Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
21. jan. 2022Vincent
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
17.11.2021 09:47 Zaujímavosti
Boh víťazil aj v období komunizmu
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.11.2021 09:47 Zaujímavosti

Boh víťazil aj v období komunizmuV minulom storočí, keď boli letá menej horúce a zimy chladnejšie a belšie, narodila sa Ellen. Začiatok príbehu, ktorý sa jej počatím začal písať, pôsobil dramaticky a ona ani zďaleka nepripomínala bezstarostné dievča s neprestávajúcim úsmevom na tvári. Naopak, mala taký aj onaký dôvod, aby poznala smútok, predovšetkým však okúsila adopciu a tvrdé odlúčenie od miesta, ktoré v rannom detstve predstavovalo jediný domov, aký kedy poznala.


Skutočná radosť sa rozvinula, až keď Ellen súhlasila, že vstúpi do vzťahu s Bohom a stala sa hrdou návštevníčkou cirkvi aj nasledovníčkou všetkého, v čom spočíva pravé kresťanstvo.

 

Vydala sa za muža rovnako zmýšľajúceho, milujúceho Bibliu a hudbu a spoločne im bolo dopriate vychovávať dieťa a prijímať slnko i dážď, čo Boh pravidelne zosielal z neba.


Komunizmus
A potom sa dostavil komunizmus, teda obdobie, ktoré jedni dodnes oplakávajú a volajú po návrate, pričom im vraj žiadny režim nikdy nechutil tak sladko, a druhí s vďakou hľadia na jeho rozpad.

 

Nepopierateľné je, že komunistická éra nežičila viere v Boha a vonkoncom nebolo výnimočné ani prenasledovanie a útoky predstaviteľov ideológie.

 


„Bolo to veľmi náročné. Bývalý šéf vedel, že chodím do kostola. Býval blízko. Raz mi v práci ukázal noviny a spýtal sa, či viem, čo tam je napísané. Odpovedala som, samozrejme, záporne. On mi potom povedal, že sa tam píše o tom, ktorá cesta je správna. Že je to tá Leninova, čo znamená nechodiť do kostola. Boh mi aj v tejto situácii zázračne pomohol. Stalo sa to tak, že niekoľko dní pred týmto rozhovorom som stretla jedného vzdelaného človeka, ktorý mal načítané Leninove spisy. V jednom jeho diele sa nachádzala pasáž, ktorá hovorila, že každému treba nechať slobodnú vôľu, a ak niekto chce chodiť do kostola, tak nech chodí. Odcitovala som to šéfovi v práci, pričom som vtedy presne vedela, na ktorej strane je to a ktorý odstavec. Nikdy viac to v robote nespomenul. Mohla som naďalej pokračovať vo svojej profesii," spomína Ellen.

 

Neskôr dokonca zamestnávateľ vyhlásil, že keď z modlitebne začuje piesne, ktoré veriaci pospevujú, pridáva sa k nim. Stačilo len nechať pootvorené okná a atmosféra sa zmiešala, tvrdý muž sa obmäkčil a vieru viac nespochybňoval.


Rozlúčka
Protivenstvá sa neminuli, zažíval ich najmä Ellenin manžel. Nie raz bol predvolaný na policajnú stanicu a niekedy bolo naozaj otázne, či sa rodina dočká jeho návratu.

 


Pri istej príležitosti, keď opäť musel opustiť dom, aby vypovedal, lúčil sa s manželkou, ako keby ju viac vidieť nemal. Prosil ju, aby opatrovala seba i dieťa a jeho slovám nechýbal smútok. Všetko však dopadlo nad očakávanie, on sa navrátil a mohol naďalej stáť v pozícii otca i manžela.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky Michaela Mihoková

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok