Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
24. feb. 2021Matej
BratislavaBratislava 10°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ján Budaj
Ján Budaj
04.06.2017 10:31 Domov
Budaj chce zaviesť dva pamätné dni týkajúce sa okupácie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
04.06.2017 10:31 Domov

Budaj chce zaviesť dva pamätné dni týkajúce sa okupácieBRATISLAVA - Zaviesť dva nové pamätné dni súvisiace s okupáciou Československa do slovenského kalendára je cieľom návrhu novely zákona o štátnych sviatkoch, dňoch pracovného pokoja a pamätných dňoch z dielne opozičného poslanca Jána Budaja (OĽaNO-NOVA). Právnou normou sa bude parlament zaoberať na júnovom zasadnutí.


Pamätným dňom má byť 21. august - "Deň obetí okupácie Česko-Slovenska v roku 1968" a 21. jún - "Deň odchodu okupačných vojsk sovietskej armády z Česko-Slovenska v roku 1991". "Týmito dvoma dňami je vymedzených 23 rokov okupácie," uviedol Budaj.

 

Poslanec pripomína, že išlo o násilné, vojenské potlačenie vtedajšieho pokusu o demokratizačné politické zmeny v Československu a začiatok procesu tzv. normalizácie, ktorej dôsledky sa prejavujú doteraz. "V prvých týždňoch okupácie v dôsledku streľby do bezbranných ľudí, dopravných nehôd spôsobených bezohľadnosťou sovietskych vodičov a kriminálnych činov, pripravili okupačné jednotky o život najmenej 135 občanov, z toho 40 zahynulo na Slovensku, alebo odtiaľto pochádzalo. Následne od 1. januára 1969 do 21. júna 1991 pripravila okupácia o život najmenej 267 Čechov a Slovákov, ďalšie tisíce našich občanov utrpeli pri nehodách zranenia," vysvetľuje Budaj.

 

Člen klubu Obyčajných poukázal aj na skutočnosť, že okupácia vyvolala aj výraznú emigračnú vlnu. V rokoch 1968 až 1969 utieklo z krajiny viac ako 70.000 občanov a v období následnej tzv. normalizácie utekalo priemerne 5000 občanov ročne. "Za celú dobu existencie komunistického režimu ušlo z Česko-Slovenska viac ako 200.000 ľudí," poznamenal Budaj.

 

Podľa jeho slov posledný transport so sovietskymi vojakmi bol vypravený 19. júna 1991 z Milovíc a o dva dni neskôr, teda 21. júna, prekročil východnú hranicu Slovenska. "Proces odsunu okupačných vojsk bol formálne ukončený podpisom protokolu o ukončení odsunu 25. júna 1991 a o dva dni neskôr naše územie opustil aj posledný zástupca okupačnej sovietskej armády, veliteľ Strednej skupiny vojsk generálplukovník Eduard Vorobjov.

 

Budaj vysvetľuje, že v návrhu pomenovania pamätných dní používa aktuálne platný názov Česko-Slovensko tak, ako je od roku 1990 zakotvený v kodifikačných Pravidlách slovenského pravopisu a Krátkom slovníku slovenského jazyka.

Na Slovensku máme v súčasnosti päť štátnych sviatkov, desať dní pracovného pokoja a 17 pamätných dní.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok