Angličania postúpili na EURO, Rakúšanom chýba krôčik

NETKY.SK • 6 September 2015, 11:17 • 2 min

BRATISLAVA - Futbalisti Anglicka sa stali prvým postupujúcim z kvalifikácie EURO 2016 na finálový turnaj do Francúzska.

V sobotňajšom zápase E-skupiny vyhrali bez problémov v Serravalle na pôde outsidera zo San Marína 6:0 a môžu si kupovať letenky na šampionát, ktorý sa bude konať na budúci rok od 10. júna do 10. júla v desiatich francúzskych mestách.

Slovenských priaznivcov zaujímali dva zápasy v C-skupine, v ktorých Ukrajina v Ľvove hladko zdolala Bielorusko 3:1, resp. Luxembursko doma zdolalo Macedónskom 1:0.

Ukrajina "vybavila" Bielorusov už v prvom polčase. V 7. minúte po výkope brankára Pjatova hrubú chybu urobil stred obrany hostí a útočník Kravec otvoril skóre. V 30. minúte Jarmolenko dokopol loptu do odkrytej brány a v 40. minúte Konopľanka z penalty zvýšil už na 3:0. Domáci zverenci trénera Michajla Fomenka absolútne kontrolovali vývoj a v druhom polčase už mohli šetriť sily do Žiliny, kde ich v utorok proti tímu Jána Kozáka čaká ďalší kľúčový duel skupiny. Bielorusi znížili tiež gólom z penalty po hodine hry. Ukrajina má na konte 15 bodov.

V Luxemburgu v prvom polčase absentovali šance, v druhom dejstve ale tvrdili muziku hostia, šance Abdurahimiho a Gligorova zostali nevyužité. A keď Abdurahimi v 85. minúte zahodil penaltu, prišiel pre hostí trest, lebo striedajúci Thill v 93. minúte rozhodol o triumfe domácich. Luxembursko tak získalo prvé tri body a odsunulo práve Balkáncov na posledné miesto v tabuľke.

Angličania vyhrali aj v siedmom zápase a udržali si podľa očakávania stopercentnú bilanciu. V Serravalle vyrovnal Wayne Rooney strelecký rekord anglickej reprezentácie, keď v 13. minúte zápasu E-skupiny premenil útočník Manchestru United vo svojom 106. reprezentačnom zápase pokutový kop a svojim 49. gólom v drese Albiónu sa dotiahol na historicky najlepšieho kanoniera Bobbyho Charltona. Ten na svojich 49 gólov potreboval rovnaký počet zápasov ako Rooney. Tretie miesto v historickej tabuľke kanonierov anglickej futbalovej reprezentácie patrí so 48 presnými zásahmi Garymu Linekerovi. V ďalšom súboji "éčka" sa hralo pobaltské derby, v ktorom v Tallinne domáci Estónci vyhrali nad Litvou 1:0. Litva je súperom SR v kvalifikácii MS 2018 v Rusku.

O druhé miesto v skupine sa hralo v Bazileji, kde Švajčiari otočili duel so Slovincami tromi gólmi v záverečnej desaťminútovke a vyhrali 3:2.

V dueli G-skupiny v Moskve si udržali postupové nádeje Rusi, ktorí zdolali Švédov 1:0. V tabuľke sú tretí s 11 bodmi, na druhých "Tre kronor" už ale strácajú jediný bod. Lídri Rakúšania vo Viedni zdolali Moldavsko 1:0, majú na konte 19 bodov a sú len krôčik od postupu na finálový turnaj. Najbližšie sa predstavia vo Švédsku.

C-skupina:

Ľvov

Ukrajina - Bielorusko 3:1 (3:0)

Góly: 7. Kravec, 30. Jarmolenko, 40. Konopľanka (z 11 m) - 62. Kornilenko (z 11 m), ŽK: Garmaš, Chačeridi, Rotaň - Sivakov, Martynovič, ČK: 90.+2 Garmaš (Ukr.), rozhodoval: Liany (Izr.)

zostavy a striedania:

Ukrajina: Pjatov – Fedeckij, Chačeridi, Rakickij, Ševčuk – Rotaň (75. Rybalka), Stepanenko – Jarmolenko (69. Gusev), Garmaš, Konopľanka – Kravec (86. Gladkij)

Bielorusko: Gorbunov – Šitov, Martynovič, Filipenko, Volodko – Majewski, Sivakov (46. Gordejčuk) – Stasevič, Hleb (86. Bressan), Kalačev (72. Signevič) – Kornilenko

Luxemburg

Luxembursko - Macedónsko 1:0 (0:0)

Gól: 90.+3 Thill, ŽK: Martins - Žhuta, Ristovski, Abdurahimi, Ristevski, rozhodoval: Evans (Wales)

Luxembursko: Joubert – Delgado, Philipps, Chanot, Jans – Martins (72. Thill), Gerson, Payal, da Mota – Deville (64. Bensi) – Joachim

Macedónsko: Pačovski – Ristovski, Šikov, Mojsov (37. Ristevski), Žuta – Gligorov, Petrovič – Ibraimi (80. Aškovski), Abdurahimi, Trajkovski (74. Ilijoski) – Ivanovski

San Maríno - Anglicko 0:6 (0:2)

Góly: 68. a 78. Walcott, 13. Rooney (z 11 m), 30. Brolli (vlastný), 46. Barkley, 77. Kane