Baktériu Helicobacter pylori vedci považujú za hrozbu budúcnosti
S baktériou Helicobacter pylori sa stretne v priebehu života až polovica populácie. Podľa odborníkov práve táto baktéria stojí za celým radom žalúdočných ťažkostí.
Okrem kŕčov v bruchu a pálenia záhy môže privodiť peptické vredy, zápal žalúdka, či dokonca rakovinu žalúdka. Jej zákernosť ale spočíva v tom, že začína byť rezistentná na liečbu antibiotikami.
Kým ešte v roku 1998 bolo na antibiotickú liečbu rezistentných necelých 10 percent, v roku 2018 sa už jednalo o 22 percent.
"Liečba infekcie baktériou Helicobacter pylori vyžaduje kombináciu troch antibiotík (klaritromycín, levofloxacín a metronidazol). Vzhľadom k tomu, že miera rezistencie na bežne používané antibiotiká, ako je klaritromycín, sa zvyšuje o jedno percento za rok, čo je skutočne alarmujúca záležitosť, možnosti liečby tejto infekcie sa budú minimalizovať, až nezostanú žiadne," upozorňuje pre The Telegraph francúzsky mikrobiológ Francis Megraud.
Ak teda odborníci nenájdu čo najskôr nové liečebné postupy, infekcia baktériou Helicobacter pylori sa skutočne stane hrozbou pre ľudstvo.
Čím nižšia bude účinnosť liečby, tým sa pravdepodobne budú zvyšovať počty s vážnymi ochoreniami žalúdka, či už sa bude jednať o žalúdočné vredy, či rakovinu.
Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš
účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.
Zdroj: netky BL
Foto: Unsplash
Našli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk