Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. jan. 2022Bohdana
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.
Minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak.
05.05.2021 07:52 Ekonomika
Bude sa zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Rezort práce už pripravil novelu zákona
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
05.05.2021 07:52 Ekonomika

Bude sa zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Rezort práce už pripravil novelu zákonaBRATISLAVA - Vek odchodu do dôchodku sa bude na Slovensku opäť zvyšovať podľa toho, ako bude rásť stredná dĺžka života.


Vyplýva to z pripravovanej novele zákona o sociálnom poistení, ktorú ministerstvo práce a sociálnych vecí predložilo na pripomienkovanie.

 

Rezort práce tento krok odôvodňuje potrebou zlepšiť finančnú udržateľnosť prvého dôchodkového piliera, ktorý spravuje Sociálna poisťovňa.

 

Do dochodku pôjdeme neskôr

Potreba predlžovať dôchodkový vek v závislosti od strednej dĺžky života podľa ministerstva súvisí s predlžovaním obdobia poberania dôchodku.

 

„Naviazanie dôchodkového veku na strednú dĺžku života stabilizuje výplatnú fázu dôchodkov," uviedlo ministerstvo práce.

 

 

Dôchodcovia tak strávia na dôchodku v priemere rovnaké obdobie, čo má pozitívny vplyv na medzigeneračnú solidaritu a dlhodobú udržateľnosť dôchodkového systému.

 

Rodičovský bonus
Novelou zákona sa má tiež zabezpečiť realizácia ústavných garancií, ktoré súčasný parlament schválil v decembri minulého roka. Ide o individuálny dôchodkový vek, nediskriminovanie rodičov na rodičovskej dovolenke pri stanovení výšky dôchodku a tzv. rodičovský bonus.

 

Rodičovský bonus dáva deťom právo časťou svojich daní alebo dôchodkových odvodov prispievať na penzie svojim rodičom.

 

Zvyšné dve ustanovenia definujú podmienky vzniku nároku na starobný dôchodok, ako aj nediskriminovanie rodiča na rodičovskej dovolenke z hľadiska výšky jeho budúceho starobného dôchodku.

 

Elektronická PN-ka
Pripravovanou novelou zákona sa majú splniť aj niektoré záväzky z programového vyhlásenia vlády. Ide o zvýšenie sirotského dôchodku o 20 percent, zavedenie spravodlivosti a úpravy podmienok poskytovania vdovského dôchodku.

 

Tiež sa skvalitní systém dôchodkového poistenia osôb starajúcich sa o deti, neformálnych opatrovateľov a osobných asistentov ako poistencov štátu.

 Ďalším legislatívnym krokom bude zavedenie elektronického potvrdzovania dočasnej pracovnej neschopnosti (ePN). Čo by malo významne znížiť administratívne zaťaženie poistencov, ako aj dotknutých subjektov vrátane poskytovateľov zdravotnej starostlivosti.

 

„Ambíciou je zabezpečiť, aby v prípade vzniku dočasnej pracovnej neschopnosti bolo možné komunikáciu medzi zainteresovanými subjektmi v čo najväčšej možnej miere realizovať elektronicky," tvrdí ministerstvo práce.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/Netky Katarína Žáková

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok