Basketbal:USA poslednými semifinalistami po výhre nad Austráliou

NETKY.SK • 9 August 2012, 06:33 • 2 min

Basketbalisti USA sa stali poslednými semifinalistami olympijského turnaja v Londýne a doplnili v ňom trojicu Španielsko, Argentína a Rusko. V záverečnom stredajšom štvrťfinálovom súboji zvíťazil najväčší favorit nad Austráliou presvedčivo rozdielom 33 bodov a v piatkovom semifinále si zmeria sily s Argentínou. Bude to už druhý vzájomný súboj týchto dvoch tímov, v tom prvom Američania v základnej B-skupine vyhrali 126:97. Najlepším strelcom olympijských víťazov z Pekingu bol Kobe Bryant s 20 bodmi, v tíme Austrálie zaznamenal najviac bodov Patrick Mills 26.
      Prvými semifinalistami sa stal ruskí basketbalisti, keď vyhrali nad Litvou 83:74. Prvýkrát za posledných 24 rokov tak budú bojovať o olympijskú medailu. Naposledy ju získali v zlatom lesku na OH 1988 v Soule.
      V tíme víťazov žiaril opäť Andrej Kirilenko z klubu NBA Minnesota Timberwolves s 19 bodmi. V drese trojnásobných bronzových olympijských medailistov nastrieľal rovnaký počet bodov Rimantas Kaukenas.
      Majstri Európy zo Španielska vyhrali v druhom štvrťfinále nad Francúzskom 66:59. V repríze minuloročného finále ME v Litve sa Španieli lepšie vyrovnali s tlakom a k výhre ich potiahol 14 bodmi Marc Gasol z klubu NBA Memphis Grizzlies. "Les Bleus" nepomohlo ani 15 bodov hráčov z NBA Borisa Diawa a Tonyho Parkera. V boji o finále sa v piatok Španieli stretnú s Rusmi.
      Do elitného kvarteta postúpili aj Argentínčania, ktorí zdolali juhoamerického rivala z Brazílie 82:77.