Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
31. jan. 2023Emil
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Na GP SR boli doručené výsledky kontroly vo veci nákupu zdravotníckeho materiálu.
Na GP SR boli doručené výsledky kontroly vo veci nákupu zdravotníckeho materiálu.
06.05.2020 13:38 Domov
Bol nákup zdravotníckeho materiálu v rozpore so zákonom?
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.05.2020 13:38 Domov

Bol nákup zdravotníckeho materiálu v rozpore so zákonom?Na Generálnu prokuratúru (GP) boli v stredu doručené výsledky kontroly Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO) vo veci nákupu zdravotníckeho materiálu Správou štátnych hmotných rezerv (SŠHR).


Kedy sa dozvieme výsledky?

"Oceňujem flexibilitu ÚVO a zároveň zdôrazňujem, že zatiaľ bola doručená iba časť výsledkov kontroly, ktorá bola vykonaná precízne," uviedol v tejto súvislosti generálny prokurátor SR Jaromír Čižnár. Podľa jeho vyjadrenia, ktoré sprostredkovala hovorkyňa GP SR Andrea Predajňová, v najbližšej dobe po osobnom rozhovore s predsedom ÚVO doručia GP SR ďalšie výsledky kontroly. "Tie budú bezodkladne odstúpené na ďalšiu realizáciu Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP), ktorý už vo veci koná," spresnil Čižnár. Ten už koncom marca požiadal listom predsedu ÚVO Miroslava Hliváka o bezodkladné preverenie informácií vo veci nákupu zdravotníckeho materiálu SŠHR SR.

 

Postupovalo sa v rozpore so zákonom?

ÚVO v stredu informoval o tom, že SŠHR pri nákupe zdravotníckych pomôcok za viac ako 12 miliónov eur, ktoré mala dodať spoločnosť Lacorp, postupovala v rozpore so zákonom o verejnom obstarávaní. Hoci štátne rezervy mali právo vzhľadom na mimoriadnu situáciu využiť priame rokovacie konanie, nepostupovali podľa úradu v súlade so základnými princípmi verejného obstarávania, a to najmä princípom transparentnosti, princípom rovnakého zaobchádzania a princípom hospodárnosti a efektívnosti.

 

Súhlas na vzatie do väzby bývalého predsedu SŠHR Kajetána K. vydal Ivan Fiačan

 

Bývalý predseda SŠHR je vo väzbe

Bývalý predseda SŠHR SR Kajetán K. je od 23. apríla rozhodnutím sudcu Špecializovaného trestného súdu (ŠTS), pracovisko Banská Bystrica, vo väzbe. Voči rozhodnutiu podal sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať v najbližšom období Najvyšší súd SR. Kajetána K. obvinil prokurátor ÚŠP z prijímania úplatku a legalizácie príjmu z trestnej činnosti 21. apríla. Aj voči obvineniu podal Kajetán K. a jeho obhajca sťažnosť, o ktorej bude rozhodovať generálny prokurátor.

 

Bývalý predseda SŠHR Kajetán K. 

 

Obvinenie vznesené v súvislosti s uzatváraním zmlúv

ÚŠP však po obvinení upozornil na skutočnosť, že sa objavila v médiách nepravdivá informácia o tom, že osoby v kauze týkajúcej sa SŠHR boli obvinené za korupčné konanie a legalizáciu príjmov z trestnej činnosti v súvislosti s nákupom zdravotníckeho materiálu. K tomu malo dôjsť po vypuknutí pandémie nového koronavírusu a výška úplatkov mala byť v sume 200.000 eurV skutočnosti bolo obvinenie vznesené v súvislosti s uzatváraním zmlúv, ktoré nemajú žiadny súvis s nákupom zdravotných pomôcok, a podozrivé kontrakty, ako aj podozrivé platby prebehli skôr, ako prepukol nový koronavírus. Konečná suma predpokladaných úplatkov má byť zároveň vyššia.

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR/Netky Gabriela Nagyová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok