Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
4. dec. 2021Barbora
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Dieťa v škôlke
Dieťa v škôlke
17.12.2020 12:06 Domov
Ani vetovanie prezidentky Čaputovej nepomohlo. Obedy dotované štátom už nebudú
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
17.12.2020 12:06 Domov

Ani vetovanie prezidentky Čaputovej nepomohlo. Obedy dotované štátom už nebudúBRATISLAVA - Dotáciu na obed v materských a základných školách nebude štát od augusta budúceho roka poskytovať na dieťa, ktoré žije v domácnosti s príjmom vyšším ako životné minimum.


 

Prezidentka Zuzana Čaputová vetovala novelu zákona o dotáciách v pôsobnosti ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny, ktorá mala upraviť obedy zadarmo.


Novelou zákona totiž podľa Čaputovej vzniknú tri kategórie detí. Jedna, ktorá bude mať nárok na dotované obedy, Druhá  kategória detí, ktorých rodičia si budú môcť namiesto dotovaných obedov uplatniť zvýšený daňový bonus.

 

Nevhodným nastavením kritérií v zákone však podľa hlavy štátu vznikne aj tretia skupina detí, ktoré prepadnú medzi obe opatrenia.

 

"Sú to deti, ktoré sú v riziku chudoby, hoci ich rodiny majú príjem vyšší ako hranica životného minima, ale súčasne je nedostatočný na to, aby si uplatnili zvýšený daňový bonus,“ uviedla prezidentka a dodala, že by sa mohlo jednať až o skupinu 47 tisíc detí. 

 

 

 


Využila preto právo veta a zákon vrátila do parlamentu na opätovné prerokovanie a ako spôsob nápravy tohto neželaného stavu navrhla upraviť kritérium, podľa ktorého sa rozšíri okruh detí, ktorým vznikne nárok na dotáciu.


Čaputová navrhovala príjmovú hranicu pre získanie dotácie na obed nastaviť minimálne na úroveň dvojnásobku životného minima, čím sa zabezpečí, že ani jedno dieťa neprepadne sitom tejto pomoci.

 

Čítajte tiež: Školám zapojeným do projektu Infovek 2 sa menia webové a e-mailové služby


Poslanci veto prelomili


Parlament sa dnes nestotožnil s pripomienkami prezidentky SR Zuzany Čaputovej a poslanci NR SR schválili vetovanú novelu zákona o dotáciách v pôvodnom znení. 

 

Za prelomenie veta prezidentky SR hlasovalo 87 poslancov, proti bolo 36 poslancov a dvaja zákonodarcovia sa hlasovania zdržali.

Hranica príjmu rodiny, do ktorej bude mať dieťa navštevujúce materskú alebo základnú školu nárok na dotáciu na obed, tak dosiahne úroveň životného minima. 

 

 

Vyjadrenia poslancov

 

Členka parlamentného sociálneho výboru za hnutie OĽaNO Lucia Drábiková v parlamentnej rozprave ešte pred hlasovaním upozornila na to, že akceptovaním pripomienky prezidentky SR by vznikla iná nespravodlivosť.

 "Táto pripomienka by nenapravila situáciu konkrétne a adresne," povedala.

 

Dodala, že minister práce a sociálnych vecí Milan Krajniak dal podľa nej už pri schvaľovaní novely zákona v novembri verejný prísľub, že sa legislatívna úprava do augusta budúceho roka "dopracuje".

 

Ako to teda bude 

 

Kompenzáciou za zrušenie plošného dotovania obedov v materských a základných školách je zvýšenie daňovej úľavy na deti vo veku od 6 do 15 rokov.

 

Daňový bonus pre pracujúcich rodičov na dieťa vo veku od 6 do 15 rokov sa od júla budúceho roka zvýši na 1,7-násobku a od 1. januára 2022 na 1,85-násobku základnej sumy tohto daňového zvýhodnenia.

 

 

Daňová úľava pre pracujúcich rodičov školákov tak od júla budúceho roka stúpne o 16,25 eura na 39,47 eura mesačne. Od 1. januára 2022 by sa mal daňový bonus pre rodičov detí vo veku od 6 do 15 rokov zvýšiť približne o 4,50 eura mesačne na zhruba 44 eur.


Pomer medzi hranicou chudoby a životným minimom sa nas Slovensku líši podľa veľkosti rodiny a najväčšia medzera je v prípade osamelého rodiča s jedným dieťaťom.reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: SITA/ Netky Ida Železníková

Foto:  pixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok