Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
1. dec. 2020Edmund
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.03.2019 14:11 Environetky
Bratislava sa snaží o vytvorenie národného parku v Malých Karpatoch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.03.2019 14:11 Environetky

Bratislava sa snaží o vytvorenie národného parku v Malých KarpatochBRATISLAVA - Mesto Bratislava by chcelo vytvoriť národný park v Malých Karpatoch. Samospráva už má dokonca na stole aj pracovný návrh priestorového vymedzenia, ktorý by zahŕňal najcennejšie lokality tejto oblasti.


Požiadavka na vytvorenie národného parku v oblasti Malých Karpát sa rozoberá za posledné roky pomerne často. Myšlienka má totiž podľa mesta svojich zástancov i odporcov. Vyhlásenie národného parku je však v kompetencii vlády na návrh ministerstva životného prostredia. Hlavné mesto preto chce ideu nového národného parku, ktorý by zasahoval aj do územia Bratislavy, v tomto roku podrobnejšie rozpracovať.

 

Malé Karpaty

 

Odborníci, ochranári i zástupcovia samosprávy poukazujú, že pri porovnaní aktuálneho stavu prírodných ekosystémov v súčasných slovenských národných parkoch a v najhodnotnejších územiach v rámci Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty by mnohé z nich bolo možné začleniť do nového národného parku. Jedinečnosť tohto národného parku - v porovnaní s existujúcimi národnými parkmi na Slovensku - by podľa nich spočívala najmä v tom, že jeho vznik by bol iniciovaný z vôle obyvateľov a samospráv.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#malékarpaty#záruby

Príspevok, ktorý zdieľa Ščepka Jozef (@scepkaj57),

 

"Išlo by o národný park nového typu (hoci plne v súlade s platnou legislatívou), ktorý by v sebe od začiatku spájal ochranu prírody a s maximálnym možným využitím rekreačného potenciálu územia formou takej rekreácie, ktorá tieto prírodné hodnoty neohrozuje, ale je s nimi v súlade," definujú spracovatelia. 

 

 

Malokarpatský národný park by mohol pozostávať z troch súvislých územných celkov, pričom v každom z nich by boli vyčlenené ešte jedna až tri jadrové oblasti s najvyššou koncentráciou prírodných hodnôt. Má ísť o: 

 

Devínske Karpaty - s jednou jadrovou oblasťou územie európskeho významu (ÚEV)

Devínska Kobyla, Pezinské Karpaty (južná časť) - s dvoma jadrovými oblasťami, a to Mestské lesy v Bratislave a ÚEV Homoľské Karpaty 

Pezinské Karpaty (severná časť) - s troma jadrovými oblasťami, a to ÚEV Kuchynská hornatina, Mestské lesy Modra a ÚEV Biele hory.

 

 

"Prezentovaný pracovný návrh priestorového vymedzenia parku je však zatiaľ potrebné vnímať skôr ako prvý ideový zámer, predstavu, o ktorej je potrebné ešte veľa diskutovať," spresňujú tvorcovia materiálu. 

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pexels, Pixabay, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok