Atletika: Štvrtok v znamení Rudishovho rekordu a Boltovho double

NETKY.SK • 10 August 2012, 07:20 • 2 min

Štvrtkový program atletických súťaží na OH v Londýne okorenil svetový rekord Keňana Davida Rudishu v behu na 800 metrov a zlaté šprintérske double jamajského šprintéra Usaina Bolta, ktorý po triumfe na stovke získal zlato aj na dvojnásobnej trati.
      Rudisha vyhral beh na 800 metrov v novom svetovom rekorde 1:40,91 min. Na striebornej pozícii dobehol Nijel Amos z Botswany v juniorskom svetovom rekorde 1:41,73, bronz si vybojoval ďalší reprezentant z Kene Timothy Kitum (1:42,53). Favorizovaný 23-ročný Rudisha vyhral systémom štart-cieľ a o desatinu sekundy vylepšil svoje doterajšie historické maximum z augusta 2010 v Rieti. Zároveň sa úradujúci majster sveta postaral o prvý svetový rekord v atletike na londýnskych hrách. Jeho otec Daniel získal striebro v štafete 4x400 m na OH 1968 v Mexiku.
      "Neobával som sa, že nezískam zlato, skôr som čakal na perfektné podmienky, aby som mohol prekonať svetový rekord. A keďže počasie bolo ideálne, išiel som na to," tešil sa v cieli prvý muž, ktorý sa v tejto disciplíne dostal pod hranicu 1:40 min. "Som šťastný, prísť sem a zabehnúť najlepší čas histórie je proste skvelé. Na tento moment som čakal veľmi dlho." Bývalý svetový rekordér na osemstovke a organizačný šéf londýnskych hier Sebastian Coe netajil v hľadisku radosť: "Rudishov beh vojde do histórie ako jedno z najväčších olympijských víťazstiev."
      Jamajský šprintér Usain Bolt získal zlatú medailu v behu na 200 metrov. Štyri dni po svojom olympijskom triumfe na stovke zabehol čas 19,32 sekundy. Totálnu prevahu Jamajčanov podčiarkli ďalšie dve medailové pozície - na striebornej priečke skončil opäť Yohan Blake (19,44) a bronz bral Warren Weir (19,84). Naposledy stáli v tejto disciplíne na stupňoch víťazov bežci z jednej krajiny v roku 2004 - Američania. Dvadsaťpäťročný Bolt zaostal za svojim svetovým rekordom o trinásť stotín sekundy, napriek tomu sa stal prvým šprintérom histórie, ktorý vyhral na dvoch po sebe idúcich olympiádach behy na 100 i 200 metrov. Bolt má na konte už päť zlatých medailí z OH.
      Bolt v cieli pobozkal londýnsku atletickú dráhu a potom rozdával úsmevy na všetky strany: "Nechal som tu celé moje srdce. Toto je to, čo som chcel dosiahnuť a podarilo sa! Som na to patrične hrdý. Už nemusím nikomu nič dokazovať, som legendou." Medailovú zbierku ešte môže rozšíriť v štafete na 4x100 metrov. Legendárny Američan Carl Lewis je okrem Bolta jediným atlétom, ktorý vyhral olympijskú stovku dvakrát za sebou v rokoch 1984 a 1988 a len štyri stotiny sekundy ho delili v roku 1988 od double aj na dvojnásobnej trati.
      "Tento chlapík je momentálne na úplne inej planéte," konštatoval v cieli štvrtý Wallace Spearmon z USA o Boltovi. Momentálne najrýchlejšieho muža sveta ale ešte nechce medzi úplne legendy zaradiť šéf MOV Jacques Rogge. Podľa neho musí svoje kvality ukázať ešte aspoň na dvoch olympiádach, a tak ako Carl Lewis zbierať medaily na štyroch OH po sebe. "Boltovu kariéru môžeme hodnotiť na jej konci. Nechajme ho súťažiť na troch, štyroch hrách a potom môže byť legenda. Teraz je iba ikonou."
      Kráľom desaťboja je Američan Ashton Eaton, ktorý triumfoval výkonom 8869 bodov. Za svojim sedem týždňov starým svetovým rekordom zaostal o 170 bodov. Dvojnásobný triumf Američanov potvrdil striebrom majster sveta Trey Hardee (8671), bronz si vybojoval tak ako pred štyrmi rokmi v Pekingu Kubánec Leonel Suarez (8523). Eaton ovládol desaťbojársku súťaž a prakticky bol istým víťazom už pred záverečným behom na 1500 metrov, v ktorom dosiahol 4:33,59 min. Po prvom dni viedol Američan o 220 bodov.
      Američan Christian Taylor sa stal olympijským víťazom v trojskoku. Majster sveta vyhral v najlepšom tohtoročnom výkone 17,81 m. Striebro si vyskákal ďalší Američan Will Claye (17,62), bronz si zo skokanského sektora vezie európsky šampión Talian Fabrizio Donato (17,48). Zo súťaže po zranení kolena pri svojom štvrtom pokuse odstúpil bronzový z Pekingu Bahamčan Leevan Sands, napokon skončil piaty.
      Česká reprezentantka Barbora Špotáková získala zlatú medailu v hode oštepom. Tridsaťjedenročná svetová rekordérka suverénne obhájila triumf spred štyroch rokov z Pekingu najlepším tohtoročným výkonom 69,55 m. Striebro i bronz putujú do Nemecka - druhá skončila Christina Obergföllová (65,16), tretie miesto obsadila Linda Stahlová (64,91). Súťaž nezvládla majsterka sveta Maria Abakumovová z Ruska, ktorá nepostúpila do užšieho finále. Špotáková vybojovala pre českú výpravu druhú zlatú medailu z Londýna. Prvú získala skifárka Miroslava Knapková. Celkovo má Česko na konte už osem medailí. "Ani som si netrúfala pomyslieť, že by sa mi niečo tak výnimočného mohlo podariť," uviedla pre idnes.cz Špotáková. "Ale môj kouč získal tri olympijské zlaté, takže ešte mám čo prekonávať," spomenula aj svojho trénera Jana Železného. Jasné víťazstvo Špotákovej v Londýne podčiarkuje fakt, že na triumf by jej stačili všetky jej merané pokusy.