Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. feb. 2023Zoja
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Vakcína
Vakcína
13.05.2021 16:58 Koronavirus
Britská štúdia zistila následky miešania vakcín
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
13.05.2021 16:58 Koronavirus

Britská štúdia zistila následky miešania vakcínObjavila sa štúdia Com-Cov, ktorá naznačuje, že dospelí po zmiešaní dávok vakcín AstraZeneca a Pfizer hlásia mierne až stredne závažné vedľajšie účinky.


Pri kombinovaní rôznych dávok očkovacej látky boli častejšie hlásené zimnice, bolesti hlavy a bolesti svalov. Nežiadúce reakcie boli krátkodobé bez akýchkoľvek ďalších obáv o bezpečnosť. „Je to skutočne zaujímavé zistenie a nie celkom také, aké sme očakávali,“ uviedol profesor Matthew Snape z Oxford Vaccine Group.

 

 

Štúdia Com-Cov

Štúdia začala vo februári, zisťovala, či by kombinácia dvoch vakcín mohla poskytnúť dlhodobejšiu imunitu, lepšiu ochranu pred novými variantmi alebo umožniť očkovacím centrám vymeniť vakcíny v prípade, ak sa prerušia dodávky. Kanadské provincie Ontario a Quebec uviedli, že v blízkej budúcnosti plánujú zmiešanie vakcín kvôli neistote ohľadom dodávok vakcíny Oxford-AstraZeneca a obavám zo zriedkavých krvných zrazenín.

 

 

Mohlo by vás zaujímať: Španieli skúmajú možnosti miešania vakcín od rôznych výrobcov

 

Do štúdie, ktorú viedla Oxfordská univerzita, sa zapojilo 830 dobrovoľníkov vo veku nad 50 rokov. Prvé kompletné výsledky z nej by mali zverejniť v júni, no predbežné dáta už publikovali v časopise Lancet.

 

Predbežné výsledky

Každý desiaty dobrovoľník, ktorý dostal so štvortýždňovým odstupom dve dávky vakcíny AstraZeneca, hlásil horúčkové stavy. Ak však dostali jednu vakcínu AstraZeneca a jednu od Pfizeru, v akomkoľvek poradí, tento pomer stúpol na 34 %. „Rovnaké rozdiely sa ukázali aj pri ďalších symptómoch, ako sú zimnica, únava, bolesti hlavy, malátnosť a bolesti svalov," doplnil profesor Snape s tým, že im toto zistenie napríklad naznačuje, že nie je dobrý nápad takýmto spôsobom zaočkovať v jeden deň všetky zdravotné sestry z jedného oddelenia, pretože na druhý deň by ich mohlo veľa chýbať v práci. V apríli štúdiu rozšírili o ďalších 1 050 dobrovoľníkov s cieľom otestovať aj kombinácie s vakcínami Moderna a Novavax.

Prečítajte si tiež: Prvá krajina, ktorá dosiahne kolektívnu imunitu proti vírusu COVID-19
 reklama


reklama


Zdroj: Netky Kristýna Peštová/ BBC

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok