Testovaných na slovensku
10288
Infikovaných na slovensku
426
Infikovaných svetovo
937560
Úmrtí svetovo
47428
Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
BratislavaBratislava
Biblia
TV program
Moje Netky
Ilustračné foto
Ilustračné foto
16.09.2019 17:57 Relax
Alergikom bude znepríjemňovať život aj naďalej peľ ambrózie
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
16.09.2019 17:57 Relax

Alergikom bude znepríjemňovať život aj naďalej peľ ambrózieBANSKÁ BYSTRICA - V uplynulých dňoch došlo vplyvom ochladenia a zrážkovej činnosti k poklesu peľu v ovzduší na celom území Slovenska.


V ovzduší dominoval peľ ambrózie spolu s peľom slabo alergizujúcej pŕhľavy, denné koncentrácie peľu paliny a tráv z čeľade lipnicovitých sa vyskytovali len vo veľmi nízkych hladinách.

 

Vo veľmi vysokých hladinách sa udržiavali denné koncentrácie spór plesní. Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici uviedla, že v ovzduší sa ešte vyskytoval peľ mrlíka, skorocelu, štiavu, rastlín z čeľadí astrovitých a mrkvovitých.

 

 

Prognóza peľovej situácie na tieto a nasledujúce dni nie je podľa jej slov veľmi priaznivá. Invázna ambrózia ostáva naďalej dominantným a najsilnejším alergénom a mala by ešte v najbližšej dekáde dosahovať alergologicky významné hladiny na väčšine územia Slovenska.

 

"Peľová sezóna paliny skončila a jej peľ sa bude vyskytovať už len vo veľmi nízkych koncentráciách. Rovnako aj peľ tráv z čeľade lipnicovitých sa bude v ovzduší naďalej vyskytovať len sporadicky v nízkych denných koncentráciách. Vo vyšších koncentráciách sa ešte udrží peľ slabo alergizujúcej pŕhľavy," podotkla.

 

Denné koncentrácie peľu burín ako skorocel, štiav a mrlíky majú klesajúcu tendenciu. Spóry plesní budú naďalej dosahovať veľmi vysoké koncentrácie.reklama


reklama


Zdroj: TASR/netky BL

Foto:  UnsplashNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok