Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
29. nov. 2020Vratko
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Spisovateľ Jozef Banáš
Spisovateľ Jozef Banáš
21.07.2020 18:00 Osobnosti
Autor knihy o M. R. Štefánikovi si myslí, že definovať ho ako vynálezcu je irelevantné
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
21.07.2020 18:00 Osobnosti

Autor knihy o M. R. Štefánikovi si myslí, že definovať ho ako vynálezcu je irelevantnéO Milanovi Rastislavovi Štefánikovi sme sa rozprávali so spisovateľom Jozefom Banášom, ktorý napísal jednu z kníh práve o rodákovi z Košarísk. Štefánik bol vo svojej "multifunkčnosti" známy aj tým, že v mladom veku mal hlavu plnú nápadov.


Milan Rastislav Štefánik, ktorý sa narodil presne pred 140. rokmi, bol aj kreatívcom, ktorý rád, najmä v mladosti, vytváral rôzne "zlepšováky". Okrem toho, že sa spolupodieľal na prvom návrhu vlajky ČSR, mal aj iné nápady. Vytvoril napríklad predchodcu rýchloväzby, skladaciu fajku a vylepšil prístroj na slnečné pozorovania. Prínosný chcel byť aj pre železničnú prepravu - nakreslil platňu na otáčanie lokomotívy či samočinnú výhybku. Banáš je presvedčený, že definovať Štefánika ako vynálezcu nemá zmysel. "To je, povedal by som, tisícina jeho aktivít," prezradil s tým, že išlo skôr o recesiu či akúsi zábavu v mladom veku. "To, že zlepšil traky na nohaviciach, alebo fajku, toto by som naozaj nebral vážne," dodal s tým, že Štefánik bol predovšetkým diplomatom, politikom, letcom či astronómom. "Ja to zmieňujem v knižke. Samozrejme. Však to patrí k jeho osobnosti. Ale vravím, že vynálezy sú na Štefánikovi úplne nepodstatná vec," upresnil bývalý poslanec NR SR s tým, že tieto návrhy sa vlastne ani nevyužívajú. No rodák z Košarísk si vďaka svojej kreativite a snaživosti vyslúžil aj uznanie v oblasti astronómie. "Kľúčový vynález, alebo vylepšenie, čo bol dosť vážny počin v jeho živote, bolo, keď ho prijal profesor Jansen do svojho observatória a Štefánik mu povedal, že on ten prístroj vylepší. A naozaj sa mu to podarilo," dodal spisovateľ s tým, že práve toto je možné považovať za jeho veľký technický úspech. "Nedá sa to označiť za vynález, ale skôr také technické vylepšenie," uzavrel autor knihy o M. R. Štefánikovi.

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: Netky.sk Michal Albert

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok