Odosielam na server ...

Vedeli ste, že na stránke Netky.sk existuje možnosť zobrazovať iba pozitívne správy? Ak nemáte chuť čítať o násilí, ľudskom nešťastí či katastrofách, zapnite si Filter pozitívnych správ a dozviete sa všetko pozitívne, čo sa okolo nás deje.

OK, rozumiem
9. aug. 2020Ľubomíra
BratislavaBratislava 14°
Biblia
TV program
Moje Netky
vlajka Európskej únie
vlajka Európskej únie
02.07.2020 15:38 Zahraničie
Albánsko a Severné Macedónsko sú o krok bližšie k vstupu do EÚ
MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
loader
ZOBRAZIŤ VIAC
02.07.2020 15:38 Zahraničie

Albánsko a Severné Macedónsko sú o krok bližšie k vstupu do EÚBRUSEL - Európska komisia (EK) predložila vo štvrtok Rade EÚ návrhy rokovacích rámcov pre Albánsko a Severné Macedónsko, v ktorých sa stanovujú usmernenia a zásady pre prístupové rokovania s týmito krajinami.


Rámce sú načrtnuté

Eurokomisár pre susedstvo a rozšírenie Olivér Várhelyi v správe pre médiá uviedol, že ide o ďalší dôležitý krok na ceste Albánska a Severného Macedónska do Európskej únie. "Načrtli sme konkrétne rámce na vedenie prístupových rokovaní. Naše návrhy vychádzajú z revidovanej metodiky rozširovania, ktorú sme predložili vo februári, aby bol prístupový proces dôveryhodnejší, mal silnejšie politické riadenie, bol dynamickejší a predvídateľnejší," opísal situáciu Várhelyi.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa ANSA Europa (@ansaeuropa),

 

Komisár vyjadril presvedčenie, že budúcnosť oboch krajín "je jednoznačne v EÚ", čo je však podmienené pokračovaním reformného procesu, ktorý už začali.

 

Právny rámec EK stanovuje usmernenia a zásady pre prístupové rokovania s každou kandidátskou krajinou a je rozdelený do troch častí: zásady, ktorými sa riadia prístupové rokovania; podstata rokovaní a do tretice postup rokovaní.

 

Prijatie legislatívy 

Cieľom rokovaní bude, aby Albánsko a Severné Macedónsko prijali legislatívu EÚ v celom rozsahu a zabezpečili jej úplné vykonávanie a presadzovanie po svojom vstupe do Únie. Reformy, ktoré musia obe krajiny dokončiť sa týkajú zásad právneho štátu, fungovania demokratických inštitúcií a verejnej správy a hospodárskeho riadenia.

 

 

Môže nastať aj zmrazenie 

Žiadny pokrok v reformách, ich dlhodobá stagnácia alebo zvrat smerovania krajiny pri vykonávaní reforiem a plnení požiadaviek prístupového procesu, môžu mať za následok zmrazenie prístupových rokovaní.

 

Prístupové rokovania 

V momente, keď členské štáty EÚ schvália rokovacie rámce nevrhnuté eurokomisiou, krajina zabezpečujúca predsedníctvo v Rade EÚ predloží dohodnutú všeobecnú pozíciu EÚ na prvej medzivládnej konferencii s každou z oboch krajín, čo znamená oficiálny začiatok prístupových rokovaní.

 

 

 

 reklama


reklama


Kríza, ktorú priniesol koronavírus, nás silno zasiahla. Vopred ďakujeme každému, kto zašle hoci len niekoľko centov na náš účet SK30 7500 0000 0040 2698 9329 Pomôžete tak ľudom, ktorí už roky pracujú pre vás, našich čitateľov, a to aj napriek nižšiemu platu či predĺženému pracovnému času.


Zdroj: TASR/Netky Lukáš Čief

Foto:  Pixabay, Instagram, FacebookNašli ste chybu, alebo máte tip na zaujímavý článok? Napíšte nám na redakcia@netky.sk

Diskusia

Komentáre


Na tento článok reagovalo
užívatelia: 0 komentáre: 0

MOHLO BY VÁS ZAUJÍMAŤ
ZOBRAZIŤ VIAC
NAJČÍTANEJŠIE
ZOBRAZIŤ VIAC
loader
loader
Kliknutím zavriete
Obrázok