Anketa Netky.sk: Ktorú stranu by ste volili v parlamentných voľbách 2020 ?


volby
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava -4°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.03.2019 14:11 Environetky
Bratislava sa snaží o vytvorenie národného parku v Malých Karpatoch
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.03.2019 14:11 Environetky

Bratislava sa snaží o vytvorenie národného parku v Malých KarpatochBRATISLAVA - Mesto Bratislava by chcelo vytvoriť národný park v Malých Karpatoch. Samospráva už má dokonca na stole aj pracovný návrh priestorového vymedzenia, ktorý by zahŕňal najcennejšie lokality tejto oblasti.


Požiadavka na vytvorenie národného parku v oblasti Malých Karpát sa rozoberá za posledné roky pomerne často. Myšlienka má totiž podľa mesta svojich zástancov i odporcov. Vyhlásenie národného parku je však v kompetencii vlády na návrh ministerstva životného prostredia. Hlavné mesto preto chce ideu nového národného parku, ktorý by zasahoval aj do územia Bratislavy, v tomto roku podrobnejšie rozpracovať.

 

Malé Karpaty

 

Odborníci, ochranári i zástupcovia samosprávy poukazujú, že pri porovnaní aktuálneho stavu prírodných ekosystémov v súčasných slovenských národných parkoch a v najhodnotnejších územiach v rámci Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Malé Karpaty by mnohé z nich bolo možné začleniť do nového národného parku. Jedinečnosť tohto národného parku - v porovnaní s existujúcimi národnými parkmi na Slovensku - by podľa nich spočívala najmä v tom, že jeho vznik by bol iniciovaný z vôle obyvateľov a samospráv.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

#malékarpaty#záruby

Príspevok, ktorý zdieľa Ščepka Jozef (@scepkaj57),

 

"Išlo by o národný park nového typu (hoci plne v súlade s platnou legislatívou), ktorý by v sebe od začiatku spájal ochranu prírody a s maximálnym možným využitím rekreačného potenciálu územia formou takej rekreácie, ktorá tieto prírodné hodnoty neohrozuje, ale je s nimi v súlade," definujú spracovatelia. 

 

 

Malokarpatský národný park by mohol pozostávať z troch súvislých územných celkov, pričom v každom z nich by boli vyčlenené ešte jedna až tri jadrové oblasti s najvyššou koncentráciou prírodných hodnôt. Má ísť o: 

 

Devínske Karpaty - s jednou jadrovou oblasťou územie európskeho významu (ÚEV)

Devínska Kobyla, Pezinské Karpaty (južná časť) - s dvoma jadrovými oblasťami, a to Mestské lesy v Bratislave a ÚEV Homoľské Karpaty 

Pezinské Karpaty (severná časť) - s troma jadrovými oblasťami, a to ÚEV Kuchynská hornatina, Mestské lesy Modra a ÚEV Biele hory.

 

 

"Prezentovaný pracovný návrh priestorového vymedzenia parku je však zatiaľ potrebné vnímať skôr ako prvý ideový zámer, predstavu, o ktorej je potrebné ešte veľa diskutovať," spresňujú tvorcovia materiálu. 

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR/netky LČ

Foto:  Pexels, Pixabay, InstagramNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok