ATLETIKA-MS: Dvojnásobná olympijská víťazka si vybojovala titul majsterky sveta po 10 rokoch!

NETKY.SK • 9 August 2017, 11:02 • 2 min

LONDÝN - Šestnásty atletický svetový šampionát v Londýne pokračoval v utorok večer finálovým blokom s piatimi disciplínami. Jedinú ženskú disciplínu vyhrala už 36-ročná Češka Barbora Špotáková výkonom 66,76 m z druhej série.

Dvojnásobná olympijská víťazka si vybojovala titul majsterky sveta po 10 rokoch, keď predtým triumfovala v Ósake 2007. Jej radosť i trénera Rudolfa Černého (v minulosti ju pripravoval aj Jan Železný) bola neopísateľná: partner Lukáš Novotný ju dokonca vyhodil do vzduchu.

Ďalšie dve medailové pozície za svetovou rekordérkou si vybojovali Číňanky Ling-wej Li v osobnom rekorde 66,25 m a ázijská rekordérka Chuej-chuej Liou (65,26). Olympijská víťazka z Ria a líderka tohtoročných tabuliek Sara Kolaková z Chorvátska zostala bez medaily štvrtá (64,95 m).

V behu na 3000 m prekážok pokračuje kenská nadvláda. Conseslus Kipruto po dvoch striebrach (2013, 2015) získal v stupňovaných pretekoch (1. km len za 2:51,71) zlato za 8:14,12 min, bol to už tretí najcennejší kov pre Keňu na londýnskych MS. Kenskí stípliari (alebo pôvodom z tejto krajiny) nezískali zlato na svetových šampionátoch len v prvých dvoch ročníkoch, keď v Helsinkách 1983 vyhral Nemec Ilg a v Ríme 1987 Talian Panetta. Kipruto, olympijský šampión z Ria, vystriedal na svetovom tróne 35-ročného Ezekiela Kemboia. Víťaz predošlých štyroch MS (bilancia 4 - 3 - 0!) dobehol až jedenásty časom 8:29,38 min. Striebro si vybojoval Maročan El Bakkali, bronz líder svetových tabuliek Jager z USA.

Osemstovka mala nečakaného víťaza. Francúz Pierre-Ambroise Bosse stavil na dlhý finiš, ktorý dotiahol úspešne do konca. Bývalý juniorský majster Európy a francúzsky rekordér získal zlato v sezónnom maxime 1:44,67 min. Pred ním triumfoval bežec zo starého kontinentu na 800 m na MS naposledy v Edmontone 2001, keď triumfoval Švajčiar Bücher. Za Bossem skončil vďaka výbornému záveru Poliak Kszczot, bronz tesne o 4 stotinky uhájil pred ďalším skvele finišujúcim bežcom, Britom Langfordom, vekom ešte kenský junior Kipyegon Bett.

Na 400 m potvrdil pri absencii Makwalu z Botswany rolu favorita Wayde van Niekerk z JAR, keď poľahky, s vypusteným záverom, triumfoval časom 43,98 m. Svetový rekordér obhájil titul z Pekingu 2015 pred Bahamčanom Gardinerom a priam neuveriteľne finišujúcim Harounom z Kataru. Van Niekerk sa v Londýne pokúša o zlaté double, v stredu beží v semifinále dvojstovky a v prípade postupu aj vo štvrtok finále.

V žrdi premenil poručík armády USA Sam Kendricks olympijský bronz z Ria na svetové zlato. Jediný prekonal 595 cm (na tretí pokus) a v letnej sezóne zostáva stále nezdolaný. Muž, ktorého trénuje otec Scott, z 10 pretekov vyhral 10. Striebro získal Poliak Lisek a bronz svetový rekordér Renaud Lavillenie z Francúzska, pre ktorého to bola už piata medaila z MS, no zlatú stále nemá (bilancia 0 -1 - 4).

Po piatom súťažnom dni MS v Londýne sú na čele medailovej bilancie naďalej atléti USA s 3 zlatými, 5 striebornými a 3 bronzovými medailami pred Keňou (3 - 1 - 3) a Juhoafrickou republikou (2 - 0 - 2).

Finálové výsledky - utorok:

MUŽI

400 m: Van Niekerk (JAR) 43,98, 2. Gardiner (Bah.) 44,41, 3. Haroun (Kat.) 44,48, 4. Thebe (Botsw.) 44,66, 5. N. Allen 44,88, 6. Gaye (obaja Jam.) 45,04

800 m: 1. Bosse (Fr.) 1:44,67, 2. Kszczot (Poľ.) 1:44,95, 3. K. Bett (Keňa) 1:45,21, 4. Langford (V. Brit.) 1:45,25, 5. Amos (Botsw.) 1:45,83, 6. Aman (Et.) 1:46,06

3000 m prek.: 1. C. Kipruto (Keňa) 8:14,12, 2. El Bakkali (Mar.) 8:14,49, 3. Jager (USA) 8:15,53, 4. Mekhissi-Benabbad (Fr.) 8:15,80, 5. Kebeni (USA) 8:21,09, 6. Hughes (Kan.) 8:21,84

žrď: 1. Kendricks (USA) 595, 2. Lisek (Poľ.) 589, 3. R. Lavillenie (Fr.) 589, 4. Čchang-žuej süe (Čína) 582, 5. Wojciechowski (Poľ.) 575, 6. Chapelle (Fr.) 565

ŽENY

oštep: 1. Špotáková (ČR) 66,76, 2. Ling-wej Li 66,25, 3. Chuej-chuej Liou (obe Čína) 65,26, 4. Kolaková (Chor.) 64,95, 5. Tugsuzová (Tur.) 64,52, 6. Chaladovičová (Biel.) 64,05

Kvalifikačné výsledky - utorok:

ŽENY

400 m prek. - semifinále (do finále postúpili), I.: Hejnová (ČR) 54,59, K. Carterová 54,92, II.: Traceyová (Jam.) 54,79, Sprungerová (Švajč.) 54,82, Tateová (USA) 55,31, III.: Muhammadová (USA) 55,00, Watsonová (Kan.) 55,05, Doylová (V. Brit.) 55,33

guľa - kvalifikácia (limit 18,30 m, do finále postúpili): Li-ťiao Kung (Čína) 18,97, Carterová (USA) 18,92, Mártonová (Maď.) 18,76, Saundersová (USA) 18,63, Thomasová-Doddová (Jam.) 18,42, Kcha Pien (Čína) 18,18, Crewová (Kan.) 18,01, Leonťuková (Biel.) 18,01, Boekelmanová (Hol.) 17,88, Jang Kao (Čína) 17,87, Y. Lópezová (Kuba) 17,84, Arcanjová (Braz.) 17,79