ATP Challenger Tour Finals - Martin neuspel ani v treťom dueli

NETKY.SK • 16 November 2013, 10:12 • 2 min

SAO PAULO - Slovenský tenista Andrej Martin sa rozlúčil s koncoročným výberovým šampionátom ATP Challenger Tour Finals v brazílskom Sao Paule (13. - 17. novembra, dotácia 220 000 USD, antuka vonku v areáli Sociedade Harmonia de Tenis) bez víťazstva. V piatkovom zápase v základnej Žltej skupine prehral s kolumbijským rovesníkom Alejandrom Gonzálezom, 107. v renkingu, za 68 minút 2:6, 3:6.

Zverenec Borisa Borgulu rýchlo klesol na 0:3 a v ôsmej hre inkasoval ešte jeden brejk. V druhom sete daviscupový reprezentant SR sľubne vyrovnal z 0:2 na 2:2, ale čoskoro mal manko 2:5 a González už bez zaváhania zvládol koncovku. Dovedna premenil 4 z 9 brejkbalov, súper len 1 zo 7 takýchto príležitostí. Andrej Martin po štvrtku pre agentúru SITA referoval o opätovných problémoch s chrbtom, ktorý ho sužuje dlhodobejšie.

Dvadsaťštyriročný Bratislavčan Andrej Martin (126.) nemal už po štvrtku nádej na prienik do sobotňajšieho semifinále. Naopak, Juhoameričan nastúpil s istotou postupu z prvej priečky. Medzi najlepšími štyrmi bude čeliť tretiemu nasadenému Ukrajincovi Oleksandrovi Nedoviesovovi, ktorý vyhral priamy súboj o druhé miesto v Zelenej skupine nad Rumunom Adrianom Ungurom za 130 minút 6:4, 5:7, 6:3. Istým víťazom skupiny sa stala už v predstihu jednotka podujatia Rus Teimuraz Gabašvili, ktorý v piatok zdolal Brazílčana Guilhermeho Clezara za 140 minút 7:5, 4:6, 6:4. Gabašvili bude v semifinále hrať s Talianom Filippom Volandrim, ktorý načal piatkové menu triumfom nad Holanďanom Jessem Hutom Galungom za 136 minút 4:6, 7:6 (5), 6:3.

Za celkový triumf bez prehry v skupine získa šampión 125 bodov do svetového rebríčka a prémiu 91 200 USD. Prvé dva ročníky challengerových Masters v juhoamerickom dejisku sa konali na tvrdom povrchu pod strechou. Na premiére tohto podujatia predvlani v hale Ginásio do Ibirapuera štartoval Martin Kližan a prehral všetky tri zápasy. Titul vtedy získal Nemec Cedrik-Marcel Stebe, minulý rok sa radoval Argentínčan Guido Pella.

Výsledky - piatok:

Žltá skupina:
Alejandro González (Kol.-5) - Andrej Martin (SR-7) 6:2, 6:3 za 68 minút
Filippo Volandri (Tal.-2) - Jesse Huta Galung (Hol.-4) 4:6, 7:6 (5), 6:3 za 136 minút

Konečná tabuľka Žltej skupiny:
1. González 3 3 0 6:1 38:24 6 - postup do semifinále
2. Volandri 3 2 1 4:3 35:31 4 - postup do semifinále
3. Huta Galung 3 1 2 4:4 40:38 2
4. Martin 3 0 3 0:6 16:36 0
Legenda: poradie, hráč, zápasy, víťazstvá, prehry, sety, gemy, body.
Predchádzajúce výsledky: Jesse Huta Galung (Hol.-4) - Andrej Martin (SR-7) 6:3, 6:4, Alejandro González (Kol.-5) - Filippo Volandri (Tal.-2) 6:3, 6:3, Filippo Volandri (Tal.-2) - Andrej Martin (SR-7) 6:0, 6:4, Alejandro González (Kol.-5) - Jesse Huta Galung (Hol.-4) 6:3, 2:6, 6:4

Zelená skupina:
Oleksandr Nedoviesov (Ukr.-3) - Adrian Ungur (Rum.-6) 6:4, 5:7, 6:3 za 130 minút
Teimuraz Gabašvili (Rus.-1) - Guilherme Clezar (Braz.-8) 7:5, 4:6, 6:4 za 140 minút

Konečná tabuľka Zelenej skupiny:
1. Gabašvili 3 3 0 6:2 45:30 6 - postup do semifinále
2. Nedoviesov 3 2 1 5:4 44:44 4 - postup do semifinále
3. Ungur 3 1 2 3:4 32:37 2
4. Clezar 3 0 3 2:6 37:47 0
Doterajšie výsledky: Teimuraz Gabašvili (Rus.-1) - Adrian Ungur (Rum.-6) 6:2, 6:3, Oleksandr Nedoviesov (Ukr.-3) - Guilherme Clezar (Braz.-8) 6:4, 5:7, 6:3, Adrian Ungur (Rum.-6) - Guilherme Clezar (Braz.-8) 6:3, 7:5, Teimuraz Gabašvili (Rus.-1) - Oleksandr Nedoviesov (Ukr.-3) 4:6, 6:3, 6:1