Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
15. aug. 2020Marcela
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Svetoznámy slovenský astrofyzik Norbert Werner
Svetoznámy slovenský astrofyzik Norbert Werner
27.02.2017 14:59 Domov
Astrofyzik Werner ukáže v Slovenskom národnom múzeu odvrátenú tvár vesmíru
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
27.02.2017 14:59 Domov

Astrofyzik Werner ukáže v Slovenskom národnom múzeu odvrátenú tvár vesmíruBRATISLAVA - Do sveta tmavej hmoty, tmavej energie a vesmírnej pavučiny pozýva Slovenské národné múzeum (SNM) – Prírodovedné múzeum vo štvrtok 2. marca.


Témam sa bude venovať prednáška svetoznámeho slovenského astrofyzika Norberta Wernera  "Odvrátená strana vesmíru". V Objavovni SNM – Prírodovedného múzea na Vajanského nábreží v Bratislave sa začne o 18:00. Agentúru SITA o tom informovala Katarína Maštenová z Prírodovedného múzea SNM. Vstup na prednášku Wernera, ktorý je aj podpredsedom Slovenskej organizácie pre vesmírne aktivity (SOSA), je voľný.

V posledných rokoch sa Werner venuje najmä výskumu pôsobenia čiernych dier na vývoj najväčších galaxií vo vesmíre. Objavil horúci plyn vypĺňajúci vlákno tzv. vesmírnej pavučiny spájajúce dve kopy galaxií. Skúma najmä fyziku a chemické zloženie horúceho plynu, ktorý vypĺňa kopy galaxií. Zaujíma sa o interakciu tohto horúceho plynu s obrími čiernymi dierami, ktoré sa nachádzajú v strede každej kopy galaxií. Podieľal sa napríklad na výskume pôsobenia super masívnej čiernej diery v strede galaxie M87 v súhvezdí Panny.

Astrofyzik Norbert Werner  (1981) sa narodil v Rožňave, kde vyštudoval gymnázium. V rokoch 1999 až 2004 študoval fyziku a následne astronómiu a astrofyziku na Prírodovedeckej fakulte Univerzity Pavla Jozefa Šafárika v Košiciach. Súčasne navštevoval oddelenie medziplanetárnej hmoty Astronomického ústavu Slovenskej akadémie vied (SAV) vo Vysokých Tatrách. Diplomovú prácu napísal o kométach, ktoré prelietavajú extrémne blízko pri Slnku. 

 

V rokoch 2004 až 2008 absolvoval doktorandské štúdium na Utrechtskej Univerzite a v Holandskom ústave pre výskum vesmíru - SRON Netherlands Institute for Space Research. Rok 2007 strávil v Ústave Maxa Plancka pre Astrofyziku v nemeckom Mníchove. V roku 2008 získal grant NASA - Chandra/ Einstein fellowship, ktorý každoročne získa len päť uchádzačov a odvtedy pôsobí v Ústave časticovej astrofyziky a kozmológie Stanfordskej univerzity v Kalifornii (USA). Okrem iného spolupracoval na príprave americko-japonskej družice Astro-H.
 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  Facebook/NWNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok