Testovaných na slovensku
17639
Infikovaných na slovensku
581
Infikovaných svetovo
1431689
Úmrtí svetovo
82074
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
8. apr. 2020Albert
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
08.04.2018 12:46 Relax
Alergikov nečaká podľa odborníkov v týchto dňoch nič príjemné
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
08.04.2018 12:46 Relax

Alergikov nečaká podľa odborníkov v týchto dňoch nič príjemnéBANSKÁ BYSTRICA - Ľudí alergických na peľ v týchto dňoch podľa odborníkov nečaká nič príjemné. Uplynulý týždeň sa totiž niesol na väčšine územia Slovenska v znamení vysokých koncentrácií peľu v ovzduší.


Peľová sezóna jelše a liesky v teplejších oblastiach Slovenska sa pomaly končí, ale na strednom a severnom Slovensku, kde je značný prísun peľu z oblastí s vyššou snehovou pokrývkou, zaznamenali odborníci ešte vysoké hladiny ich peľu.

 

„V ovzduší dominoval peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, zvýšili sa aj koncentrácie peľu topoľa. Veľmi vysoké denné koncentrácie peľu v ovzduší v závere týždňa poklesli v súvislosti so zrážkovou činnosťou. Peľ liesky dosahoval alergologicky významné koncentrácie už len na strednom a severnom Slovensku," uviedla Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici s tým, že peľ jelše dosahoval vyššie denné hladiny na väčšine územia.

 

Dodala, že dreviny čeľadí cyprusovité a tisovité dosiahli veľmi vysoké koncentrácie peľu v Bratislave, Trnave, Nitre, Banskej Bystrici a Žiline. Oproti predchádzajúcemu týždňu došlo aj k nárastu denných koncentrácií peľu topoľa. Väčšina monitorovacích staníc už zachytila aj peľ vŕby a brestu či peľ hrabu a jaseňa. Spóry húb boli zastúpené najmä rodom Cladospórium a dosahovali stredné až vysoké hladiny.    

 

"Polinotici to v týchto týždňoch naozaj nemajú jednoduché, každým pekným dňom bez zrážok pribúda kvitnúcich drevín a rastlín, vysoké hladiny vo vzduchu naďalej majú spóry plesní," dodala Lafférsová. Komplikovať situáciu bude ešte chvíľu peľ liesky a jelše.

 

V chladnejších oblastiach bude ešte pribúdať peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité. Zvýšia sa denné koncentrácie peľu topoľa a vŕb. Počas slnečných či veterných dní bez zrážok môžeme očakávať zvýšené koncentrácie peľu v ovzduší. Pokles denných hladín peľu bude naďalej ovplyvňovaný zrážkovou činnosťou a nočnými mrazmi.

 

 

 

 reklama


reklama


Zdroj: TASR

Foto:  PixabayNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok