Bayern získal 5. titul európskeho kráľa

NETKY.SK • 26 Máj 2013, 09:06 • 2 min

LONDÝN - Futbalisti Bayernu Mníchov získali prestížny titul v Lige majstrov 2012/2013. V sobotňajšom finále v londýnskom Wembley zvíťazili nad bundesligovým rivalom Borussiou Dortmund 2:1. Nový šampión nahradil na tróne pre európskeho kráľa londýnsku Chelsea, ktorá ako prvý obhajca v prestížnej súťaži vypadla už v skupinovej fáze.

Pre Bavorov je to piaty triumf pre kontinentálneho šampióna po rokoch 1974, 1975, 1976 a 2001. V ich celkovo desiatom finále o post najlepšieho klubu starého kontinentu uspeli piatykrát. Tréner Bayernu Jupp Heynckes sa stal 19. trénerom v histórii, ktorý získal európsky pohár dvakrát, pretože raz sa tešil aj s Realom Madrid (1998). Súčasne je len štvrtým kormidelníkom, ktorý triumfoval s dvomi odlišnými klubmi, doteraz sa to poradilo len Ernstovi Happelovi (Feyenoord 1970, Hamburger SV 1983), Ottmarovi Hitzfeldovi (Borussia Dortmund 1997, Bayern Mníchov 2001) a Jose Mourinhovi (FC Porto 2004, Inter Miláno 2010). Od novej sezóny vymení Heynckesa na poste Španiel Pep Guardiola.

Bayern sa vyrovnal s piatimi titulmi FC Liverpool, viac ich už má len Real Madrid (9) a AC Miláno (7). Bavori v minulom roku prehrali v ich aréne s "The Blues" až v penaltovej lotérii. Teraz už "ušatú" trofej dvihli nad hlavu oni. Stále majú šancu na prestížne "treble" v tejto sezóne, keď získali rekordný 23. titul v Bundeslige a ešte hrajú finále Nemeckého pohára s VfB Stuttgart.

finále LM 2012/2013:

Borussia Dortmund - Bayern Mníchov 1:2 (0:0)

Góly: 68. Gündogan (z 11 m) - 60. Mandžukič, 89. Robben, ŽK: Grosskreutz - Dante, Ribéry, rozhodoval: Rizzoli (Tal.), 86.000 divákov.

zostavy a striedania:
Dortmund: Weidenfeller - Piszczek, Subotič, Hummels, Schmelzer - Bender (90.+2 Sahin), Gündogan - Blaszczykowski (90.+1 Schieber), Reus, Grosskreutz - Lewandowski
Bayern: Neuer - Lahm, Boateng, Dante, Alaba - Martinez, Schweinsteiger - Robben, Müller, Ribéry (90.+1 Gustavo) - Mandžukič (90.+3 Gomez)

Prvé sekundy boli opatrné, Bayern sa snažil o rozvážnu rozohrávku, Dortmund ho prekvapil vysokým pressingom. Hráčom Borussie vychádzala rýchla hra, boli živší, nebezpečnejší a odvážnejší. Ako prvý vystrelil mimo Blaszczykowski, v 14. minúte nebezpečne potom Lewandowski pálil pod brvno a Neuer vyrazil na roh. O pár sekúnd mal obrovskú šancu Blaszczykowski, ktorému centroval Reus, Poliak trafil prudko z prvej, no Neuer pravou nohou reflexívne skvele vyrazil. Borussia tvrdila muziku aj ďalej, strely Reusa ani Bendera sa však neujali, Neuer vždy odolal. Bavori zahrozili prvýkrát vážnejšie až v 26. minúte, Mandžukič hlavičkoval po centri od Ribéryho, ale Weidenfeller končekmi prstov vytlačil na hornú tyč na roh, z ktorého sa hlavou nepresadil ani Martinez. Bayern pridal plyn a v 30. minúte sa do stopercentnej šance po krížnej prihrávky od Müllera zľava dostal Robben, osamotený sa rútil na bránu Dortmundu, ale Weidenfeller ho skvele zlikvidoval. Ani ďalšie akcie Robbena a po rohu nepresné zakončenie Müllera sa neujali a tak v 35. minúte mohol otvoriť skóre Lewandowski, ktorý sa cez neistého Boatenga pretlačil do zakončenia, ale Neuer bol opäť skvelý. Holanďan Robben zaváhal v 43. minúte v ďalšej obrovskej šanci, keď po zaváhaní Hummelsa napálil sám loptu len do tváre Weidenfellera. Prvý polčas priniesol výborné divadlo, ktorému chýbal len gól. Aj do druhého polčasu vstúpila Borussia aktívne, ale Bayern bol už oveľa nebezpečnejší. Mandžukič ešte v záklone dobre netrafil hlavou roh Martineza v 59. minúte, ale o minútu si to skvele vynahradil. Akciu z ľava skvele realizovali Robben s Ribérym, Francúz uličkou poslal do šance Holanďana, ktorého spätnú prihrávku z uhlu tesne spred brankára Weidenfellera už bez väčších problémov upratal do prázdnej brány. Bol to jubilejný 300. gól Bavorov v novodobej LM.

