné oznámenie na neznámych páchateľov,"  povedal Olajoš.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Canoetrips.sk (@canoetrips_sk),

 

Možný trest
V prípade dokázania viny jednotlivcovi hrozí za tento čin jeden až päť rokov väzenia. Ak by to vyšetrovateľ klasifikoval ako trestný čin neoprávneného nakladania s odpadmi, stúpne horná hranica sadzby až na osem rokov. 

 

Olajoš na záver dodal, že znečistenie vody by sa malo nachádzať mimo územia Bratislavy. "V tejto veci sa spoliehame na políciu," dodal.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/netky Lukáš Čief

Foto:  TASR, Facebook, Instagram,Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok