Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
27. nov. 2020Milan
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
09.11.2016 14:47 Ekonomika
Brusel Slovensku prognózuje vyše 3-percentným hospodársky rast
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
09.11.2016 14:47 Ekonomika

Brusel Slovensku prognózuje vyše 3-percentným hospodársky rastBRATISLAVA - Slovenské hospodárstvo si v nasledujúcich rokoch udrží solídny vyše 3-percentný rast. Predpokladá to Európska komisia vo svojej najnovšej jesennej ekonomickej prognóze, ktorú zverejnila v stredu.


V roku 2016 Brusel predpovedá Slovensku rast hrubého domáceho produktu o 3,4 %, čo oproti predchádzajúcej jarnej prognóze znamená zlepšenie výhľadu o 0,2 percentuálneho bodu. Naopak mierne, o 0,1 percentuálneho bodu, komisia znížila odhad rastu slovenskej ekonomiky pre rok 2017 na 3,2 %. Dynamika nášho hospodárstva by však podľa predpokladov Bruselu mala opäť zrýchliť v roku 2018 na 3,8 %.

 

Podľa očakávaní komisie bude hlavným ťahúňom slovenskej ekonomiky v horizonte prognózy najmä spotreba domácností, aj keď postupne by mal rásť tiež vplyv investícií a čistého exportu. Výhľad v nasledujúcich rokoch pritom vylepšujú významné investície v automobilovom priemysle a rastúce verejné výdavky, vrátane veľkých infraštruktúrnych projektov, ako je obchvat Bratislavy. Čistý export by mal ekonomike začať pomáhať najmä s nástupom produkcie nových kapacít v automobilovom priemysle v roku 2018.


Na druhej strane však komisia, podobne ako ostatné relevantné inštitúcie, znížila výhľad vývoja spotrebiteľských cien. Pre tento rok očakáva na Slovensku defláciu na úrovni 0,5 %, čím svoju predchádzajúcu predpoveď znížila o 0,4 percentuálneho bodu. Hoci zostáva v platnosti očakávanie, že rast cien sa obnoví v roku 2017, aj v tomto prípade Brusel svoje pôvodne odhady výrazne skresal. Kým na jar predpovedal budúcoročný rast cien na úrovni 1,5 %, teraz je to už iba 0,8 %. Dynamika cien by sa mala postupne zvyšovať na 1,4 % v roku 2018.


Brusel podotýka, že Slovensko tak zažije v tomto roku už tretí rok v poradí s poklesom spotrebiteľských cien. Hľadať za tým podľa prognózy možno najmä nízke ceny energií a potravín, ktorých pokles zatieňuje aj rast cien služieb. Hoci regulované ceny elektriny a plynu by mali podľa komisie klesať aj v roku 2017, celkovú infláciu by do čiernych čísel mal vrátiť pokračujúci rast cien služieb a obnovený rast cien potravín a pohonných látok.


Čoraz pozitívnejšie Brusel vníma vývoj na slovenskom trhu práce. Tohtoročný odhad aj budúcoročný odhad úrovne nezamestnanosti oproti jarnej prognóze znížil zhodne o 0,8 percentuálneho bodu na 9,7 %, resp. 8,7 %. Nezamestnanosť by potom mala ďalej klesať až k 7,5 % v roku 2018. Pokles nezamestnanosti podľa komisie vyplýva najmä so solídneho hospodárskeho rastu krajiny. Tento vývoj však posilní aj tlak na rast miezd, ktorých nominálny rast má podľa Bruselu postupne zrýchľovať z tohtoročných 2,3 % až na 4,8 % v roku 2018.


O niečo lepšie sa komisia pozerá aj na vývoj slovenských verejných financií. Kým na jar Brusel predpokladal, že tohtoročný deficit verejných financií dosiahne 2,4 % hrubého domáceho produktu, aktuálne túto úroveň reviduje na 2,2 % výkonu ekonomiky. Mierne, o 0,1 percentuálneho bodu, znížila komisia aj odhad deficitu na rok 2017 na úroveň 1,5 % hrubého domáceho produktu. V roku 2018 by mal schodok rozpočtu verejných financií klesnúť na 0,5 % hrubého domáceho produktu. Pri verejnom dlhu výraznejšie zmeny v prognóze Brusel nerobí. Tohtoročný výhľad znížil len minimálne o 0,1 percentuálneho bodu na 53,3 % hrubého domáceho produktu, budúcoročný odhad necháva bez zmeny na úrovni 52,7 % výkonu ekonomiky a v roku 2018 by mal dlh klesnúť na 51,5 % hrubého domáceho produktu.


Zníženie odhadu schodku verejných financií za tento rok komisia pripisuje najmä silným príjmom z korporátnej dane vplyvom rastu ziskovosti podnikov, ako aj stabilnému rastu príjmov z daní a odvodov fyzických osôb, za čo zase môže pozitívny vývoj na trhu práce. Hlbšie znižovanie deficitu je však podľa Bruselu limitované najmä nerozpočtovanými výdavkami, akými sú napríklad korekcie pri eurofondoch a taktiež vyššími ako rozpočtovanými investíciami. Ďalší očakávaný pokles deficitu v roku 2017 ide podľa komisie exkluzívne na vrub príjmových opatrení, ktoré vláda priniesla vo svojom aktuálnom daňovom balíčku.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok