Australian Open: Skvelá Cibulková zdolala Šarapovovú a je vo štvrťfinále!

NETKY.SK • 20 Január 2014, 07:01 • 2 min

MELBOURNE - Slovenská tenistka Dominika Cibulková postúpila prvý raz v kariére do štvrťfinále dvojhry na Australian Open v Melbourne.

V pondelkovom súboji osemfinálového 4. kola na tomto prvom grandslamovom turnaji sezóny zdolala Cibulková (20.) trojku tohto prestížneho podujatia aj svetového rebríčka Rusku Mariu Šarapovovú 3:6, 6:4, 6:1. V zápase viacerých zvratov a stratených podaní 24-ročná Slovenka mala v treťom sete pevnejšie nervy a presnejšiu ruku ako o dva roky staršia držiteľka kompletného Grand Slamu Šarapovová. Pri servise súperky Cibulková premenila druhý mečbal, keď Šarapovovej bekhend skončil tesne za postrannou čiarou. Ruska urobila v celom zápase až 45 nevynútených chýb, zatiaľ čo slovenská hráčka iba 28 a to bol podstatný rozdiel.

Cibulkovej súperkou vo štvrťfinále bude Rumunka Simona Halepová (pozitívna bilancia 2:1). Nasadená jedenástka Halepová si poradila so skúsenou Srbkou Jelenou Jankovičovou, osmičkou "pavúka", 6:4, 2:6, 6:0. Zverenka fedcupového kapitána Mateja Liptáka má už v Melbourne istú prémiu 270 000 AUD a 430 bodov do rebríčka WTA. Podľa prepočtovej verzie svetového ženského renkingu by sa po víťazstve nad Šarapovovou mala vrátiť na 20. priečku, kde nebola od 24. augusta 2013. Zatiaľ najvyššie bola Cibulková dvanásta.

"Bola som o sebe stopercentne presvedčená, že môžem vyhrať tento zápas. A to aj po stratenom prvom sete. Verila som si a výsledok sa dostavil. Snažím sa tento rok v Melbourne užívať si každý zápas a zatiaľ to vychádza. Som šťastná a ďakujem všetkým, ktorí ma podporovali. V mojej lóži sedeli na tomto zápase priateľ Michal, agent aj fyzioterapeutka," uviedla Cibulková v prvom pozápasovom interview na

Cibulková vyrovnala v bilancii vzájomných súbojov proti Šarapovovej na 3:3. Teraz v Melbourne nadviazala na porovnateľne dôležité víťazstvo z Roland Garros 2009, kde zdolala svoju veľkú súperku vo štvrťfinále suverénne 6:0, 6:2 a dosiahla zatiaľ svoj najlepší výsledok kariéry na grandslamovom turnaji. Teraz má šancu ho minimálne vyrovnať. Celkovo má Slovenka proti hráčkam z prvej päťky svetového rebríčka po pondelku bilanciu 11:27. Na grandslamových turnajoch dosiahla tretie takéto víťazstvo. Predtým to bolo dokonca nad úradujúcimi jednotkami počítačového poradia: na Wimbledone 2011 zdolala Dánku Caroline Wozniacku a na Roland Garros 2012 Bielorusku Viktoriu Azarenkovú.

Dvojhra - 4. kolo (osemfinále):
Dominika Cibulková (SR-20) - Maria Šarapovová (Rus.-3) 3:6, 6:4, 6:1 za 132 minút (39, 42, 51)
Simona Halepová (Rum.-11) - Jelena Jankovičová (Srb.-8) 6:4, 2:6, 6:0

Prvý gem zápasu v Aréne Roda Lavera napovedal, že s hrou Cibulkovej niečo nie je v poriadku. Možno to však bola iba nervozita v úvode. Dvojchyba a tri chyby z forhendu znamenali prvú stratu podania slovenskej tenistky. Vzápätí si jej ruská súperka aj vďaka dvom esám podanie postrážila a zvýšila na 2:0. Cibulkovej svitla šanca, keď znížila na 1:2 a pri servise súperky sa dostala k dvom brejkbalom (40:15). Túto šancu však chybami z returnu zahodila a ruská favoritka zvýšila na 3:1. Za stavu 4:2 pre svetovú trojku slovenská hráčka druhý raz odovzdala svoje podanie, ale vzápätí čistou hrou vzala Šarapovovej jej servis a znížila na 3:5. Cibulková mohla opäť zdramatizovať vývoj, ale prišli ďalšie chyby z jej rakety (celkovo 13 nevynútených v I. sete) a pri druhom setbale Šarapovovej predviedla dokonca dvojchybu - 3:6.

Tak ako Cibulková ukončila prvý set, tak začala Šarapovová druhý - dvojchybou ponúkla na úvod súperke podanie. Slovenka vzápätí potvrdila na 2:0 a konečne sa dostala do herného rytmu. Akonáhle trochu pritlačila, z forhendu aj bekhendu jej súperky začali pribúdať chyby. Cibulková naštartovala hernú fázu, v ktorej na kurte dominovala a znamenalo to hladké vedenie 5:0. Lenže potom sa Šarapovová chytila a začala stíhaciu jazdu. Keď znížila na 4:5, jej slovenská protivníčka už bola poriadne nervózna. Cibulková vtedy tretí raz podávala na víťazstvo v sete. Dvakrát jej pomohla aj páska na sieti, ktorú trafila Šarapovová z returnov po jej druhom podaní. Prvý setbal ešte Slovenka zahodila dvojchybou, ale druhý už premysleným útokom, keď prinútila Šarapovovú k chybe, premenila - 6:4.

Aj tretí set začala Cibulková tak, že vzala súperke podanie. Vo svojich útokoch sa zamerala na bekhend, ktorý Ruske nefungoval, a vychádzalo jej to. Brejk potvrdila a bola herne aj psychicky na koni. Mala aj dva brejkbaly na 3:0, ale vtedy sa Šarapovová zaťala a bojovnosťou zabránila už hrozivému manku dvoch podaní. Cibulková si však udržala koncentráciu a bez problémov odpodávala gem na 3:1. Zakončila ho dokonca esom, svojím jediným v zápase. Za stavu 5:1 Šarapovová podávala na udržanie v stretnutí, ale ôsmou dvojchybou poskytla Cibulkovej prvý mečbal. Zachránila ho ešte loptičkou, ktorá skončila na čiare, ale po ďalšej nevynútenej chybe už druhému mečbalu nadšene hrajúcej súperky neodolala.

Najväčšie úspechy Dominiky Cibulkovej na grandslamových turnajoch:
Australian Open (Melbourne): štvrťfinále 2014 (môže ísť ďalej), osemfinále 2009 a 2014
Roland Garros (Paríž): semifinále 2009, štvrťfinále 2012
Wimbledon (Londýn): štvrťfinále 2011
US Open (New York): štvrťfinále 2010

Prehľad výsledkov doterajších vzájomných zápasov Cibulkovej so Šarapovovou (bilancia 3:3):

Maria Šarapovová (Rus.-5) - Dominika Cibulková (SR-24) 6:1, 6:1 za 60 minút

Melbourne (Aus.) - Australian Open / 20. januára 2014 / tvrdý povrch - 4. kolo (osemfinále):