Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
17. aug. 2022Milica
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
29.11.2016 14:32 Ekonomika
ASK chce zlepšiť dostupnosť kúpeľov, problémov je aj neochota zdravotných poisťovní
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
29.11.2016 14:32 Ekonomika

ASK chce zlepšiť dostupnosť kúpeľov, problémov je aj neochota zdravotných poisťovníBRATISLAVA - Aj keď výdavky na zdravotnú starostlivosť v ostatných rokoch neustále rastú, na kúpeľnej liečbe sa to neprejavuje. Ako na utorňajšej tlačovej besede upozornili zástupcovia Asociácie slovenských kúpeľov (ASK), v roku 1996 odliečili 117 683 klientov. V nasledujúcich rokoch prišiel prudký prepad a až v roku 2005 sa situácia obrátila a vlani už počet klientov dosiahol 119 424. Poisťovne však v roku 1996 ešte preplácali všetky náklady, vlani to už bolo len 51 %.


Jedným z problémov je podľa predsedníčky ASK Janky Zálešákovej aj neochota zdravotných poisťovní. Kladú totiž administratívne prekážky, napríklad vyžadujú predpísaný počet návštev u špecialistu aj u pacientov s chronickými ochoreniami, u ktorých nie je možné zlepšenie. Ako povedala Zálešáková, o revíznych lekároch, ktorí zamietajú návrhy na kúpeľnú liečbu, už začali rokovania so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou. V súčasnosti zbierajú konkrétne prípady, kedy revízni lekári neschválili liečbu, a v rokovaniach budú pokračovať.


Poskytovatelia kúpeľnej starostlivosti však čelia problémom v podnikaní. Ako upozornila podpredsedníčka ASK Zuzana Ďurinová, kúpele nemajú podporu miest a obcí, aj keď na jedno pracovné miesto v kúpeľoch sú naviazané ďalšie dve pracovné miesta v regióne. "Rozvoj kúpeľného zariadenia priamo podporuje malé a stredné podnikanie v regióne, živnostníkov z radov dodávateľov tovarov a služieb pre kúpele," uviedla Ďurinová. Kúpele pritom odvádzajú miestne dane i poplatky, z obcí však za to nedostanú dostatočnú pomoc napríklad pri budovaní infraštruktúry.


Ďurinová upozornila aj na to, že pre kúpeľníctvo neexistujú žiadne investičné stimuly. Slovenskí investori sú tak znevýhodňovaní oproti zahraničným, ktorí navyše môžu časom svoju investíciu a s ňou aj pracovné miesta preniesť do inej krajiny. Investori do kúpeľov však takúto možnosť nemajú, preto by si podľa Ďurinovej zaslúžili väčšiu podporu štátu.


Práve podpora slovenským kúpeľom sa dostala aj do programového vyhlásenia vlády. Podľa podpredsedu ASK Jána Šimka sa už v januári zástupcovia ASK stretnú so štátnou tajomníčkou ministerstva financií Danou Meager, pričom sú pripravení jej predniesť svoje návrhy. Ak sa dohodnú, zmeny v legislatíve by mohli začať platiť od roku 2018. Podľa Ďurinovej by napríklad jedným z opatrení, ktoré žiada ASK, mohlo byť zníženie dane z príjmu pre segment kúpeľníctva na 10 %.


Ako zdôraznili predstavitelia ASK, kúpeľná starostlivosť je najmenej nákladnou zdravotnou starostlivosťou. Predstavuje tiež výraznú úsporu na farmakologickej liečbe. Z výdavkov na zdravotníctvo pritom na Slovensku až 27 % smeruje na farmakologickú liečbu, čo je výrazne viac ako 16,3 % priemeru krajín OECD. Priemerný Slovák pritom môže očakávať len 55,5 roka života bez zdravotných problémov a Slovenka len 54,6 roka. To je výrazne menej ako v ostatných krajinách V4.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: NETKY.SK, SITA, TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok