ATP Šanghaj: Kližan prehral s Ferrerom, hoci podával na víťazstvo

NETKY.SK • 8 Október 2014, 10:03 • 2 min

ŠANGHAJ - Slovenský tenista Martin Kližan po Rafaelovi Nadalovi nezískal skalp ďalšieho elitného španielskeho hráča.

Na turnaji prestížnej série ATP World Tour Masters 1000 Rolex v čínskom Šanghaji Kližan prehral v stredajšom súboji 2. kola s piatym hráčom svetového rebríčka Davidom Ferrerom 6:4, 6:7 (4), 4:6. Vyrovnané stretnutie trvalo 148 minút a víťaz v ňom zahral 36 víťazných úderov a 61 nevynútených chýb. Kližan mal ešte o niečo horšie tieto štatistiky (28 - 64). Slovenský tenista za stavu 6:4 a 6:5 podával na víťazstvo, bol dokonca dve loptičky od triumfu, ale k mečbalu sa nedostal.

Súperom 32-ročného skúseného Španiela v osemfinálovom 3. kole bude víťaz súboja Andy Murray (V. Brit.) - Jerzy Janowicz (Poľ.). Zverenec Martina Damma Kližan si zo Šanghaja odnáša 45 bodov do hodnotenia ATP a nezdanenú prémiu 27 435 amerických dolárov. Dvadsaťpäťročný Bratislavčan Kližan dostal na podujatie v Šanghaji tzv. špeciálnu výnimku (special exempt) po tom, ako sa minulý týždeň v Pekingu aj cez Španiela Rafaela Nadala prebojoval do semifinále, svojho prvého na úrovni World Tour 500

V prvom sete Kližan ušiel súperovi z 2:3 na 5:3 a za stavu 5:4 premenil štvrtý setbal esom. Setbalovú situáciu si predtým zaslúžil kombináciou skrátenia hry s víťazným obhodením po čiare. V druhom sete prišiel o svoje podanie aj slovenský tenista, keď ho skúsenejší Španiel brejkol v šiestom geme na 4:2. Vzápätí Ferrer viedol 40:0 pri svojom servise, ale Kližan zabojoval a rebrejkom znížil na 3:4. Kližan sa dostal na koňa v jedenástom geme, keď tretí raz v zápase brejkol Ferrera a za stavu 6:5 podával na víťazstvo. Situáciu neustál a musel rozhodnúť tajbrejk. Pri zmene strán viedol Ferrer 4:2 a neskôr si utvoril tri setbaly (6:3). Prvý ešte Kližan odvrátil esom, ale druhý už jeho súper premenil.

V rozhodujúcom treťom sete sa po úvodnom víťaznom geme nechal Kližan ošetriť, zatejpovali mu pätu na ľavej nohe. Potom sa dostal k trom brejkbalom pri podaní španielskeho hráča, ale veľkú šancu odskočiť na 2:0 nevyužil. Bol to možno rozhodujúci moment. Obaja hráči si držali podanie až do deviatej hry, keď Kližan tretí raz v zápase zaváhal. Ferrer šiel podávať na víťazstvo a premenil hneď prvý mečbal po neúspešnom returne súpera do siete. Ferrer triumfom nad Kližanom prerušil sériu troch prehier. Neuspel v 3. kole US Open a potom ani vo svojich úvodných vystúpeniach v Šen-čene a

Výsledok stredajšieho zápasu 2. kola dvojhry na tenisovom turnaji ATP World Tour Masters 1000 Rolex v Šanghaji (dotácia 6 521 695 USD, tvrdý povrch Plexipave):