Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
11. aug. 2022Zuzana
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
Na snímke minister školstva, vedy, výskumu a športu SR Branislav Gröhling.
02.12.2021 14:36 Domov
Branislav Gröhling: Posledné rozhodnutia RÚVZ ignorujú stav v jednotlivých školách
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.12.2021 14:36 Domov

Branislav Gröhling: Posledné rozhodnutia RÚVZ ignorujú stav v jednotlivých školáchPosledné rozhodnutia regionálnych úradov verejného zdravotníctva (RÚVZ) v súvislosti so zatváraním škôl idú podľa Branislava Gröhlinga proti pravidlám, ktoré sa nastavili.


V celom Bratislavskom kraji zatvoria od pondelka 6. 12. pre zlú pandemickú situáciu druhý stupeň základných škôl a stredné školy. Školáci sa tam budú učiť dištančnou formou. Výnimkou sú len materské školy a prvý stupeň základných škôl. Rozhodol o tom regionálny hygienik. Vyplýva to z vyhlášky Regionálneho úradu verejného zdravotníctva Bratislava, zverejnenej vo vestníku vlády.

 

 

Hlavný hygienik SR Ján Mikas poznamenal, že školy na Slovensku by mali prejsť na dištančnú formu vzdelávania. Považuje to za veľmi dôležitý nástroj v pandemickej situácii, keď kolabuje zdravotníctvo a u detí a mladých ľudí zaznamenávame vysokú incidenciu. Zhodujú sa na tom podľa neho aj epidemiológovia i ďalší odborníci vrátane odborného konzília. Snahe ministerstva školstva zachovať prezenčné vyučovanie však rozumie.

 

RÚVZ podľa Gröhlinga v prípade Bratislavského kraja ešte aj úplne popiera zaočkovanosť a stav epidémie v okrese.  Branislav Gröhling tak reaguje na rozhodnutia RÚVZ zatvoriť školy s výnimkou materských škôl a prvého stupňa základných škôl v celom Bratislavskom kraji.

 

 

"Plošné zatvorenie škôl v Bratislavskom kraji tak prakticky úplne demotivuje od očkovania. A to sa tu ešte nedávno skloňoval „lockdown pre neočkovaných,“ napísal na sociálnej sieti Gröhling.

 

 

"Všetky štáty v Európe pochopili, že každý deň v škole sa ráta. Zohľadnili správy UNICEF, odporúčania Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) aj skúsenosť z posledných vĺn. Zatvorenie škôl sa ukázalo ako prakticky neefektívne, čo potvrdzuje aj WHO," uviedol minister.

 

Tvrdí, že na Slovensku sa posledné dni ignoruje domáca aj zahraničná skúsenosť, všetky dohody a fakty. "Opäť namiesto dospelých, ktorí sú problémom pandémie, sa riešia deti, ktoré majú dospelých zase zachraňovať," dodal.

 

Gröhling uviedol, že vo viacerých okresoch zatvorili RÚVZ plošne všetky školy. "Zavreli aj školy, kde bolo nula tried v karanténe, bez akéhokoľvek posúdenia stavu v škole. Pritom by vedeli úplne jednoducho identifikovať školy, kde problém je, a školy, kde problém nie je. Teraz zavreli plošne školy v najzaočkovanejšom Bratislavskom kraji, v ktorom navyše klesá sedemdňová incidencia," napísal.

 

 

Podľa neho fakt, že sa takto necitlivo pristupuje k vzdelaniu mladých ľudí, je žalostný. "V mnohých krajinách, aj v tvrdom lockdowne, ostali školy otvorené. U nás máme mäkký lockdown, kde dospelí nezaočkovaní majú kvantum výnimiek a môžu ísť do práce so sedemdňovým antigénovým testom. Ale doma zrazu ostávajú žiaci rozhodnutím RÚVZ," poukázal.

 

"V Bratislavskom kraji je to najbizarnejšie, keďže zaočkovanosť 12+ je tu na úrovni 62 percent, celková zaočkovanosť 64 percent a zaočkovanosť v školstve 77 percent. Je tu vysoká zaočkovanosť starších," vyjadril minister s tým, že nič z toho odrazu nezaváži. Poukázal na zatvorenie škôl „na neurčito“ bez akéhokoľvek odôvodnenia.

 

 

"Matematik Richard Kollár upozornil, že v tomto kraji už máme aj plne imunizované triedy – nielen plne očkované, ale aj kombináciu očkovania a prekonania. Všetko toto – zaočkovanosť tried, mladých, starších, učiteľov, stav v kraji, stav v danej škole (či sú tam zatvorené 2 triedy alebo viac), RÚVZ kompletne svojím rozhodnutím odignoroval." 

 

Možno vás zaujme: Ján Mikas vysvetlil, kedy musia ľudia podstúpiť karanténu a aké sú podmienky jej ukončenia

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/ Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok