Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. feb. 2023Veronika
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
11.12.2012 13:00 Ekonomika
Banky sú proti poklesu cien nehnuteľností dostatočne chránené
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
11.12.2012 13:00 Ekonomika

Banky sú proti poklesu cien nehnuteľností dostatočne chránenéBanky sú proti poklesu cien nehnuteľností dostatočne chránené - Slovensko Slovenské banky nie sú príliš citlivé na pokles cien nehnuteľností, ktoré sú zaťažené úverom. Nižšie trhové ceny totiž pri nezmenenom objeme zlyhaných úverov nepredstavujú pre spolo


Slovenské banky nie sú príliš citlivé na pokles cien nehnuteľností, ktoré sú zaťažené úverom. Nižšie trhové ceny totiž pri nezmenenom objeme zlyhaných úverov nepredstavujú pre spoločnosti významné finančné riziko, keďže priemerný pomer výšky úveru k hodnote jeho zabezpečenia (LTV) sa od roku 2009 pohybuje v rozmedzí od 63 % do 73 %. "Čo v priemere vytvára ochranný vankúš pre prípadný pokles cien nehnuteľností približne o 30 %," informovala Národná banka Slovenska (NBS) v Analýze slovenského finančného sektora za prvý polrok 2012.

Pozitívny je z pohľadu bánk aj fakt, že od obdobia, keď sa poskytovali úvery s priemerným LTV blízko 100 %, už uplynuli štyri roky. Pritom istina týchto úverov postupne klesla, čím zlepšila svoj aktuálny pomer k hodnote zabezpečenia. Pokleslo tak aj celkové chýbajúce zabezpečenie. "Faktom však ostáva, že z hľadiska chýbajúceho zabezpečenia v prípade poklesu cien nehnuteľností predstavujú najväčšie riziko úvery poskytnuté v prvej polovici roka 2008, ktorých priemerné LTV dnes ostáva nad hodnotou 100 %," konštatovala centrálna banka.

Významnejším rizikom pre bankový sektor SR je kombinácia poklesu cien nehnuteľností s nárastom objemu zlyhaných úverov. V priemere by však muselo dôjsť k relatívne silnému zhoršeniu oboch faktorov, aby bankový sektor pocítil výraznejšie finančné straty. Podľa testovania NBS by si spoločnosti aj pri kombinácii zlacnenia nehnuteľností o 50 % a nárastu podielu zlyhaných úverov na 50 % udržali primeranosť základných vlastných zdrojov na úrovni 10 %.

Takáto odolnosť bánk voči zmenám je výraznejšia než bola v 1. štvrťroku 2010. Dôvodom nie je len narastajúca vzdialenosť od obdobia vysokých LTV, ale najmä podstatne silnejšia kapitálová pozícia slovenského bankového sektora. Tá určuje jeho celkovú odolnosť voči prípadným negatívnym šokom. "Zároveň však platí, že relatívne dobrá odolnosť pre priemerné LTV na agregovanej úrovni neplatí pre banky, ktoré poskytovali viac úverov s relatívne vyšším LTV," upozornila NBS.

Zdroj: TASR


reklama


reklama


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:   TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok