ATP World Tour Finals: Obhajca Djokovič je v semifinále, Federer oživil šancu

NETKY.SK • 8 November 2013, 09:01 • 2 min

LONDÝN - Koncoročný tenisový šampionát Barclays ATP World Tour Finals v Londýne už pozná dvoch semifinalistov dvojhry.

Po Španielovi Rafaelovi Nadalovi si postup medzi štyroch najlepších vybojoval vo štvrtok srbský tenista Novak Djokovič. Svetový hráč číslo 2 a obhajca lanského celkového triumfu Djokovič zdolal nasadenú štvorku Argentínčana Juana Martína Del Potra za 114 minút 6:3, 3:6, 6:3 a pripísal si na tohtoročnom turnaji v Londýne už druhé víťazstvo v B-skupine. Vo skvelej forme hrajúci zverenec Mariána Vajdu Djokovič predĺžil momentálnu sériu víťazných zápasov na devätnásť. Jeho zatiaľ posledným premožiteľom bol 9. septembra vo finále US Open v New Yorku Rafael Nadal.

Djokovič v treťom geme rozhodujúceho setu odvrátil tri brejkové možnosti Del Potra a potom psychicky oveľa odolnejší ovládol zvyšok zápasu. Pri svojom podaní premenil prvý mečbal a stretnutie zavŕšil čistou hrou. Dvadsaťšesťročný Srb zahral celkovo 34 víťazných úderov, z toho 10-krát trafil eso. Premenil dve zo šiestich brejkových príležitostí a na konci bol pánom na vysvietenom dvorci. 02 Areny, v ktorej útrobách sa tiesnilo 17 000 divákov. Djokovič vylepšil vzájomnú zápasovú bilanciu proti Del Potrovi na 11 víťazstiev zo 14 súbojov. "Zvládol som v Londýne aj druhú veľkú bitku, ktorá sa rozhodla na pár loptičkách. Som rád, že som v dôležitých momentoch vedel vydať zo seba to najlepšie. Som v semifinále, ale to neznamená, že nechcem vyhrať aj posledný tretí zápas v základnej skupine,“ cituje Djokoviča server BBC.

Ešte predtým vo štvrtok rovnako v B-skupine švajčiarsky tenista Roger Federer nasadený ako šiesty zvíťazil nad Francúzom Richardom Gasquetom, osmičkou turnaja, za 82 minút 6:4, 6:3. Šesťnásobný šampión z majstrovského turnaja Federer týmto víťazstvom oživil svoje postupové šance do semifinále. Federer mal pomer "winnerov" a nevynútených chýb 29:30, Gasquet 11:27. Švajčiar zvládol 16 z 20 zákrokov pri sieti. Ak chce pomýšľať na postup do nedeľňajšieho semifinále, musí v sobotu zdolať Juana Martína Del Potra. Gasquet je po dvoch prehrách už bez šance na semifinálové pokračovanie.

"Richard má neskutočný štýl a prekrásnu úderovú techniku. To, že sme obaja neuspeli pri vstupe do turnaja, zvyšovalo tlak pred dneškom. Víťazstvo si veľmi cením a vari na to dokážem nadviazať proti Del Potrovi," povedal Federer pre BBC Two.

Tridsaťdvaročný niekdajší líder svetového rebríčka Federer, aktuálne 7. v počítačovom poradí, štartuje medzi elitou 12. raz v rade, vybojoval si titul v rokoch 2003, 2004, 2006, 2007, 2010 a 2011. Vlani vo finále v britskej metropole nestačil na Djokoviča.

Výsledky - dvojhra - štvrtok:
B-skupina:
Roger Federer (Švaj.-6) - Richard Gasquet (Fr.-8) 6:4, 6:3 za 82 minút
Novak Djokovič (Srb.-2) - Juan Martín Del Potro (Arg.-4) 6:3, 3:6, 6:3 za 114 minút

Tabuľka B-skupiny dvojhry:
1. Djokovič 2 2 0 4:2 33:25 4 - istota postupu do semifinále
2. Federer 2 1 1 3:2 25:25 2
3. Del Potro 2 1 1 3:3 31:30 2
4. Gasquet 2 0 2 1:4 22:31 0
Legenda: poradie, hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Predchádzajúce výsledky: Juan Martín Del Potro (Arg.-4) - Richard Gasquet (Fr.-8) 6:7 (4), 6:3, 7:5, Novak Djokovič (Srb.-2) – Roger Federer (Švaj.-6) 6:4, 6:7 (2), 6:2

Štvorhra - štvrtok:
A-skupina:
Ivan Dodig, Marcelo Melo (Chor./Braz.-4) - Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (Poľ.-8) 6:3, 3:6, 10:2 (zápasový tajbrejk) za 70 minút
Bob Bryan, Mike Bryan (USA-1) - Aisam-Ul-Haq Qureshi, Jean-Julien Rojer (Pak./Hol.-5) 7:6 (3), 1:6, 14:12 (zápasový tajbrejk) za 100 minút

Tabuľka A-skupiny štvorhry:
1. Dodig, Melo 2 2 0 4:2 20:18 4 – istota postupu do semifinále
2. Fyrstenberg, Matkowski 2 1 1 3:2 22:19 2
3. B. Bryan, M. Bryan 2 1 1 3:3 18:22 2
4. Qureshi, Rojer 2 0 2 1:4 21:22 0
Legenda: poradie, dvojica, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Predchádzajúce výsledky: Mariusz Fyrstenberg, Marcin Matkowski (Poľ.-8) - Aisam-Ul-Haq Qureshi, Jean-Julien Rojer (Pak./Hol.-5) 6:3, 7:6 (8), Ivan Dodig, Marcelo Melo (Chor./Braz.-4) - Bob Bryan, Mike Bryan (USA-1) 3:6, 6:3, 10:8 (zápasový tajbrejk)