Bayern sa ale dlho z vedenia netešil, lebo Dante v šestnástke kopol do brucha Reusa a Gündogan v 68. minúte z penalty nezaváhal. Dej výborného zápasu nabral na obrátkach. Hummels trafil po ďalšej z rýchlych akcií nad, na druhej strane prenikol Müller, ktorý obišiel aj brankára Weidenfellera, no jeho strelu do prázdnej brány vykopol ešte pred dobiehajúcim Robbenom na bránkovej čiare Subotič. V 76. minúte tvrdú bombu Alabu skvele vyrazil Weidenfeller, nepresadil sa ani Lahm. Hneď vzápätí sa rútil do šance Müller, no po súboji v páde nemal pokoj a loptu z uhla nedostal do siete ani Mandžukič.

V 87. minúte po ďalšej rýchlej akcii Müller spätný center prepustil Schweinsteigerovi, ktorého tvrdý projektil skvele vyrazil výborný Weidenfeller. Rozhodnutie excelentného zápasu prišlo v 89. minúte, do lopty v strede 16-ky po pätičke od Ribéryho vletel dovtedajší smoliar Robben, prešiel cez Hummelsa a povedľa Weidenfellera poslal loptu do siete a rozhodol o zisku piateho titulu pre európskeho šampióna pre Bayern.

Hlasy po zápase:

Arjen Robben, strelec víťazného gólu Bayernu: "Tento titul pre mňa znamená strašne veľa. Stále tomu teraz jednoducho ešte neviem uveriť. Lomcujú so mnou také emócie, až je to neuveriteľné."

Matthias Sammer, športový riaditeľ Bayernu: "Bol to zábavný zápas. Hrali ho špičkoví hráči so skvelými individuálnymi schopnosťami. Špeciálni boli pre mňa Philipp Lahm a Bastian Schweinsteiger."

Franz Beckenbauer, čestný prezident Bayernu: "Dortmund Bayernu zápas vôbec neuľahčil. Bayern bol na začiatku bezradný. No výhra svedčí o jedinečnosti Bayernu. Robben zahodil tri stopercentné šance, ale napokon to bol dotyk osudu, že rozhodol."

Roman Weidenfeller, brankár Dortmundu: "Sme pyšní, ako sme Bayern potrápili. Prehra je pre nás veľmi smutná. Ale odohrali sme špičkový zápas Ligy majstrov. O rok budeme hrať Ligu majstrov opäť."

Sebastian Kehl, hráč Dortmundu: "Myslím si, že sme videli fantastický zápas. Kľúčové bolo, že sme prvý polčas nestrelili gól, lebo šance sme mali. Ale sme hrdí na to, čo sme dokázali."

1. v skupine, 13 bodov, skóre: 15:7

osemfinále: Arsenal Londýn 3:1 (v), 0:2 (d)
štvrťfinále: Juventus Turín 2:0 (d), 2:0 (v)
semifinále: FC Barcelona 4:0 (d), 3:0 (v)
finále: Borussia Dortmund 2:1
bilancia v LM 2012/2013: 13 10 1 2 31:11

Vizitka víťaza futbalovej Ligy majstrov 2012/2013 Bayernu Mníchov:

názov: Fußball-Club Bayern München
rok vzniku: 27. február 1900
farby: červená, biela
štadión: Allianz Arena (kapacita 69.901 divákov)
prezident: Uli Hoeneß
tréner: Jupp Heynckes
prezývky: Der FCB, Bavori, červení, FC Hollywood
najväčšie hviezdy v aktuálnom kádri: Franck Ribery, Arjen Robben, Philipp Lahm, Mario Gomez

najväčšie úspechy:
2-krát víťaz majstrovstiev sveta klubov FIFA (2001), resp. Interkontinentálneho pohára (1976)
5-krát víťaz PEM, resp. LM (1974, 1975, 1976, 2001, 2013)
1-krát víťaz PVP (1967)
1-krát víťaz Pohára UEFA (1996)
22-krát majster Nemecka (1932, 1969, 1972, 1973, 1974, 1980, 1981, 1985, 1986, 1987, 1989, 1990, 1994, 1997, 1999, 2000, 2001, 2003, 2005, 2006, 2008, 2010)
15-krát víťaz Nemeckého pohára (1957, 1966, 1967, 1969, 1971, 1982, 1984, 1986, 1998, 2000, 2003, 2005, 2006, 2008, 2010)
6-krát víťaz Ligového pohára (1997, 1998, 1999, 2000, 2004, 2007)
4-krát víťaz nemeckého Superpohára (1983, 1987, 1990, 2010)