Anglicko zvíťazilo nad Litvou, Škótsko si poradilo so Slovinskom

NETKY.SK • 27 Marec 2017, 08:11 • 2 min

BRATISLAVA - Anglickí futbaloví reprezentanti zvíťazili v nedeľňajšom zápase "slovenskej" F-skupiny kvalifikácie MS 2018 nad Litvou 2:0.

Albión tak pokračuje bez prehry a figuruje na čele skupiny, keď v piatich dueloch nazbieral 13 bodov. Ako jediný tím v európskej časti prebiehajúcej kvalifikácii ešte neinkasoval ani jeden gól. Škóti v druhom skupinovom zápase zvíťazili nad Slovinskom 1:0.

Angličania od začiatku duelu na ihrisku dominovali a prvý gól zaznamenali v 22. minúte. Raheem Sterling potiahol loptu do šestnástky, krížnou prihrávkou našiel Jermaina Defoea a ten z prvej namieril presne. Druhý gól pridal po hodine hry Jamie Vardy, ktorému priťukol loptu v šestnástke za obranu Adam Lallana.

Anglicko neprehralo v kvalifikácii od októbra 2009, odvtedy vyhralo 26 a remizovalo osem zápasov. Pre tridsaťštyriročného Defoea to bol prvý gól po viac ako štyroch rokoch v reprezentácii, kam ho tréner povolal po troch rokoch.

V druhom zápase skupiny zvíťazili Škóti v Glasgowe nad Slovinskom 1:0. Aktívnejší boli domáci hráči, ktorí si už v 2. minúte vypracovali veľkú šancu, keď po rohu zakončoval Russel Martin. Ten istý hráč v 7. minúte dostal loptu do siete, ale rozhodca gól neuznal pre útočný faul. Neskóroval ani Leigh Griffiths, keď v 35. a 36. minúte dvakrát trafil len do bránkovej konštrukcie.

V druhom polčase už šancí ubudlo a hralo sa najmä medzi šestnástkami. Škóti nakoniec rozhodli o zisku troch bodov v 88. minúte, keď sa presadil striedajúci Chris Martin, ktorý naskočil do hry len šesť minút predtým. Pre ostrovanov to bola druhá výhra v skupine a sú štvrtí, Slovinsko je s ôsmimi bodmi tretie, keď na druhých Slovákov stráca jeden bod.

Nemci si v C-skupine v Baku poradili s Azerbajdžanom 4:1. Síce inkasovali prvý gól v prebiehajúcej kvalifikácii, no strelili ich už 20 a s piatimi výhrami z piatich duelov kraľujú tabuľke. O dva góly sa postaral Andre Schürrle, ďalšie pridali Thomas Müller a Mario Gomez. Za domácich napol sieť Dimitrij Nazarov. V ďalšom zápase skupiny si Česi schuti zastrieľali na pôde San Marína, ktorému nasúkali šesť presných zásahov. Po dva strelili Vladimír Darida a Antonín Barák, po jednom pridali Theodor Gebre Selassie a Michael Krmenčík.

Severní Íri pokračujú v dobrých výkonoch, keď zdolali doma Nórsko 2:0 a v "C-éčku" figurujú s desiatimi bodmi na druhej priečke. Navyše natiahli domácu sériu bez prehry na sedem kvalifikačných zápasov. O góly sa postarali Jamie Ward a Conor Washington.

Arménsko zdolalo v E-skupine Kazachstan 2:0. Stav bol dlho nerozhodný, no v 64. minúte videl Sergij Malij červenú kartu a domáci využili presilovku gólmi Henrika Mchitarjana a Arasa Özbiliza. Poliaci zvíťazili v Čiernej Hore 2:1. Do vedenia ich poslal v 40. minúte Robert Lewandowski, ktorý tak skóroval v desiatich kvalifikačných dueloch v rade. O vyrovnanie sa postaral Stefan Mugoša, no triumf hostí zabezpečil v 82. minúte Lukasz Piszczek. Poliaci sú tak s 13 bodmi na čele skupiny a ešte neprehrali. Tretí zápas medzi Rumunskom a Dánskom sa skončil bezgólovou remízou. Na druhom mieste tak zostala sedembodová Čierna Hora.

C-skupina:

/Baku/

Azerbajdžan - Nemecko 1:4 (1:3)

Góly: 31. Nazarov - 19. a 81. Schürrle, 36. Müller, 45. Gomez

/Serravalle/

San Maríno - Česko 0:6 (0:5)

Góly: 17. a 24. Barák, 19. a 77. Darida (druhý z 11m), 26. Gebre Selassie, 43. Krmenčík

Arménsko - Kazachstan 2:0 (0:0)

Góly: 73. Mchitarjan, 75. Özbiliz, ČK: 64. Malij (Kaz.)

Anglicko - Litva 2:0 (1:0)

Gól: 22. Defoe, 66. Vardy, ŽK: Rashford - Vaitkunas, Žulpa, rozhodovali: Buquet - Cano, Debart (všetci Fr.)

Anglicko: Hart - Walker, Keane, Stones, Bertrand - Lallana, Dier, Alli - Oxlade-Chamberlain, Defoe (60. Vardy), Sterling (60. Rashford)

Litva: Šetkus - Vaitkunas, Kijanskas, Klimavičius, Slavickas - Kuklys, Žulpa - Novikovas (54. Grigaravičius), Slivka (87. Paulius), Černych - Valskis (74. Matulevičius)

/Glasgow/

Škótsko - Slovinsko 1:0 (0:0)

Gól: 88. C. Martin, ŽK: Jokič, Cesar, Bezjak, Birsa, Samardžič, rozhodovali: Kuipers - van Roekel, Zeinstra (všetci Hol.)

Škótsko: Gordon – Robertson, R. Martin, Mulgrew, Tierney – Morrison (82. C. Martin), Brown, Armstrong, Forrest – Snodgrass (75. Anya) – Griffiths (49. Naismith)

Slovinsko: Oblak – Struna, Samardžič, Cesar, Jokič – Kurtič, Krhin, Kampl (88. Omladič) – Iličič, Birsa (69. Berič), Bezjak (58. Verbič)