Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
5. dec. 2022Oto
BratislavaBratislava 19°
Biblia
TV program
Moje Netky
Andrej Babiš dostal ďalšiu pokutu.
Andrej Babiš dostal ďalšiu pokutu.
30.09.2021 08:19 Domov
Andrej Babiš dostal už tretiu pokutu od úradu! Čo vyviedol?
ilustračné foto
ilustračné foto
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
30.09.2021 08:19 Domov

Andrej Babiš dostal už tretiu pokutu od úradu! Čo vyviedol?PRAHA - Úradníci dali Babišovi v prvých dvoch prípadoch pokutu 200 000 českých korún. Teraz však siahli po maximálnej sadzbe, ktorá sa dá za tento priestupok proti zákonu o konflikte záujmov uložiť. Musí zaplatiť štvrť milióna korún a taktiež 1 000 korún za náklady správneho konania.


Babiš dostal pokutu za to, že cez koncern Agrofert neoprávnene ovláda médiá. Vo štvrtok o tom informoval spravodajský server Novinky.cz.Premiér má možnosť odvolať sa proti tomuto rozhodnutiu. Podľa svojho právnika Václava Knotka to určite urobí.

 

 

 

 

Úrad v Černošiciach dospel k záveru, že Babiš pokračoval v porušovaní zákona aj po tom, čo stredočeský krajský úrad pôvodné správne konanie v rovnakej veci zastavil v roku 2019 s tým, že k žiadnemu priestupku nedošlo. Podľa úradníkov však ide o "naďalej trvajúci priestupok."

 

Kde je chyba?

Toto najnovšie rozhodnutie pracovníkov černošického úradu sa od tých predchádzajúcich mierne líši. Babiš podľa rozhodnutia úradu z roku 2019 síce podľa zákona vložil svoju spoločnosť Agrofert do zvereneckého fondu, ale napriek tomu je aj naďalej ovládajúcou osobou v prevádzkovateľovi rozhlasového vysielania Londa, vydavateľskej spoločnosti Mafra a aj prevádzkovateľovi televízneho vysielania Stanice Óčko. Tentraz  patrí podľa úradu k týmto spoločnostiam aj firma Mafra Print, v súčasnosti už zaniknutá tlačiareň.

 

 

Kto podal podnet?

Podnet na vyšetrovanie podala tento rok taktiež česká pobočka organizácie Transparency International (TI). Tento krok je však podľa stredajšieho vyjadrenia Babišovho právnika v rozpore so zákonom. "Začatiu konania o priestupku bránila prekážka veci právoplatne rozhodnutej," poukázal Knotek na to, že v rovnakej veci už stredočeský úrad správne konanie právoplatne predvlani zastavil. "Nikto nemôže byť obvinený z priestupku za skutok, o ktorom už bolo v inom konaní proti tej istej osobe právoplatne rozhodnuté," priblížil Knotek.

 

Možno vás zaujme: VIDEO: Orbán sa stretol s Babišom. Niektorých novinárov nepustili na ich besedu

 

"Som znepokojený z toho, že pod politickým tlakom sú rozkladané základné právne istoty." Sám premiér podľa neho nechce vec komentovať, pretože ide vraj o čisto právnu záležitosť.

 

 

Prečítajte si: Andreja Babiša trafili vajíčkom do hlavy! Zasahovali ťažkoodenci

 

 

Európska komisia zverejnila v apríli tohto roku správu z auditu, podľa ktorého je Babiš v konflikte záujmov, pretože má pod kontrolou zverenecké fondy, do ktorých vložil svoj majetok. Správa potvrdzuje, že Babiš porušuje české i európske zákony, pretože má pod kontrolou holding Agrofert, ktorý čerpá dotácie EÚ. Babiš dlhodobo odmieta, že by bol v konflikte záujmov a v minulosti avizoval, že ČR nebude Bruselu vracať peniaze. Česko sa proti tejto záverečnej správe už nemôže odvolať.

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: novinky.cz / Netky Kristýna Peštová

Foto:  TASRNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

ilustračné foto
ilustračné foto

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
reklama
ZOBRAZIŤ VIAC
ad
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok