Berešová dvanásta na MS v behu do vrchu

NETKY.SK • 16 September 2014, 08:28 • 2 min

CASETTE DI MASSA - Na jubilejných 30. majstrovstvách sveta v behu do vrchu v talianskom Casette di Massa si výborne počínala slovenská vytrvalkyňa Katarína Berešová (TJ Obal servis Košice), ktorá v súťaži žien obsadila v silnej konkurencii 12. miesto.

Dvadsaťšesťročná zverenka trénera Gabriela Valisku dosiahla na 8,4 km dlhej trati čas 50:41 min a za víťaznou Rakúšankou Andreou Mayrovou zaostala o 5:34 min. Striebro si vybojovala Keňanka Lucy Wambuiová-Murigiová (traťová rekordérka bratislavského mestského maratónu) a bronz Allison McLaughlinová z USA. Celkovo štartovalo 83 pretekárok. Berešová je bývalá juniorská majsterka sveta v behu do vrchu z roku 2006. "Skončila som v absolútnej špičke, považujem to za skvelý výsledok," hodnotila svoje vystúpenie Katarína Berešová, účastníčka OH 2012 v Londýne v maratóne.

V súťaži junioriek obsadila Veronika Zrastáková solídne 23. miesto. "Bežala som na maximum svojich možností, trať bola veľmi ťažká. S umiestením som spokojná na 80 percent, môj cieľ bol skončiť v prvej polovici štartového poľa, čo sa mi tesne nepodarilo," povedala Zrastáková.

V kategórii juniorov klasifikovali Miroslava Borovku na 48. pozícii. "Vekom som ešte len dorastenec, aj najbližšie dva roky môžem súťažiť s juniormi, preto som spokojný. Navyše, behám pravidelne len rok," skonštatoval Borovka.

Šéftréner dlhých behov Slovenského atletického zväzu Pavel Kováč hodnotil vystúpenie trojice slovenských reprezentantov na MS v behu do vrchu nasledovne: "V nabitej konkurencii zastúpenej takmer všetkými vytrvaleckými veľmocami okrem Etiópie podala Katka Berešová vynikajúci výkon. Napriek zdravotným problémom v príprave skončila dvanásta, no v prípade špeciálnej prípravy na túto disciplínu môže pomýšľať aj na miesto v prvej osmičke. Veronika Zrastáková, ktorá je špecialistka na stredné trate na dráhe, predviedla v extrémne náročnom profile trate bojovný výkon na úrovni mojich očakávaní. Miroslav Borovka bol jednoznačne najmladší vo svojej kategórii, v silnej konkurencii sa nestratil. Systematicky trénuje len rok, no je to perspektívny pretekár s vhodnými fyzickými dispozíciami a morálno-vôľovými predpokladmi pre beh do vrchu."

Výsledky:

Muži (11,7 km): 1. Isaac Kiprop 53:50 min, 2. Daniel Rotich 55:10, 3. Kibet Soyekwo (všetci Ug.) 55:24.

Ženy (8,4 km): 1. Andrea Mayrová (Rak.) 45:07 min, 2. Lucy Wambuiová-Murigiová (Keňa) 47:49, 3. Allison MsLaughlinová (USA) 47:55,... 12. Katarína Berešová (SR) 50:41.

Juniori (8,4 km): 1. Phillip Kipyeko (Ug.) 40:51 min, 2. Ramazan Karagoz 42:42, 3. Ferhat Bozkurt (obaja Tur.) 42:53,... 48. Miroslav Borovka (SR) 52:43.

Juniorky (3,8 km): 1. Stella Chesangová (Ug.) 19:23, 2. Sarah Kistnerová (Nem.) 20:38, 3. Michaela Stránská (ČR) 21:01,... 23. Veronika Zrastáková (SR) 22:43.