Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
20. jan. 2021Dalibor
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Tomáš Borec
Tomáš Borec
11.09.2013 10:57 Domov
Borec zvažuje dovolanie v prípade obnovy konania s Bakim Sadikim
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.09.2013 10:57 Domov

Borec zvažuje dovolanie v prípade obnovy konania s Bakim SadikimBRATISLAVA – Minister spravodlivosti Tomáš Borec zvažuje dovolanie proti verdiktu prešovského krajského súdu, ktorý povolil obnovu konania Albáncovi Bakimu Sadikiho.


„Žiadne iné právne prostriedky v tejto chvíli minister spravodlivosti nemá,“ povedal Borec pred rokovaním vlády.

Minister Borec pôjde na rokovanie branno-bezpečnostného výboru parlamentu, ktorý pre túto kauzu navrhol zvolať poslanec Daniel Lipšic a o jeho zvolanie požiadali opoziční poslanci. Výbor by mal mimoriadne prerokovať postup justičných orgánov v kauze. Poslanci žiadajú predvolať ministra spravodlivosti Tomáša Boreca. „Nemám dôvod tam neísť,“ poznamenal Borec. 

Borec naďalej trvá na tom, že obnova procesu nebola výhradou, ktorú si uplatnilo Kosovo pri vydávaní Bakiho S. O existencii tejto výhrady hovoril Krajský súd v Prešove, ktorý ňou zdôvodnil aj svoj verdikt, povoľujúci obnovu konania. Ministerstvo spravodlivosti tvrdí, že kosovská strana bola v tejto súvislosti iba informovaná o tom, že podľa príslušného zákona má osoba možnosť žiadať obnovenie procesu, teda nie, že na nový proces má automaticky právo. Kosovská strana podľa rezortu spravodlivosti povolila vydanie Bakiho S. pri splnení troch podmienok, a to pri dodržaní zásady špeciality, ďalej záruky, že osobe nebude uložený vyšší trest ako ten, čo je predmetom konania a tiež pri výhrade, podľa ktorej osoba nemôže byť vydaná do tretej krajiny bez súhlasu kosovskej strany. 

Denník Sme získal od MS na základe infozákona kosovské rozhodnutie o vydaní Bakiho S. - právo na nový proces je súčasťou tohto rozhodnutia. Nespomína sa však medzi podmienkami, ktoré si Kosovo stanovilo pred jeho vydaním. Toto rozhodnutie z 21. decembra minulého roka je podpísané ministrom Hajredinom Kuçim. Má iba jednu stranu a tri body, dôležité sú prvé dva. V prvom bode sa podľa Sme uvádza, že podmienky na extradíciu boli splnené „aj na základe záruk slovenských orgánov, že pán Sadiki bude mať právo na nový proces“. V druhom bode minister Kuçi povoľuje extradíciu s tromi výhradami – Sadiki nebude súdený za iný trestný čin, nebude mu uložený vyšší trest ako ten, čo už dostal, a nebude bez súhlasu Kosova vydaný tretiemu štátu. V rozhodnutí Kosovo Sadikiho označuje ako obžalovaného, čo by znamenalo, že jeho kauza zatiaľ nebola uzavretá. V tom čase však už bol právoplatne odsúdený. 

Okresný súd v Prešove odsúdil v septembri 2011 Bakiho S. dnes už zrušeným rozsudkom na 22 rokov väzenia. Súd sa konal v jeho neprítomnosti, keďže obžalovaný sa v tom čase skrýval. Po jeho zadržaní v Kosove ho vydali Slovensku v októbri 2012. Následne Baki S. požiadal o obnovenie procesu, na čo mal právo, keďže bol odsúdený v neprítomnosti. Okresný súd v Prešove na jar povolil Bakimu S. nový proces, použil pri tom však nesprávne procesné ustanovenie. Krajský súd v Prešove preto 3. septembra zrušil prvostupňové rozhodnutie okresného súdu a zároveň nariadil obnovu procesu. "Okresný súd Prešov bude pokračovať v súdnom konaní na podklade pôvodnej obžaloby," oznámil minulý týždeň Drimák. Bakiho S. teda čaká nový súdny proces, na ktorom sa teraz môže priamo zúčastniť. Krajský súd ho zároveň vzal do väzby pre dôvodnú obavu, že ujde alebo sa bude skrývať. reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok