Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Americký veľvyslanec
Americký veľvyslanec
22.11.2017 21:38 Domov
Americký veľvyslanec oceňoval fotografie študentov, ktorí v lete pracovali v USA
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
22.11.2017 21:38 Domov

Americký veľvyslanec oceňoval fotografie študentov, ktorí v lete pracovali v USABRATISLAVA – Viac než 2600 slovenských študentov uplynulé leto vycestovalo za prácou do Spojených štátov v rámci amerického vládneho programu Summer Work and Travel Programme. Toto číslo predstavuje jedno z najvyšších v prepočte na obyvateľa v Európe. Na slávnostnom vyhlásení súťaže fotografií, ktoré vyhotovili účastníci programu počas tohto leta, to v utorok uviedol americký veľvyslanec na Slovensku Adam Sterling.


"Vieme, že americké univerzity sú často pridrahé, takže tento program je výborný spôsob pre mladých ľudí, aby spoznali našu krajinu," povedal ambasádor.

Spomedzi 219 fotografií prihlásených do súťaže vybrala porota 32, o ktorých mohli hlasovať ľudia na facebookovej stránke amerického veľvyslanectva. Víťazom sa stali Michal Tarabík s fotografiou "Hviezdy nad Zionom nikdy nespia", ktorú vyhotovil v Národnom parku Zion v Utahu.

 

:Víťazná fotografia Michala Tarabíka

 

Študent Fakulty telesnej výchovy a športu UK v Bratislave však posledné dve letá strávil predovšetkým na Aljaške ako pomocná sila v kuchyni v jednej chate pri ľadovci. Tvrdí, že tak dobre po anglicky by sa nenaučil v žiadnej jazykovej škole na Slovensku.

 

"Keď spoznávame iné kultúry sveta, tak sa aj inak dívame aj na kultúry, ktoré prichádzajú k nám na Slovensko," zhodnotil.

 

Veľvyslanec Sterling si na ceremónii spomenul aj na dve mladé Slovenky, ktoré tragicky zahynuli počas tohtoročného programu. "Sme im obom vďační, obe v našej krajine zanechali stopu," zdôraznil ambasádor. Príbuzní jednej z nich, ktorá zahynula pri dopravnej nehode, povolili darovanie orgánov. "Takže teraz sú vďaka tomu piati ľudia v USA zdraví a oni aj ich rodiny budú na ňu navždy spomínať," povedal Sterling.

 

Americké veľvyslanectvo zorganizovalo odovzdávanie cien pre študentov krátko pred Dňom vďakyvzdania, pretože ako pripomenul Sterling, mladí Slováci, ktorí trávia v USA leto, nemajú možnosť zažiť tento tradičný sviatok, ktorý Američania oslavujú štvrtý novembrový štvrtok.

 

"Je to jediný sviatok, o ktorom viem, že ho každoročne oslavuje prakticky každý v USA. Niekto neoslavuje Vianoce, niekto neoslavuje Deň nezávislosti 4. júla - aspoň nie každý rok - avšak Deň vďakyvzdania oslavuje takmer každý," povedal Sterling a dodal, že Američania sa tento deň obzvlášť snažia stráviť so svojimi rodinami.

 

Deň vďakyvzdania si podľa Sterlinga rýchlo osvojujú aj imigranti, pričom tradičné sviatočné jedlo – pečeného moriaka – si jednotlivé etnické skupiny v USA upravujú na svoj spôsob. Kambodžania majú radi vareného moriaka, Mexičania moriaka s omáčkou mole, Senegalčania duseného moriaka, Číňania z Kantonu ho pečú v soli a Američania s perzskými koreňmi si radi pochutnajú na moriakovi plnenom pilafom s kardamonom.

 

"Jedna vec, ktorú som celý nedočkavý ochutnať, ak zavítam do Pittsburghu alebo Clevelandu, je bryndzový moriak," uviedol s úsmevom Sterling narážajúc na početnú slovenskú komunitu žijúcu v oboch amerických mestách.

 

 

 

 reklama


Zdroj: TASR

Foto:  SITANašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok