Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
10. aug. 2022Vavrinec
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Premiér Severného Macedónska Zoran Zaev zavítal do susedného Bulharska
Premiér Severného Macedónska Zoran Zaev zavítal do susedného Bulharska
18.06.2021 08:55 Zahraničie
Bulharsko a Severné Macedónsko hľadajú spôsoby, ako vyriešiť spor pred samitom EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
18.06.2021 08:55 Zahraničie

Bulharsko a Severné Macedónsko hľadajú spôsoby, ako vyriešiť spor pred samitom EÚSOFIA - Premiér Severného Macedónska Zoran Zaev zavítal do susedného Bulharska. V Sofii sa chce pokúsiť vyriešiť spor medzi obomi štátmi ohrozujúci integráciu Severného Macedónska do Európskej únie.


Návšteva 46-ročného politika prichádza niekoľko dní pred samitom EÚ, na ktorom by Severné Macedónsko mohlo urobiť dôležitý krok pre začatie prístupových rozhovorov.

Bulharsko dlhodobo požaduje, aby Severné Macedónsko ukončilo údajnú protibulharskú rétoriku a formálne potvrdilo, že jeho jazyk má bulharské korene. Bulharsko trvá na tom, že namiesto "macedónskeho jazyka" by sa v rámci rokovaní mala použiť formulácia "oficiálny jazyk Republiky Severné Macedónsko". Sofia považuje tento jazyk za dialekt bulharčiny a tvrdí, že úradný jazyk suseda umelo vytvorili po roku 1944.

 

Mohlo by vás zaujímať: V Bratislave otvorili nové veľvyslanectvo, s ktorou krajinou sme sa rozhodli spolupracovať?

 

Vláda v Sofii neakceptuje aj tvrdenie o macedónskej menšine v Bulharsku. Počas sčítania ľudu v roku 2011 sa približne 1600 ľudí zo 7-miliónovej populácie Bulharska nazvalo Macedóncami. Historici v Sofii však tvrdia, že nejde o menšinu, ale o utečencov, ktorí sa do Bulharska presťahovali po balkánskych vojnách na začiatku 20. storočia.

Po stretnutí Zaeva s dočasným bulharským premiérom Stefanom Janevom by však mohlo „svitnúť na lepšie časy“. „Naším cieľom je vytvoriť priaznivé prostredie dôvery, priateľstva, úprimných rozhovorov a otvoreného dialógu, ktoré pomôže pri hľadaní správnych riešení,“ povedal Janev, čím potvrdil postoj Sofie, že Bulharsko, ktoré vstúpilo do EÚ v roku 2007, aktívne podporuje vstup šiestich krajín západného Balkánu.

 

Prečítajte si: Americkí vojaci omylom obsadili závod na výrobu oleja v Bulharsku

Verím, že nájdeme riešenia. Musíme si naše problémy vyjasniť, aby sme ich nenechali nevyriešené v európskej rodine,“ skonštatoval severomacedónsky premiér. Vláda Severného Macedónska už dávnejšie vyhlásila, že je odhodlaná kráčať po európskej ceste. Vstup tejto krajiny i ďalších balkánskych štátov do EÚ by mohol pomôcť zlepšiť životnú úroveň a izolovať región pred vplyvom Ruska a Číny.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky KP/ federalnewsnetwork.com

Foto:  WikipediaNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok