Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
18. sep. 2020Eugénia
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
06.11.2019 16:47 Relax
Archeológovia predstavili výsledky výskumov i najmodernejšie metódy
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
06.11.2019 16:47 Relax

Archeológovia predstavili výsledky výskumov i najmodernejšie metódyNITRA – Stovky ľudí v stredu navštívili Archeologický ústav (AÚ) Slovenskej akadémie vied v Nitre, aby sa v rámci dňa otvorených dverí (DOD) zoznámili s výsledkami výskumov a s prácou archeológov. Podujatie, ktoré sa koná v rámci Týždňa vedy a techniky, využili predovšetkým žiaci základných a stredných škôl.


Deti mohli na vlastné oči vidieť rôzne nálezy a zoznámiť sa nie len s prácou archeológa, ale aj ďalších vedcov. „Rozhodli sme sa, že DOD rozšírime a ukážeme nielen to, ako pracuje archeológ, ale aj ostatní vedci, ktorí sú nevyhnutnou súčasťou archeológie, napríklad archeobotanik, antropológ a ďalší. A pretože sme súčasťou projektu o virtuálnej archeológii, tak sme ukázali aj naše 3D modelovacie pracovisko, ktoré robí nielen rekonštrukcie a dokumentáciu archeologických nálezísk, ale aj tú nadstavbu, ktorá sa dá prezentovať prostredníctvom rozšírenej reality alebo modelov vytlačených v 3D tlačiarni,“ povedal o DOD archeológ Michal Holeščák.

 

Podľa slov riaditeľa AÚ Mateja Ruttkaya je cieľom podujatia ukázať verejnosti úspechy slovenskej vedy a pritiahnuť k nej hlavne mladých ľudí.

 

 

„Chceme tiež, aby návštevníci vnímali dôležitosť nášho kultúrneho dedičstva, toho, čo je tu niekde ukryté pod zemou a archeológovia to objavia a vykopú. Aby ľudia k tomu mali vzťah a dávali tomu patričnú vážnosť,“ povedal Ruttkay.

 

Vedci aj v tomto roku ukázali verejnosti rôzne metódy svojej práce. Návštevníci sa tak mohli napríklad pozrieť, ako sa analyzujú ľudské kosti a čo všetko dokážu takéto analýzy odhaliť a určiť.

 

„Uvidia tiež, ako vyzerala výstroj a výzbroj bojovníkov v rôznych obdobiach a môžu si ju aj na sebe vyskúšať. Majú tiež možnosť vyskúšať si taký malý archeologický výskum, odkrývať veci spod piesku alebo papierových vrstiev a dostať sa tak k hrobu z doby bronzovej. Mnohých veľmi lákali aj naše 3D rekonštrukcie archeologických nálezov a objektov,“ dodal Ruttkay.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok